خراسان جنوبی ، فریاد بی آبی 400 روستا در روزهای کرونا

به گزارش مجله سلو بلاگ، فریاد 5300 نفر از مردمان 400 روستا در خراسان جنوبی در حالی از بی آبی بلند شده که در این روزهای کرونازده گذران زندگی بدون آب بسیار سخت است.

خراسان جنوبی ، فریاد بی آبی 400 روستا در روزهای کرونا

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، حکایتش سخت و درد ناک است، حکایتی که تکراری است و گویا گوش شنوایی برای شنیدنش نیست. لب های تشنه ای که هر ساله در ایام تابستان بیشتر ترک برمی دارند و عطش آب را فریاد می زنند و گوش های مسئولانی که هرساله تنها در ایام تابستان عزم خود را جزم می کنند تا بتوانند برای رفع مسائل مردم کاری کنند و باز امسال می گذرد و سال های دیگر می آید و این قصه بی آبی و کم آبی است که همیشه تکرار می شود.

تنها کافیست خود را یک روز به جای مردمی بگذاری که در این ورزهای کرونایی آبی از لوله نمی چکد تا دستی بشویند و تن و لباسی از آلودگی بزدایند.

در یک روز آفتابی که خورشید با تمام وجود خودنمایی می کند و آسمان هم بادهای زمین را به چرخش درآورده تا گرد و خاکی به راه اندازد در یک گوشه دنج در یکی از روستاهای شهرستان درمیان که بی آبی با زندگی مردمانش عجین شده میثم از خواب بیدار می شود به سراغ یخچال می رود تا گلویی تازه کند و آبی بنوشد. بطری آب درون یخچال خالی است به سراغ شیر آب می رود تا آبی بنوشد، اما شیر آب را که باز می کند خبری از آب نیست گویا آب قطع است تازه یادش می آید که چند روزی است که آب روستا قطع است.

در اتاق را باز می کند دوان دوان خود را به قنات روستا می رساند شاید بتواند جرعه ای آب بنوشد. قنات روستا هم چند سالی است رگ هایش خشک است و اندک آبی در آن دیده می شود. آبی که مردم مجبورند از آن برای خوردن و شستشو استفاده کنند.

بی آبی، حکایت تلخی است. وقتی آب نباشد آبادانی نیست و وقتی آبادانی نباشد زندگی جریان ندارد و حیات را به سمت کوچ به حاشیه های شهر سوق می دهد.

به سراغ یکی دیگر از روستاهای بی آب خراسان جنوبی روانه می شویم. بی آبی در برخی روستاهای استان در روزهای گرم مردادماه جولان می دهد. مردم باید با کرونا و کم آبی با هم مقابله کنند و چندین روز و یا چندین ساعت را بدون آب سپری کنند.

سخت است، اما تا خودت در آن شرایط نباشی نمی توانی درک کنی که در روستاهای بی آب چگونه روز را به شب می رسانند.

خراسان جنوبی سال هاست با خشکسالی و قهر طبیعت دست و پنجه نرم می کند. خشکسالی آن چنان در ریشه و جان زمین نفوذ کرده که درختان، باغ ها، چشمه ها، قنات ها و چاه های استان نیز از آسیب آن در امان نمانده و امروز شاهد روی آوردن کشاورزان به مشاغل کاذب و مهاجرت از روستاها هستیم.

روزهای گرم سال که می رسد همه قدر آب را بیشتر می دانیم. بسیاری از هموطنان که عطش بی آبی امانشان را بریده و تشنگی و کم آبی زندگی را به کامشان تلخ کرده، مردمانی که دبه به دست منتظر رسیدن تانکرهای آب رسانی هستند. اهالی 400 روستای خراسان جنوبی که برای تأمین آب شرب خود باید ساعت ها چشم انتظاری باشند تا تانکر آب رسانی به روستای آنها برسد و کامشان را سیراب کند.

تابستان که از راه می رسد عطش کم آبی، بیشتر نمایان می شود و این روزها با شیوع کرونا مصرف آب رشد افزایشی داشته و با پیش بینی تابستان گرم در استان دغدغه کم آبی در برخی از روستاها بیشتر می شود.

اگر چه امسال شاهد بارندگی های نسبتا خوبی در برخی از نقاط این استان بودیم، اما خشکسالی آنچنان در این سال ها وسیع بوده که 400 روستای خراسان جنوبی همچنان از بی آبی رنج می برند و هریک یا دو هفته با تانکر آب رسانی می شوند.

سیل بی آبی در 400 روستای استان با 5 هزار و 300 نفر جمعیت همچنان فریاد آب را سر می دهد. هرچند استاندار در چند هفته اخیر ضرب العجلی برای آب رسانی به روستاهای استان مطرح نمود، اما مسئولان رنج بی آبی را تا سال 1400 برای روستاهای بالای 20 خانوار پیش بینی کرده و باید برای رفع عطش در زمان کوتاه مدت فکر اساسی برداشت.

مدیر عامل آب و فاضلاب خراسان جنوبی از برخورداری آب پایدار برای روستاهای بالای 20 خانوار تا سال 1400 خبر داد و گفت: امسال باید در مصرف آب بیشتر صرفه جویی کنیم، چون تابستان گرمتری خواهیم داشت و مردم باید توجه داشته باشند در روستاهایی که مردم از آب لوله کشی برای آبیاری درختان و باغ های خود استفاده می کنند این کار درست نیست و این موضوع نگرانی برای کمبود آب در روستاها را تشدید می کند.

حسین امامی با بیان این که مشکل کمبود آب و قطعی آن تنها مربوط به امسال نیست چراکه در سال های گذشته هم در این ایام با کمبود آب روبرو بودیم، اما امسال شرایط پایدارتری در مجتمع های آب رسانی داریم.

در حال حاضر بشرویه با 7 روستا و 157 خانوار کمترین میزان آب رسانی سیار و نهبندان با 72 روستا و 21 هزار و 37 خانوار بیشترین خانوار دارای آب رسانی با تانکر را دارند، در حال حاضر 976 روستا با جمعیت 278 هزار و 417 نفر در قالب 140 هزار و 75 مشترک آب در خراسان جنوبی تحت پوشش شرکت آب فاضلاب استان است.

در حال حاضر 450 تا 500 روستای استان با تانکر سیار آب رسانی می شود و بیش از 19 درصد روستاهای استان با تنش آبی روبرو اند و از آغاز کرونا تا به امروز مصرف آب در استان 13 درصد افزایش را نشان می دهد.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی با بیان این که سرانه تولید آب در بخش روستایی 313 لیتر در شبانه روز است که از سرانه کشوری بالاتر است افزود: آب مورد نیاز شرب و بهداشت این مشترکان از طریق 204 حلقه چاه، 13 چشمه و 65 رشته قنات تامین می شود که میانگین مصرف آب خانگی در ماه 10 متر مکعب است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 20622

به "خراسان جنوبی ، فریاد بی آبی 400 روستا در روزهای کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خراسان جنوبی ، فریاد بی آبی 400 روستا در روزهای کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید