خصیل دشت ؛ روستایی زیبا در میان ابرها

به گزارش مجله سلو بلاگ، روستای ییلاقی خصیل دشت که با نام روستای خصیب دشت نیز شناخته می شود، روستایی گردشگری در منطقه رانکوه املش، در استان گیلان است. این روستا از جاهای دیدنی املش است و گردشگران زیادی در طول تابستان، خود را به این منطقه کوهستانی می رسانند تا از هوای مطبوع، دشت های سرسبز و مملو از گل های وحشی و چشم اندازهای رویایی آن لذت ببرند.

خصیل دشت ؛ روستایی زیبا در میان ابرها

برای دسترسی به خصیل دشت، باید از املش به سمت دهستان لات لیل بروید. پس از هفت کیلومتر جاده پرپیچ وخم، پایان به دهکده خصیل دشت خواهید رسید. این ییلاق در نزدیکی ییلاقات بلوردکان و هلودشت قرار گرفته است که بازدید از آن ها نیز خالی از لطف نخواهد بود.

روستای ییلاقی خصیل دست حدود 1900 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و به همین دلیل هم آب وهوایی خنک و پاییزی در تابستان دارد. به ازای هر 1000 متر ارتفاع از سطح دریا، 6 درجه از دمای هوا کاسته می شود و با توجه به اینکه ییلاق خصیب دشت حدود 1900 متر از سطح دریا فاصله دارد، بنابراین حدود 12 درجه خنک تر از جاهای دیگر استان خواهد بود.

این روستا برخلاف بسیاری از منطقه ها استان گیلان، بکر و دست نخورده به جای مانده است. یکی از جذابیت های روستا این است که هنوز کسی در آن ساختمان ها و ویلاهای آنچنانی نساخته است. روستاهای هلودشت و بلوردکان از جمله روستاهای همسایه خصیل دشت هستند. مردم خصیل دشت، گیلک هستند و لهجه املشی دارند.

شاید مهم ترین ویژگی که باعث شده خیلی از گردشگران این ییلاق را برای سفر انتخاب کنند، بکر و روستایی بودن آن است. همان طور که گفتم هنوز کسی اینجا ویلایی رنگارنگ نساخته و به همین دلیل هم ظاهر روستایی آن حفظ شده است. خانه های روستایی در کنار آب وهوایی خنک و عالی در تابستان همان چیزی است که گردشگران را به این سمت می کشاند.

بهار شاید بهترین زمان بازدید از ییلاق خصیل دشت باشد. اگر راستش را بخواهید من همیشه می گویم بهترین زمان برای بازدید از زیبایی های شمال و ییلاق های این استان، اردیبهشت ماه است. یعنی درست زمانی که هوا خیلی خنک است و همه جا سرسبز شده است.

درخت ها شکوفه داده اند و گل های وحشی دامنه روستا را پُر کرده اند. البته بهار اینجا کمی سردتر از جاهای دیگر است پس باید با خودتان لباس گرم ببرید. تابستان هم به علت ارتفاع زیاد ییلاق خصیب دشت از سطح دریا، خنک است. اما خب برای کسانی که زیاد سرما را دوست ندارند می تواند بهترین فصل برای سفر به جاهای دیدنی املش باشد.

مسئله مهم اینجاست که کسی از علت نامگذاری این ییلاق به خصیل دشت اطلاعی ندارد. حتی روستایی ها هم نمی دانند چرا به این ییلاق خصیل دشت می گویند. این ییلاق با نام خصیب دشت هم شناخته می شود که احتمالا به خاطر تلفظ راحت تر است.

منبع: گردشبان
انتشار: 15 مهر 1401 بروزرسانی: 15 مهر 1401 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 49048

به "خصیل دشت ؛ روستایی زیبا در میان ابرها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خصیل دشت ؛ روستایی زیبا در میان ابرها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید