خبرنگاران نخستین کلینیک سوگ حوزه سرطان در محک راه اندازی شد

به گزارش مجله سلو بلاگ، تهران - خبرنگاران - مدیر واحد خدمات حمایتی محک ضمن اعلام راه اندازی کلینیک سوگ محک گفت: در جریان این پروژه خانواده هایی که فرزند خود را بر اثر سرطان از دست می دهند، در قالب مشاوره های فردی و در ادامه بر حسب نیاز، گروه درمانی را زیر نظر روانشناس و مددکار اجتماعی دریافت می کنند.

خبرنگاران نخستین کلینیک سوگ حوزه سرطان در محک راه اندازی شد

بهناز آسنگری روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرنگاران افزود: خیلی وقت بود که این موضوع ذهن ما را درگیر خود کرده بود. محک خانواده هایی دارد که فرزندشان بر اثر ابتلا به سرطان فوت شده است. خیلی وقت ها این خانواده ها برای برگشت به اجتماع نیاز به پویایی و توان مجدد دارند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر نیز خانواده هایی که فرزند خود را از دست داده بودند، به محک پیام می دادند که تا وقتی بچه ها بودند شما در کنار ما بودید اما اکنون کسی کنار ما نیست. به همین دلیل تصمیم گرفتیم کلینیک سوگ را برای حمایت از آنها راه اندازی کنیم.

مدیر واحد خدمات حمایتی محک افزود: در ادامه گروهی متشکل از نیروی روانشناس و مددکار اجتماعی اقدام به تحقیق در این زمینه کرده، آثار مهمی را ترجمه و از تجربیات اساتید دانشگاه ها استفاده کردند تا این کار را به درستی و بر اساس تحقیقات علمی پیش ببرند.

آسنگری با بیان اینکه آنها در فاز اول این پروژه با خانواده هایی که 6 ماه از فوت فرزندشان گذشته بود ارتباط گرفتند، شرح داد: 6 ماه زمانی است که خانواده برای از دست دادن عزیزش سوگواری کرده و در این شرایط ما برای حمایت وی می توانیم وارد عمل شویم.

وی اعلام نمود: ما برای تجربه اول با مادران ساکن تهران ارتباط گرفتیم. در ابتدا تست روانی اجتماعی سوگ (کندال) را از خانواده ها گرفتیم و براساس شرایط روانی و اجتماعی آنها، مشاوره های تلفنی را شروع کردیم.

مدیر واحد خدمات حمایتی محک افزود: سپس این افراد بعد از ارزیابی های مددکار اجتماعی به روانشناس سپرده می شوند. روانشناس جلسات فردی روانشناسی را با این افراد پیش می برد. پس از تشخیص براساس نیاز خانواده، به گروه درمانی دعوت می شوند.

آسنگری با بیان اینکه هر بیماری پس از فوت کودک خود یک فرایند سوگواری را بر اساس شرایط طی می کند، ادامه داد: افرادی در گروه درمانی حضور دارند که از جهات زیادی همگن هستند. در کشورهای دنیا گروه های همگن با دارا بودن تجربه ای مشترک در یک اتفاق، به هم کمک می کنند. البته گروه درمانی محک با حضور یک روانشناس و مددکار اجتماعی انجام می گیرد تا نتیجه بهتری به همراه داشته باشد.

آسنگری با بیان اینکه آنها باور ندارند که فردی که عزیز خود را از دست داده به روزهای قبل برشود، گفت: اما همه تلاش و هدف ما این است که این افراد رها نشوند و پس از گذراندن گروه درمانی و این دوره ها روی پای خود بایستند. سعی داریم در جریان این اتفاق از مادران و پدرانی که فرزند خود را در اثر سرطان از دست داده اند حمایت های اجتماعی نیز انجام دهیم تا آنها راحت تر به جریان عادی زندگی شان برگردند.

مدیرواحد خدمات حمایتی محک خاطر نشان کرد: شروع این کار در یکی از دفاتر محک کلید خورده است. از این جهت محیط بیمارستان را برای اینکار انتخاب نکردیم چون فکر کردیم ممکن است برای این افراد یادآور روزهای تلخ و از دست دادن فرزندشان باشد. به همین دلیل مشاوره های فردی و گروه درمانی در محیطی دنج و آرام انجام می شود تا این افراد راحت بتوانند مسائل و مشکلاتشان با هم مطرح کنند و از سوی روانشناس و مددکار اجتماعی راهنمایی و مشاوره شوند.

آسنگری در پاسخ به این سوال که آیا برای مادران و پدرانی که در شهرستان ها ساکن هستند و نیاز به حمایت و گروه درمانی دارند، فکری اندیشیده شده، تاکید کرد: تجربه اول خود را با مادران ساکن تهران شروع کرده ایم. اگر کارها به خوبی پیش برود و نتیجه خوبی بگیریم تصمیم ما این است شرایطی را به صورت آنلاین و مجازی برای آنها که در شهرهای دیگر ساکن هستند ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: نمی گوییم این کار بسیار عالی است اما بهتر از رها کردن خانواده ها پس از فوت بچه هایشان است و می شود به این طریق کمکی هرچند کوچک برای بازگشت شان به زندگی انجام داد.

گفت و گو از فاطمه شیری

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایرنا
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 19055

به "خبرنگاران نخستین کلینیک سوگ حوزه سرطان در محک راه اندازی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران نخستین کلینیک سوگ حوزه سرطان در محک راه اندازی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید