حمله به روسیه؛ اشتباه عظیم تاریخی

به گزارش مجله سلو بلاگ، اشتباهی که پیش از ناپلئون، سوئدی ها در جریان نبرد های موسوم به جنگ عظیم شمالی مرتکب شدند و یکصد سال قبل از ناپلئون مزه شکست را چشیدند.

حمله به روسیه؛ اشتباه عظیم تاریخی

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

208 سال پیش، برابر پنجم دسامبر 1812 میلادی، ناپلئون بناپارت امپراتور فرانسه که در پی حمله به روسیه 500 هزار نفر از سربازان خود را از دست داده بود، با تعداد معدودی از نیروهایش به فرانسه بازگشت. لشکرکشی ناپلئون به روسیه در تاریخ سیاسی دنیا به عنوان یک اشتباه عظیم نظامی ثبت شده است.

اشتباهی که پیش از ناپلئون، سوئدی ها در جریان نبرد های موسوم به جنگ عظیم شمالی مرتکب شدند و یکصد سال قبل از ناپلئون مزه شکست را چشیدند.

در جریان جنگ عظیم شمالی، امپراتور سوئد یعنی کارل دوازدهم که نزدیک به نیمی از اروپا را تحت سیطره خود داشت، سال 1709 میلادی به طمع فتح روسیه با سربازانش وارد خاک این کشور پهناور شد. اما نتیجه این حمله، نابودی ارتش سوئد و فرار کارل دوازدهم به قلمرو امپراتوری عثمانی بود.

ده ها سال پس از ریسک نظامی کارل دوازدهم، ناپلئون بناپارت که از بده بستان های روس ها با رقیب ابدی فرانسه یعنی بریتانیا ناخرسند بود، تابستان 1812 میلادی با نیم میلیون سرباز به خاک روسیه یورش آورد.

برخلاف امپراتور بدشانس سوئد، ارتش فرانسه تحت رهبری شخص امپراتور که در عرصه تاکتیک های جنگی نابغه ای بی بدیل به شمار می رفت، توانست تا دروازه های مسکو پیشروی کند، اما برودت هوا و نبود آذوقه نهایتاً فرانسوی ها را از پای درآورد.

اضمحلال ارتش امپراتوری فرانسه به حدی بود که تنها 30 هزار سرباز فرانسوی توانستند در معیت ناپلئون به خاک وطن بازگردند. هدف ناپلئون از این عقب نشینی تجهیز قوا و حمله ای دوباره به روسیه بود، اما او دیگر هرگز نتوانست دوران اوج و شکوه امپراتوری را تکرار کند و کمتر از دو سال بعد از سلطنت خلع شد.

اما ناپلئون و کارل دوازدهم تنها کسانی نیستند که در تاریخ از آن ها با عنوان حکام ناکام در حمله به روسیه یاد شده است و به این فهرست نام آدولف هیتلر رهبر آلمان نازی را نیز باید اضافه نمود.

در تابستان 1941 میلادی ارتش آلمان نازی با یورش به خاک روسیه سومین اشتباه عظیم از این نوع را رقم زد تا جایی که به گواه تاریخ همین تصمیم، اضمحلال حکومت رایش سوم را سرعت بخشید. یک سال بعد از این حمله و در پی کشته و زخمی شدن صد ها هزار نظامی آلمانی، بار دیگر همه دریافتند حمله به خاک روسیه اشتباهی عظیم است که نباید هیچ ارتشی مرتکب آن گردد.

منبع: فرادید
انتشار: 13 دی 1399 بروزرسانی: 13 دی 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 25900

به "حمله به روسیه؛ اشتباه عظیم تاریخی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمله به روسیه؛ اشتباه عظیم تاریخی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید