گپ و گفتی با وزیر ارتباطات، از حرکتی غیر منتظره در همایش تا تماس تلفنی روحانی که جهت زندگی اش را تغییر داد

به گزارش مجله سلو بلاگ، در این مطلب ضمن مروری بر حواشی همایش رویداد ایران هوشمند گفتگویی جذاب با وزیر ارتباطات را از نظر می گذرانید.

گپ و گفتی با وزیر ارتباطات، از حرکتی غیر منتظره در همایش تا تماس تلفنی روحانی که جهت زندگی اش را تغییر داد

به گزارش، موبایل ممنوع... ساعت هوشمند؟! اصلا و ابدا... ضبط صوت؟! ... به هیچ عنوان... فقط یک قلم و کاغذ بردارید. این جملات مدام پشت گیت های بازرسی نشست بزرگ ایران هوشمند تکرار می گردد و میهمانان با آن شوخی می نمایند: عصر حجر در ایران هوشمند؟! ... بی هوش در ایران هوشمند! و ...

ماجرا، اما به همین جا ختم نمی گردد و صف عریض و طویلی از میهمانان ایران هوشمند زیر آفتاب سوزان چله تابستان عرق می ریزند تا مجوز ورود بگیرند. همه چیز ناهماهنگ به نظر می رسد. گیت های بازرسی می گویند که میهمانان حق آوردن هیچ وسیله هوشمندی را ندارند، اما جایی برای تحویل این وسایل در نظر نگرفته اند. میز های صدور کارت می گویند حاضرند وسایل هوشمند میهمانان را بگیرند، اما نیروی انسانی برای این کار ندارند.

همین ناهماهنگی ها میهمانان را چیزی حدود یک ساعت و چهل دقیقه در گرمای بالای 40 درجه معطل می نماید. بعضی ها کلافه می شوند و برمی گردند. جوان تر ها برای ورود به نشست، مقاوم تر و مصمم تر به نظر می رسند. نشستی که قرار است برای ایجاد 68 هزار شغل آنلاین تشکیل گردد. بدون هیچ تجهیزاتی وارد سالن می شویم و ما به حکم خبرنگاری مان چند برگی کاغذ و اتوماتیک می بریم. سخنرانی های علمی که آغاز می گردد، متقاضی برای کاغذ بالا می رود. بار ها با این پرسش روبرو می شوم که خانم می گردد چند برگ کاغذ به من بدهید؟ آن ها جوانانی هستند که ایده های کارآفرینی دارند و می خواهند یادداشت برداری نمایند. می گویند کاغذ منسوخ شده و دیگر مدت هاست که با خودشان کاغذ و اتوماتیک برنمی دارند و همه کارشان را با موبایل و تبلت هایشان راه می اندازند.

سالن مملو از تین ایجرهاست، اما سخنرانی های علمی را نخبه های جوان انجام نمی دهند. دوباره ریش سفید ها و میانسال ها پشت تریبون می روند و حرف های تکراری می زنند. سخنرانی های علمی هیچ جذابیتی ندارد و حرف هایی است که می گردد با یک سرچ ساده گوگل به آن ها رسید. پنل سخنرانی اول را نظام صنفی رایانه طراحی نموده است و تقریبا به جز ژوبین علاقمند که تنها جوان میان پیرمرد های پنل است، هیچ کدام حرف شنیدنی برای گفتن ندارند. علاقمند، نایب رئیس هیأت مدیره اسنپ است و عدد های جالبی از اشتغالزایی کسب وکار های اینترنتی در چنته دارد.

او می گوید بازار دیجیتال ایران یکی از بزرگترین بازار های اینترنتی خاورمیانه است، چراکه حالا 58 میلیون موبایل هوشمند، مردم ایران را به این بازار وصل می نماید. جالب است بدانید چیزی حدود 57 درصد کاربران این بازار را جوانان زیر 35 سال تشکیل داده اند و گویا میانسالان و سالمندان ایرانی هم با سهم حدود 43 درصدی کوشش نموده اند در بازار دیجیتال از جوان تر ها عقب نمانند. حالا به گفته علاقمند از هر 10 ایرانی 7 نفر به شبکه های اجتماعی متصل است و این علاقه خیره نماینده ایرانی ها را به فضای مجازی می رساند.

علاقمند سیاهه مرتبی از بزرگترین برند های کسب وکار آنلاین در ایران می آورد که نشان می دهد همین فضای مجازی مورد لعن و نفرین بعضی ها! چقدر ساده و سریع و در عین حال وسیع شغل ایجاد نموده است، آن هم در کشوری که عنوان سیزدهمین کشور با بالاترین نرخ بیکاری را به یدک می کشد. اسنپ 25 میلیون کاربر و حالا 2 هزار و 300 کارمند دارد و حدود یک میلیون و 300 هزار راننده را ظرف چهارسال به کار گرفته است. اسنپ در تهران روزانه حدود 610 هزار سفر انجام می دهد که اگر میانگین هزینه هر سفر را تنها 10 هزار تومان در نظر بگیریم، تنها در تهران چیزی حدود 6 میلیارد و 100 میلیارد تومان گردش مالی توسط راننده های اسنپ ایجاد می گردد.

دیجی کالا 20 میلیون کاربر دارد و روزی 4 میلیون معامله انجام می دهد. در دیجی کالا 1,5 میلیون قلم کالا وجود دارد و 58 هزار مترمربع انبار کالا در اختیار این فروشگاه بزرگ اینترنتی است. اسنپ فود هم به 9 هزار و 100 رستوران ایرانی متصل است و در 13 استان غذای مشتریان را به دست شان می رساند. در این میان فروشگاه دست دوم فروشی دیوار، 24 میلیون کاربر دارد و ماهانه 380 هزار آگهی ثبت می نماید. جالب است بدانید 80 درصد خرید و فروش آنلاین خودرو های دست دوم توسط دیوار انجام می گردد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری زمانی وارد سالن می گردد که سخنرانی های علمی تمام شده است. روحانی میان دو وزیر ارتباطات روی جایگاه نشسته است. محمود واعظی، وزیر سابق ارتباطات او و محمدجواد آذری جهرمی، وزیر فعلی او. وقتی او به روی سن می آید، حرف هایی می زند که تعیین است به خوبی نسبت به اهمیت مشاغل اینترنتی مطلع است. او می گوید وقتی تنها یک کسب وکار آنلاین ظرف 3-4 سال یک میلیون و 200-300 هزار شغل ایجاد می نماید، باید بگویم که راه نجات ما از بحران بیکاری همین مشاغل آنلاین است. اگر کمی در آمار های مالی دقیق شده باشید، می دانید که با وجود همه وعده و وعید های مدیران سالانه چیزی حدود 300 تا 400 هزار شغل در ایران ایجاد شده است؛ در حالی که بازار کار یک میلیون تقاضای شغل دارد. درواقع مشاغل ایجادشده با روش های سنتی و کند مدیران تنها حدود یک سوم احتیاج سالانه بازار را جواب می دهد و حالا یک شغل آنلاین به تنهایی به اندازه 4 سال عملکرد تمام مدیران و متولیان شغل ایجاد نموده است.

روحانی می گوید که همین فضای مجازی است دست مردم را باز نموده است که در اداره امور کشور بیشتر مشارکت نمایند و حالا هر عملکردی از مدیران زیر ذره بین است و مردم به وسیله فضای مجازی به مآغازیت آن نمره می دهند.

رئیس جمهوری قبل از ورود به سالن نشست به نمایشگاه استارت آپ های جوان در حاشیه اجلاس سر زده است و چیزی حدود یک ونیم ساعت با آن ها به صورت خصوصی تبادل نظر نموده است. او سخنرانی اش را این طور تمام می نماید که دولت همچنان بر سر وعده خود می ماند که مانع از بگیر و ببند ها و محدودیت های فضای مجازی گردد. روحانی می گوید اعتقاد دارد که نباید با سوءاستفاده عده اندکی این همه فرصت درآمدزایی و رشد را از جامعه بگیریم.

وزیر جوان روحانی بدون اعلام مجری و درست در زمانی که قرار است یک کلیپ پخش گردد، ناگهان از جا بلند می گردد و پشت تریبون می رود. مجری یکه می خورد و آذری جهرمی گویا متوجه ماجرا نیست. می گوید تا قبل از دولت حسن روحانی اینترنت لاک پشتی مجالی برای فکرکردن به اقتصاد دیجیتال نگذاشته بود و شکاف اقتصاد دیجیتال در ایران شکاف نبود که دره بزرگی بود! او می گوید به استارت آپ ها و جوانانش افتخار می نماید و مطمئن است با این فشارها، امر و نهی ها و اذیت و آزار ها اگر افراد دیگری غیر از جوان ها بودند، حتما جا می زدند و می رفتند و فقط آن ها بودند که با اراده و انگیزه جوانی پای کار ماندند.

آذری جهرمی می گوید که در آن جمع از خیلی ها دلخور است، اما ولش کن! و ادامه می دهد: این فقط رئیس جمهوری بود که به او اعتماد و از او حمایت کرد. جهرمی آخرین جمله اش را به زبان انگلیسی می گوید؛ جمله ای که ترجمه اش این است: آینده روشن از نظر ما ایران هوشمند است.

وقتی از جهرمی می پرسم که چه شد عرف مدیریتی در ایران شکست و وزارت به جوان دهه شصتی رسید؟! زد و بند که نبود؟! لبخند می زند و می گوید معجزه بود که تصمیم گرفتند مدیران سالمندی را که به جایگاه ها چسبیده اند، از جایگاه ها جدا نمایند.

او ماجرای وزیرشدنش را این طور شرح می دهد که همه چیز را مدیون محمود واعظی هستم. خوش شانسی بزرگی است که شما مدیری داشته باشید که اجازه دهد زیردستش دیده گردد و رشد کند و من این خوش شانسی را داشتم.

جهرمی شرح می دهد: خیلی از وزرا و مدیران گزارش زیر دستان شان را می گیرند و خودشان به رئیس جمهوری ارایه می دهند، اما دکتر واعظی همواره اجازه می داد که ما خودمان عملکردمان را به رئیس جمهوری گزارش دهیم و او بود که مرا به روحانی پیشنهاد داد.

وزیر دهه شصتی تأکید می نماید: مرداد ماه مورد علاقه من است! نیمه مرداد سالگرد ازدواج من است و در یکی از روز های مرداد بود که در دفتر کارم نشسته بودم که تلفن زنگ خورد. وقتی گوشی را برداشتم گفتند رئیس جمهوری پشت خط است. آقای روحانی پشت خط به من گفت به دفترم بیا که کار مهمی با شما دارم و وقتی به دفتر ایشان رفتم، به من پیشنهاد شد وزیر ارتباطات شوم.

ایران هوشمند در جمع 40 هیأت خارجی به خاتمه می رسد. هیأت هایی که آمده بودند به ایران تأکید نمایند، فضای مجازی را جدی بگیرد. میهمانان خارجی بار ها با زبان انگلیسی پشت تریبون گفتند که آینده دنیا در دست اقتصاد دیجیتال است و به زودی بسیاری از کسب وکار های سنتی منسوخ می گردد. آن ها هشدار دادند که اگر ایران این ماجرا را جدی نگیرد به زودی دچار عقب ماندگی بزرگی می گردد.

منبع: شهروند

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 6466

به "گپ و گفتی با وزیر ارتباطات، از حرکتی غیر منتظره در همایش تا تماس تلفنی روحانی که جهت زندگی اش را تغییر داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گپ و گفتی با وزیر ارتباطات، از حرکتی غیر منتظره در همایش تا تماس تلفنی روحانی که جهت زندگی اش را تغییر داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید