روحانی: علت حادثه شناور کنارک به مردم اعلام شود

به گزارش مجله سلو بلاگ، حسن روحانی رئیس جمهوری صبح چهارشنبه در جلسه هیئت وزیران شیوع بیماری ویروس کرونا را آزمونی الهی اعلام کرد و گفت: احساس می کنم علت اینکه در حادثه ویروس کرونا جایگاه ملت ایران با تمام ملت های جهان متفاوت است و ما در همه جا شاهد کمک های مردم به یکدیگر هستیم و کار کادر درمانی ما نیز ممتاز است و در هیچ جا فداکاری و ایثاری که در ایران است یافت نمی شود، ریشه در فرهنگ دینی ما دارد.

روحانی: علت حادثه شناور کنارک به مردم اعلام شود

وی افزود: ما در روز های سخت تاریخی امروز قرار داریم، اما مردم ما با شهامت، متانت و آرامش زندگی می کنند؛ این آرامش مردم بسیار مهم است و اینکه جلوی فروشگاه ها صف نمی ایستند و اینکه مردم از یکدیگر دستگیری می کنند از همان ریشه ای است که به امیرالمومنین (ع) و خاندان ایشان باز میشود.

رئیس جمهوری با تشکر از مردم به دلیل مراعات دستورالعمل های بهداشتی به برگزاری مراسم احیای شب قدر با رعایت پروتکل های اعلامی اشاره و اظهار کرد: دیشب برای ساعاتی مساجد ما برای مراسم احیا باز شد؛ از قبل نگرانی های درباره بازگشایی مساجد وجود داشت، اما دیشب دیدیم که مراسمی ویژه برگزار گشت و دل ها دیشب از هر شب 19 رمضان دیگری سوخته تر بود و مردم از شب قدر دیگری متاثر بودند. مردم در جا هایی که رفتند همه اصول را رعایت کردند و تمدن ایران و سرمایه اجتماعی را نشان دادند؛ در کجای دنیا است که مردم بدون قوه قهریه، با توصیه کارشناسان و وزارت بهداشت به دستورالعمل ها عمل کنند و هم عبادت خدا را بجای آوردند و هم اصول بهداشتی را رعایت کنند؟

روحانی با اشاره به ویژه برنامه های رسانه ملی به مناسبت شب های قدر خاطر نشان کرد: چقدر خوب که صدا و سیمای ما با دوربین های خود حال معنوی را به مردم منتقل کردند؛ دیشب مردم در اماکن زیارتی نبودند، اما دلهایشان در این اماکن بود و این جای تشکر دارد. به نظر من این ها در تاریخ ماندگار می شوند. همانطور که رهبری فرمودند: آنچه در این روز ها واقع می شود باید ثبت و نقل شود؛ مانند دفاع مقدس این روز ها و متانت ها و فداکاری ها باید در تاریخ ما ماندگار شود.

وی در ادامه با اشاره به وقوع حادثه برای شناور کنارک و به شهادت رسیدن تعدادی از کارکنان نیروی دریایی ارتش با گرامیداشت یاد شهدای نیروی دریایی ارتش، گفت: برای ما بسیار جای تأثر و تأسف بود که جوانان غیور دریایی خود را در یک حادثه ای دلخراش از دست دادیم؛ برای ما شنیدن و تحمل این خبر بسیار سخت بود. به صراحت و با تواضع به خانواده شهدا می گویم که همه هیات دولت را سهیم در عمل خود و شریک در این مصیبت بدانند.

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه دلایل این موضوع بعد ها بررسی و روشن می شود و زمانی که همه زوایا روشن شد، باید برای مردم بیان شود، خاطر نشان کرد: کارکنان نیروی دریایی ارتش نه برای تفریح که برای تامین امنیت به دریا رفتند و رزمایش داشتند؛ آن ها برای توانمندتر شدن قدرت جمهوری اسلامی ایران خالصانه به صحنه رفتند و مظلومانه به شهادت رسیدند؛ بسیار مهم است که در ماه رمضان روی آب های نواحی برای امنیت مردم فداکارانه حضور داشته باشند.

روحانی گفت: رزم و شهادت در آب جایگاه ویژه ای در روایات ما دارد و اجر آن ده برابر رزم در زمین است؛ ما باید در کنار این خانواده های عزیز باشیم. امیدواریم اینگونه حوادث در تمرینات نظامی و آزمایش های ما به حداقل کاهش یابد و بتوانیم نظم دقیق نری را در اینگونه موارد مورد مراعات قرار دهیم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به شرایط امروز کشور و تحولات بازار، اظهار کرد: در این ایام که کشور با ویروس بیکاری کرونا روبرو است، کار بزرگی اجرا شده و همه اعم از مردم، نیرو های مسلح، بخش اقتصاد، نهاد های عمومی غیر دولتی و رسانه ها در میدان حضور داشتند، اما بار بسیار سنگینی بعنوان وظیفه بر دوش دولت بود؛ خداوند ما را لایق این آزمایش سخت و سنگین قرار داد؛ هر کسی و هر دولتی و هر جمعی مورد آزمایش های سنگینی قرار نمی گیرد.

رئیس جمهوری ادامه داد: ملت و دولت ایران امروز در یک آزمایش سخت و بی نظیر قرار گرفتند؛ درست است در این بیماری ملت های دیگری هم هستند، اما هیچ ملتی نیست که دو سال زیر تحریم های سخت باشد و در این شرایط با ویروس کرونا روبرو شود. ما دو سال است که در برابر بدترین حکومت قرار گرفته ایم: به یاد ندارم که کاخ سفیدی به این صورت در آمریکا ظاهر شده باشد که تا این حد ضد بشر و بی رحم و ناتوان باشد.

روحانی با بیان اینکه وقتی به وزیر خارجه این رژیم (آمریکا) نگاه می کنیم، گویا در عمرش الفبای سیاست را نخوانده است، شرح داد: بدترین و شرورترین حکومت در آمریکا سر کار است؛ کدام حکومت را سراغ دارید که در یک کشور خارجی یک فرمانده عالی رتبه نظامی ما را ترور کند؛ آمریکا همیشه تروریست بوده و همیشه علیه ملت های مظلوم کار کرده است، اما تا این حد بی سابقه است که در زمان بیماری کرونا و ویروس عالم گیر حتی برای ورود دارو باز هم مسائل ایجاد می کند.

وی با تاکید بر اینکه بجز یکی دو همسایه، سایر همسایه های جمهوری اسلامی ایران کشور های خوبی هستند، افزود: اطراف ما و مرتجعین جنوب ما نیز واقعا بی نظیر هستند؛ ما نه پدری آنچنان در تاریخ دیدیم و نه پسری آنچنان دیدیم که امروز می بینیم.

رئیس جمهوری با بیان اینکه خداوند را شاکریم که مارا لایق این امتحان دانسته است، خاطر نشان کرد: تمام دولت و قوا و مسئولین؛ از بالاترین مقام که رهبری است تا آن کارمند کوچک همه در معرض آزمون الهی قرار گرفته ایم.

روحانی اظهار کرد: به مردم میگویم که مسئولین و خادمان شما در دولت با همه توان در این حدود 3 ماه شبانه روز تلاش کردند؛ از وزارت بهداشت که تمام کادر پزشکی اش تا وزارت کشور با تمام توان در سراسر کشور تا وزارت صنعت که بار سنگین پشتیبانی رابر دوش داشته، همه در این مدت مشغول به خدمت رسانی به مردم بوده اند.

وی همچنین با اشاره تلویحی به برکناری رضا رحمانی وزیر پیشین صنعت، معدن و تجارت گفت: باید تشکر کنم از همه کسانی که تا دو روز پیش در این وزارت خانه (وزارت خانه صنعت معدن و تجات) کار می کردند و همه کسانی که از دو روز پیش کار خود را آغاز کردند. امروز 4 وزارتخانه در یک وزارتخانه جمع شده است؛ اداره این وزارتخانه بسیار سخت و سنگین است و ما از تمام کسانی که در گذشته تلاش کردند، تشکر می کنیم. امروز که بار مسئولیت بر دوش برادر عزیز ما آقای مدرس خیابانی قرار گرفته همه باید اورا کمک کنیم تا شاهد شرایط بهتری باشیم. وزارت صمت هم باید بهداشت و درمان را پشتیبانی کند و هم باید بازار، صادرات و واردات را پشتیبانی کند.

رئیس جمهوری در ادامه صحبت های خود با بیان اینکه وزارتخانه های ارشاد، خارجه، راه و سایر وزرای اقتصادی نیز در کرونا شریک و سهیم بودند، اظهار کرد: امروز که سازمان برنامه و بودجه و بانک ها به صحنه آمده اند و پرداخت تسهیلات برای کسب و کار هایی که با مشکل روبرو شدند آغاز شده است به مسئولان مربوطه تاکید می کنم که کاری کنید در ماه خرداد به همه مشاغل تسهیلات لازم پرداخت شود.

روحانی با تاکید بر لزوم فراهم شدن شرایط برای فروش سهام عدالت به سهل ترین وجه ممکن، به مصوبه روز سه شنبه شورای عالی بورس اشاره کرد و گفت: خرسند شدم که شورای عالی بورس دیروز تصویب کرد که بانک ها می توانند در این زمینه به کمک بیایند؛ هر کسی که خواست سهام خود را بفروشد، می تواند به بانک مورد علاقه خود وکالت دهد و آن بانک در روز مقرر در بورس سهام فرد را می فروشد و پول آن را به صاحب سهام باز می گرداند.

وی با بیان اینکه این روز ها روز های سختی برای مردم است، تاکید کرد: برخی از مردم دکتر بیماری شدند، برخی اقوام خود را از دست دادند و این افراد با مظلومیت دنیا را ترک کردند؛ ایام عید به سختی بر مردم گذشت و ماه رمضان به سختی برای مردم می گذرد؛ همه جای دنیا اینگونه است، اما مسائل عاطفی در کشور ما شدیدتر از جا های دیگر است؛ در این شرایط همه باید تلاش کنیم که فشار مضاعفی به مردم وارد نشود. این فشار مضاعف قیمت اجناس در بازار است؛ باید تلاش کنیم که جلوی افزایش قیمت کالا ها گرفته شود.

رئیس جمهوری با اشاره به اقدام برخی در سوءاستفاده از شرایط گفت: دیدیم که عده ای حتی در ماسک، دستکش و مواد غذایی مردم هم سوء استفاده کردند؛ در این شرایط از دستگاه های مسئول خواهش می کنم همه توان خود را بکار بگیرند و همه نظارت ها و دقت هایی که باید انجام شود، رعایت شود. همه باید تلاش کنیم تا با سختی کمتری بتوانیم این روز ها را بگذرانیم. مطمئن هستم که از این روز های سخت می گذریم و کارآفرینان ما شرایط را می دانند و با غیرت ملی خود تا آخرین دلار را به بانک مرکزی برمی گردانند و ان شاءالله جهش تولید در کشور محقق خواهد شد.

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

picosho.ir: پیکوشو: مجله عکس و گرافیک

منبع: فرارو
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 17087

به "روحانی: علت حادثه شناور کنارک به مردم اعلام شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحانی: علت حادثه شناور کنارک به مردم اعلام شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید