روش عرضه دارا دوم تغییر کرد

به گزارش مجله سلو بلاگ، در پی اختلاف نظرها بین وزارت اقتصاد و وزارت نفت برای عرضه دومین صندوق ETF (سهام پالایشگاهی)، رئیس سازمان خصوصی سازی اعلام نموده که به دلیل مخالفت وزارت نفت با عرضه دارا دوم در ETF، سهام پالایشی دولت تا سه هفته آینده به صورت بلوکی عرضه می گردد.

روش عرضه دارا دوم تغییر کرد

به گزارش مجله سلو بلاگ، دو تن از کارشناسان بازار سرمایه و عضو هیئت مدیره شرکت بورس اوراق بهادار به همراه معاونین وزیر اقتصاد و وزیر نفت در یک برنامه تلویزیونی به آنالیز شرایط بورس، اختلالات هسته معاملات و دلیل لغو عرضه دارا دوم پرداختند.

در ابتدا این برنامه، مهدی سدیدی، عضو هیئت مدیره شرکت بورس اوراق بهادار درباره دلیل کاهش شاخص بورس در معاملات روز دوشنبه و تاثیر لغو عرضه سهام پالایشی دولت بر این موضوع، شرح داد: بازار سرمایه در این شرایط نسبت به اخبار به دلیل استقبال از عرضه اولیه ها یا سهام دولتی حساس است، اما روز دوشنبه در بورس معادل 30 هزار میلیارد تومان معامله اجرا شده که جایی برای نگرانی کاهش 13 هزار واحدی شاخص آن نیست. عرضه دارا یکم به دلیل اینکه متولی آن وزارت اقتصاد بود، به سرعت عملیاتی شد اما عرضه دارا دوم ممکن است که مقداری طولانی گردد.

وی اضافه کرد: بورس در حال حاضر بازار بزرگی شده که نوسانات زیادی هم در آن رخ می دهد و باید در عرضه صندوق ها دقت بیشتری گردد. همچنین، خبر لغو عرضه دارا دوم موجب شد که بازار سرمایه خود را اصلاح کند.

وزارت نفت آماده عرضه سهام پالایشی است

در بخش دیگری از این برنامه هوشنگ فلاحتیان، معاون وزیر نفت اظهار داشت که این وزارتخانه در سال های گذشته همکاری های زیادی با وزارت اقتصاد برای عرضه سهام پالایشگاه ها انجام داده و اکنون کاملا آماده است تا باقی مانده سهام پالایشگاهی را طبق روشی که مدنظر وزارت اقتصاد است، عرضه کند.

بهروز خدارحمی، کارشناس بازار سرمایه نیز گفت: صرف نظر از اینکه بورس نوسان دارد، با توجه به اتفاقی که روز دوشنبه رخ داد باید برای پذیرش 50 میلیون نفر در این بازار تدابیر بیشتری صورت گیرد.

لغو عرضه دارا دوم به بورس سیگنال منفی داد

وی با بیان اینکه لغو عرضه دارا دوم سیگنال منفی به بورس منتقل کرد، اضافه کرد: در این زمینه، یک سوال مطرح می گردد و آن این است که چرا زمانی که صندوقی حامل سهام پالایشی دولت عرضه نمی گردد، سهام متاثر از آن منفی می گردد. این باور وجود دارد که از سهام دولتی حمایت می گردد تا با قیمت بالایی به مردم واگذار گردد، درحالیکه در ارزش واقعی این نوع سهام تردید وجود دارد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: همچنین لغو عرضه دارا دوم و کاهش 13 هزار واحدی شاخص بورس، با موضوع گشایش اقتصادی و عرضه اوراق سلف (فروش نفت) همزمان شد که این امر منجر شد تا از باقی منابع تامین اقتصادی استقبال نگردد.

آنالیز علل استقبال از بازار سرمایه

در ادامه این برنامه، مهدی رباطی، یک کارشناس بازار سرمایه علت استقبال از بورس را در مجموعه ای عوامل دانست و گفت: این موضوع به دلیل تغییر ماهوی در بورس است که بخشی از آن متاثر از تحول در اقتصاد کلان و اقتصاد سیاسی بوده و دولت نیز با کاهش نقش نفت در اقتصاد، ناگزیر شد که به سمت مردمی کردن اقتصاد حرکت کند.

سهام پالایشی دولت بلوکی عرضه می گردد

همچنین، علیرضا صالح، رئیس سازمان خصوصی سازی نیز در این برنامه اظهار داشت که وزارت نفت با عرضه سهام پالایشگاهی در صندوق های ETF موافقت نکرد و تمایل دارد که به وسیله هیئت واگذاری، باقی سهام پالایشی واگذار گردد.

به گفته وی اواسط مرداد ماه هیئت واگذاری تصمیم گرفت که آگهی عرضه این نوع سهام منتشر گردد و تا دو - سه هفته آینده سهام پالایشی به صورت بلوکی عرضه می گردد.

وی اضافه کرد: در صورتی که متقاضی خرید وجود نداشت، کلیه سهام متعلق به دولت در پالایشگاه های تهران، بندرعباس، اصفهان و تبریز به صورت خرد و تدریجی و به صورت شناور عرضه می گردد. عرضه پالایشگاه های فوق هم اکنون آگهی شده و در شرف عرضه توسط بازار سرمایه است.

در ادامه خدارحمی در پاسخ به اینکه چقدر سرمایه گذاری روزانه در بورس را منطقی می دانید گفت: وقتی فردی وارد بورس می گردد، می پذیرد که کمترین و بیشترین میزان ریسک را متحمل گردد. سرمایه گذاران باید بیشتر احتیاط نمایند و متناسب با ریسک پذیری خود اقدام نمایند. همچنین در بازارهای موازی باید این آمادگی را داشته باشیم که آن بازار از مدار سود خارج گردد؛ درحالیکه سرمایه گذاران انتظار دارند که اگر ضرر ببینید، از بورس خارج شوند.

رشد شاخص بورس حبابی نیست

رباطی نیز در همین رابطه اظهار کرد: اگر بازار به این نتیجه برسد که باید وارد استراحت و رکود گردد، دولت هم نمی تواند مانع آن گردد. بعضا کارشناسان با گرایش های نامربوط به حوزه اقتصادی درباره حبابی بودن و بازدهی نامعقول این بازار اظهار نظر می نمایند که شاخص کل متاثر از بازدهی سهامی است که عمده اشخاص حقیقی و حقوقی اینگونه سهام را خریداری نمی نمایند. این در حالی است که شاخص هم وزن قیمتی متاثر از عملکرد بیشتر سرمایه گذاران است که نسبت به 10 سال گذشته 29 برابر رشد داشته است.

وی اضافه کرد: بنابراین، اینکه گفته می گردد رشد شاخص بورس حباب است، اشتباه بوده و دخالت دولت در این بازار تاثیرگذار نیست.

اختلالات هسته معاملات به مرور برطرف می گردد

سدیدی، عضو هیئت مدیره شرکت بورس اوراق بهادار نیز در این باره گفت: امروز با بازاری روبرو هستیم که می تواند در سایر بازارها و کل اقتصاد تاثیر بگذارد. بازار ریسک پذیر است و در زمینه اختلالات هسته معاملات، اقدامات کوتاه مدت و تدریجی صورت می گیرد و با وجود استقبال قابل توجه در مدتی کوتاه این مشکل طبیعی است.

وی اضافه کرد: وقتی تقارن در عرضه و تقاضا ایجاد نگردد، طبیعتا اخلال در هسته معاملات صورت می گیرد و بورس تمهیدات کوتاه مدت و بلند مدتی در این زمینه درنظر گرفته است. همچنین، هر چه هیجانات سرمایه گذاران کمتر گردد، این قضیه هم راحت تر حل می گردد.

در سرانجام این برنامه مهدی رباطی، تحلیلگر بورس منزل نقدینگی را بانک دانست و اظهار داشت: نقدینگی در بازارهای دیگر کنترل نمی گردد و ممکن است که در آن ها محبوس گردد؛ لذا دولت باید سعی کند که نقدینگی را به سمت فراوری راهنمایی کند.

به گفته وی زمانی که تورم و نقدینگی در اقتصاد زیاد باشد، این امر سبب تورم در تمام بازارها می گردد و نه بورس و هیچ بازار دیگری هم علت تورم نیست. همچنین، بازدهی بازار بورس می تواند انتظار بازدهی در بازارهای دیگر را بالا ببرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1399 بروزرسانی: 10 مهر 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 21038

به "روش عرضه دارا دوم تغییر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش عرضه دارا دوم تغییر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید