دبیر: مشکل من با وزارت ورزش نیست، با معاونت اقتصادی اش است، بازگشت بنا پا در میانی نمی خواهد

به گزارش مجله سلو بلاگ، رئیس فدراسیون کشتی گفت: من پیامک محمد بنا را استعفا نمی دانم. بازگشت او پا در میانی نمی خواهد، خانه بنا، فدراسیون کشتی است.

دبیر: مشکل من با وزارت ورزش نیست، با معاونت اقتصادی اش است، بازگشت بنا پا در میانی نمی خواهد

به گزارش خبرنگاران، علیرضا دبیر که میهمان برنامه دایره طلایی بود، در خصوص عملکرد فدراسیون بعد از تعطیلی اردوها و مسابقات به خاطر کرونا، گفت: در هشت ماه گذشته کشتی برگزار نشده ولی برنامه ها نخوابیده، داریم یکسری کارهای پایه ای را دنبال می کنیم. مثلا در کمیسیون داوری، کاری کردیم که هیچ داوری اعتراض نکند، البته هفته قبل یک مقدار از کمیسیون داوری ناراحت شدم که چرا این اپلیکیشن را فعال نمی کنید تا همه چیز تعیین باشد و معلوم گردد چه کسی حقش است به مسابقه برود و کجا برود. این کار زمانبری است و برنامه ریزی پیچیده ای می خواهد. ما در همه حوزه ها کار کردیم و بیکار نبودیم. در این مدت دیدم یکی از پیشکسوتان عزیز که در حوزه اجرا آشنا نیست، گفته بود فدراسیون پول می گیرد در حالی که در این مدت مسابقه برگزار نشده، ما از ابتدای سال تا امروز دو میلیارد و دویست و سیصد میلیون از وزارت ورزش گرفته ایم که اندازه حقوق پرسنل ما هم نمی گردد. توقعی هم از این پیشکسوت نداریم، چون فقط کشتی گرفتند و اطلاعی از سایر مسائل ندارند. اینطور نبوده که بیکار باشیم.

وی در خصوص صدور مجوز برگزاری لیگ و فرایند ای که باید در این خصوص طی گردد، توضیح داد: سال گذشته لیگ ما 43 روز طول کشید. ما لیگ فصلی را قبول نداشتیم و مسابقات ما از شبکه سه و ورزش پخش شد که باید از آنها تشکر کنم که بازتاب خوبی هم داشت. قرار بود نزدیک به 70 روز مسابقه برگزار کنیم که به کرونا خوردیم و کشتی تعطیل شد. اینجوری نبود که کار را رها کنیم، در این مدت پیگیر بودیم. باید تشکر کنم از دوستان مان در سازمان لیگ که انصافا در یکی دو ماه گذشته زحمت کشیدند و کارها را درست انجام دادند، در این مدت ثبت نام و قرعه کشی انجام شد. با پیگیری سازمان لیگ و من هم در کنار دوستان، هفته گذشته از دکتر نمکی و دکتر رئیسی معاونت بهداشت که در جلسات کارشناسی متقاعد شدند که لیگ برگزار گردد، مجوز برگزاری را به ما دادند اما اینکه چطور برگزار خواهد شد، ما واقعا منتظر تصمیم اتحادیه جهانی هستیم.

دبیر ادامه داد: هفته گذشته با لالوویچ صحبت کردیم. از او در خصوص مسابقات جهانی سوال کردم، حتی در خصوص پروازها هم صحبت شد، چون در پرواز ها هم برای شرکت در جهانی مشکل داریم. لالوویچ گفت در خصوص امیدها شانس برگزاری کم است اما در خصوص جهانی صربستان خیلی محکم، مُصر است که برگزار گردد. البته در این خصوص کمیسیون و هیئت رئیسه اتحادیه جهانی تصمیم نهایی را می گیرند. لالوویچ گفت تا 10 مهر قطعا به شما جواب می دهم. برگزاری لیگ ما به این تصمیم بستگی دارد. اگر قرار به برگزاری جهانی باشد با مشورت کادرفنی، قطعا نمی توانیم لیگ را طول بدهیم و باید سریع رقابت ها را برگزار کنیم تا کشتی گیر را تحویل تیم ملی بدهیم. ولی اگر جهانی برگزار نگردد دست سازمان لیگ بازتر است و با توجه به اینکه مسابقه ای هم نیست جای مانور بیشتری داریم. ما در حال آنالیز هر دو پلن هستیم. اگر قرار باشد متمرکز برگزار گردد، کجا و چطور باشد. باید چند جلسه بگذاریم تا به جمع بندی برسیم.

قهرمان المپیک 2000 سیدنی تاکید نمود: جدا از بحث مالی، کشتی گیران در این مدت خیلی به من پیامک دادند که لیگ را برگزار کنید. در بحث فنی هم لیگ دست مربیان را باز می گذارد و متوجه می شویم بچه ها در چه وضعیتی هستند. بحث سوم هم این است که بازار کشتی داغ می گردد. بچه های ما که ورزش می نمایند و کسی بدون تمرین نیست، نگرانی من برای چندسال بعد است، بچه هایی که باید می آمدند و به خاطر کرونا باشگاه ها تعطیل شد و نیامدند. لیگ راه بیفتد کشتی دوباره به خانه مردم می رود.

وی در پاسخ به این سوال که فدراسیون چه تدبیری دارد که به لحاظ مالی باشگاه ها به تعهدات شان عمل نمایند، اعلام کرد: یک تیمی سال گذشته در پرداختی هایش مشکل داشت امروز که می خواستند بیایند، گفتم یا تا بیست و پنجم شهریور تسویه نمایند یا کنارشان می گذاریم. من در مدیریت محکم هستم، البته این یک بحث دوطرفه هست. اینطور نباشد که کشتی گیر هم نیاید کشتی بگیرد. من دیدم کشتی گیر در لیگ یا پایش ضرب می خورد یا مریض می گردد و از این بهانه ها می آورد، اسپانسر می خواهد دیده گردد و کشتی گیر هم پولش را بگیرد. منافع دو طرف باید لحاظ قرار داده گردد، البته اینکه بگویم من در موضوعات این چنینی ریز می شوم، نه اینطور نیست. سازمان لیگ این کارها را انجام می دهد. نمی گردد لیگ را، داوران را من بچرخانم. آن وقت دیگر وقت نمی کنم دنبال مباحث دیگر بروم. نصیرزاده باید به این موضوعات برسد و در این خصوص جدی تر هم باشد بهتر است.

دارنده 5 مدال کشتی جهان و المپیک در خصوص موضوع استعفای محمد بنا، گفت: اول در خصوص حمید سوریان بگویم که او تمام اختیاراتی که من دارم را دارد، حتی مالی. او درخصوص چک امضا کردن هم اختیار دارد و هم در بحث فنی. هر تصمیمی که او بگیرد حتما تصمیم من است و تمام قد پشت تصمیم او هستم. در مباحث فنی اصلا خود سوریان آمده وسط، در هر دو رشته آزاد و هم فرنگی و در این خصوص باری از دوش من برداشته و از او تشکر می کنم که هم با بنا و هم در کشتی آزاد با محسن کاوه در ارتباط است و تمام تمام مباحث را پیگیری می نماید. موضوع بنا را از دو بعد اخلاقی و فنی دنبال می کنم. اخلاقی که همواره گفتم، به سوریان هم دو روز پیش گفتم، آدمی که اینقدر عظیموار است که مکانی که به اسم خودش هست را به اسم شهید می نماید و از نفسش می گذرد این آدم قیمت ندارد و همواره برای من عزیز است. از بعد فنی هم فکر می کنم در کشتی سرم کلاه نمی رود. نزدیک 13 ماه است همه مربیان را رصد می کنم چون چند سالی در کشتی نبودم اما حالا دستم آمده، من 3،4 مربی را دیدم که کت تن شان هست که قطعا این کار را بلدند و قطعا یکی از آنها محمد بناست. از هر دو بعد انصافا مورد تایید است. یکی خوب کار نکند، غیبت نمی کنم واین را می گویم. بنا از هر دو بُعد مورد تایید است.

دبیر اضافه نمود: من اصلا صحبتی ننموده بودم چون از این پیامک ها زیاد برایم می آید اما دیدم فضای مجازی شلوغ شد و گفتند محمد بنا در گروه مجازی کناره گیری کرده، البته من این پیامک را استعفا نمی دانم. بنا وقتی دلخور است به من نگوید به چه کسی بگوید؟ نمی دانم چطور رسانه ای کردند. بازگشت او پا در میانی نمی خواهد، خانه بنا، فدراسیون کشتی است. من این را فقط پای خستگی می گذارم. هفت، هشت ماه زحمت کشیده، تیم یازدهم جهان را چهارم جهان نموده، بعد هشت ماه کشتی تعطیل شده است. یکی مثل بنا آدم مسئولیت پذیری است. بحث پادرمیانی نیست. بنا هر موقع دوست داشت ما در خدمتش هستیم. در پنجشنبه غلام محمدی به فدراسیون آمد پرسیدم در آن جلسه شنبه چیزی شده، گفت نه و پیشنهاد دهنده این اردو هم اصلا محمد بنا بود.تمرین 4 روزه با یک هفته فرقی ندارد، وقتی مسابقه معلوم نیست چه فشاری بیاوریم. اینکه بنا خسته هست یا چه موضوعی بوده خودتان پیدایش کردید و از خودش بپرسید، من نمی دانم. برای ما درهر صورت عزیز است.

رئیس فدراسیون کشتی در خصوص قطع همکاری با حسن یوسفی افشار در انستیتو و انتخاب سرپرست جدید، تاکید نمود: ابتدا از حسن یوسفی افشار تشکر می کنم. در این یک سالی که در خدمتش بودیم خیلی وقت گذاشت. او جزو انسان هایی است که در حوزه فنی و علمی کشتی قبولش دارم. او بازنشسته بود و هر کاری کردیم مجوز بگیریم در فدراسیون کار کند، نشد و بازرسی کل کشور هم منع استفاده از کارکنان بازنشسته را حتی بدون حقوق، ابلاغ نموده و با وجودی که دوست داشتیم از او استفاده کنیم، نشد. او خدمت خود را در این یک سال کرد. دکتر مرادی را جای او گذاشتیم. من خودم آنالیز کردم، سه چهار تا گزینه داشتیم. وقتی از آنها برنامه خواستم دیدم چیزهایی که ذهن من است را می تواند عملیاتی کند. من در انستیتو کارشناس نیستم اما حرف دارم. چند جلسه با او و سایر دوستان داشتیم. دکتر مرادی عضو هیئت علمی دانشگاه هست و کشتی گیر بوده، مهم است نه خیلی تئوری پرداز باشد و نه دنبال کار عملی، یک چیزی میانه اینها، به درد ما می خورد. اینجور آدم ها پیروز تر هستند.

علیرضا دبیر در خصوص مباحثی که در خصوص بودجه کشتی ایجاد شده، گفت: من خواهش می کنم یک سری دوستان اگر می خواهند نقد نمایند منصفانه بنویسند و نه مغرضانه. ورزش رابطه مستقیم دارد با اقتصاد، این را چین و روسیه و آمریکا ثابت کردند. چین 1988 آغاز به رشد مالی کرد. اقتصادش اول شد و در المپیک هم اول شد. هر کسی در اقتصاد خوب باشد در ورزش هم خوب است. وقتی خوب بودجه داری، می توانی پشتوانه هایت را به مسابقات بین المللی بفرستی و بهره اش را بعدا می بری. روزی که در سال 97 رئیس فدراسیون قبلی کناره گیری کرد و رفت دلار 10 هزار تومان شد و گفتند تیم را نصفه می بریم. می گفتند چرخ کشتی با دلار10 تومانی نمی چرخد. من که آمدم دلار 12 تومان بود امروز 26 تومان هست. یکی از دوستان می گویند شما پول ها را می گیری و خرج می کنی، از 12 میلیارد و هفتصد میلیون وزارت ورزش، در حالیکه 6 ماه از سال گذشته فقط دو میلیارد و دویست میلیونش را به ما دادند. ضمن اینکه مسابقه ای هم نیست که درآمدزایی کنیم و اسپانسر بیاید. تمام مسابقاتی که ما شرکت می کنیم، همه دلاری است. بلیط هواپیما دلاری است. شرکت در مسابقات، هتل، لایسنس و ...هر سفر میانگین یک میلیارد و دویست میلیون هزینه دارد. ما اینها را نوشتیم. حساب دو دو تا چهارتاست.

دبیر افزود: من با وزارت ورزش مسئله ای ندارم و از وزیر و دکتر علی نژاد تشکر می کنم. مشکل ما با معاونت مالی شان است و این بحث کارشناسی است. دوستان گفتند بودجه ما 22 میلیارد است که اینطور نیست. بودجه کشتی 12 میلیارد و هفتصد میلیون است. 10 میلیارد را خودمان از مجلس دنبال کردیم که مازاد از بودجه وزارت ورزش است و نوبخت هم ابلاغ کرد. دوستان می گویند بودجه ما 22 میلیارد و هفتصد است، من گفتم اشکال ندارد شما امضایش کنید چون کار بودجه ای کردم و می دانم این امضا می گردد پایه برای سال 1400 اما گفتند ما 12 میلیارد و هفتصد را امضا می کنیم و آن 10 میلیارد را قبول نمی کنیم. الان باید با تورم بودجه کشتی 60،70 میلیارد باشد. کشتی با این عدد و رقم هایی که الان هست، نمی چرخد که البته وزارت ورزش هم بیشتر از این نمی تواند بدهد، دولت و مجلس باید کشتی را ویژه ببینند.

دبیر از جامعه کشتی خواست که همه به او در راستای کشتی یاری نمایند و ادامه داد: من نماینده دوستان جامعه کشتی در فدراسیون هستم. از بد اتفاق، من مسئول شدم و تصمیم را من می گیرم اما گروهی تصمیم سازی می نماید. از اهالی کشتی و پیشکسوتان می خواهم اگر نکته ای به ذهن شان می رسد بگویند چون این برای کشتی است. من الان مسئولم. با یکی از کشتی گیرانی که خیلی دوستش دارم، قرار شد ماهی یک بار با هم بنشینیم و صحبت کنیم. دیدم فردا خیلی حرف ها را در روزنامه ها و خبرگزاری ها می گوید که دیگر نشست نگذاشتم. اگر واقعا نکته ای هست، انتقادی هست به خودم بگویند.

رئیس فدراسیون کشتی در خصوص ابهاماتی که در خصوص برگزاری انتخابات هیئت کشتی لرستان وجود دارد، گفت: اداره کل خیلی سعی می نماید نکاتی که خودش در نظر دارد را پیاده کند ولی اداره کل ورزش این استان به اندازه من کشتی را دوست ندارد. با تمام احترامی که برای مدیر کل قائلم اما اجازه نفوذ نمی دهم. اهالی کشتی استان باید خودشان تصمیم بگیرند. ما داریم بحث تشکیل مجمع را دنبال می کنیم.

وی در خصوص حاشیه های اخیر کشتی مازندران و اختلافی که بین مجید ترکان و عسکری محمدیان ایجاد شده، توضیح داد: ترکان و محمدیان جزو قهرمانان عظیم کشورمان هستند. من خودم بچه بودم از کشتی های شان لذت می بردم و همواره هم سعی کردم عظیمتری کوچکتری را رعایت کنم. با حاجی عسکری در این مورد صحبت کردم، او آدم صافی است. گفت به جان محمدحسینم در جریان این مطلبی که منتشر شده، نیستم و مجید ترکان هم حتما این را قبول می نماید. با مجید ترکان هم صحبت کردیم او باید در کشتی باشد. حقش هست. اتفاق خوبی دارد می افتد اما تا کار را تمام نکنم چیزی نمی گویم.

دبیر درخصوص دستورالعمل و پروتکل اجرایی در لیگ نیز گفت: نصیرزاده فردا جلسه ای گذاشته با مدیران شرکت نماینده در لیگ، من هم در بخشی از این جلسه حضور دارم. باید صحبت کنیم ببینیم تیم ها کجا می خواهند کشتی گیران شان را قرنطینه نمایند، نکته بعدی تست کرونا است. با یکی دو آزمایشگاه صحبت کردیم که همه صبح تست بدهند و بعدازظهرنتیجه اش را بگیریم. این مسائل در جلسه فردا (23 شهریور) مورد بحث قرار می گیرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 آبان 1399 بروزرسانی: 4 آبان 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 22416

به "دبیر: مشکل من با وزارت ورزش نیست، با معاونت اقتصادی اش است، بازگشت بنا پا در میانی نمی خواهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دبیر: مشکل من با وزارت ورزش نیست، با معاونت اقتصادی اش است، بازگشت بنا پا در میانی نمی خواهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید