سخنگوی منصور هادی: امارات در کوشش برای کنترل شهر عتق است

به گزارش مجله سلو بلاگ، سخنگوی دولت منصور هادی رئیس جمهور مستعفی یمن گفت که فرماندهی نیروهای اماراتی مسئول افزایش تنش در استان شبوه بوده و در کوشش برای ورود به شهر عتق است.

سخنگوی منصور هادی: امارات در کوشش برای کنترل شهر عتق است

به گزارش گروه بین الملل مجله سلو بلاگ، راجح بادی سخنگوی دولت عبد ربه منصور هادی به طور رسمی امارات را مسئول درگیری ها در استان شبوه دانست.

بادی در گفت و گو با خبرگزاری سبأ، گفت که فرماندهی نیروهای اماراتی در منطقه بلحاف در استان شبوه مسئول وخیم تر شدن اوضاع است و کوشش دارد وارد شهر عتق مرکز این استان گردد.

وی همچنین تأکید کرد که اقدامات امارات در حالی صورت می گیرد که کوشش های دولت سعودی برای خاتمه دادن به بحران در جنوب یمن و توقف درگیری ها تا کنون بی نتیجه بوده است.

بادی گسترش درگیری ها به استان شبوه را یک تهدید آشکار علیه اهداف ائتلاف سعودی دانست و گفت که افزایش درگیری ها تمامی کوشش ها برای کنترل بحران را به شکست می کشاند.

این مقام دولت مستعفی یمن در ادامه گفت که نظامیان وابسته به آنها در برابر شبه نظامیان حامی امارات قاطعانه ایستاده اند. هرچند باید گفت که نیروهای دولت منصور هادی در روزها و هفته های گذشته متحمل شکست های سنگینی از نیروهای شورای انتقالی جنوب شده اند.

پس از تسلط امارات بر شهر عدن در نوزدهم مرداد و فرار نیروها و مسئولان وابسته به منصور هادی و سپس سقوط استان أبین در روز سه شنبه (بیست و نهم مرداد) درگیری ها از روز گذشته (پنجشنبه) به استان شبوه و شهر عتق در مرکز این استان کشیده شده است. (جزئیات بیشتر)

توقف درگیری ها در شبوه

در همین حال هانی بن بریک معاون رئیس شورای انتقالی یمن بامداد امروز (آدینه) در صفحه توئیتر خود مدعی توقف درگیری ها در استان شبوه به درخواست ائتلاف سعودی شد. او نوشت که نیروهای وابسته به حزب اخوانی الاصلاح به نیروهای این شورا حمله نموده و این رخداد موجب شروع درگیری در شبوه شده است. او تهدید کرد که اگر این حملات بار دیگر تکرار گردد؛ تمامی نیروهای جنوب به شبوه گسیل داده خواهد شد.

هانی بن بریک که به مرد شماره یک امارات در یمن شناخته می گردد؛ در ادامه از ائتلاف سعودی خواست تا یک هیأت حقیقت یاب برای آنالیز درگیری های شبوه اعزام کند.

ادعای وی در مورد توقف درگیری ها در حالی است که تا پیش از ظهر امروز (آدینه) درگیری ها در استان شبوه ادامه دارد.

درگیری ها در این استان در حالی شروع شد که هیأت شورای انتقالی جنوب (مورد حمایت امارات) به رهبری عیدروس الزبیدی سه شنبه این هفته وارد جده شد. سفر این هیأت به درخواست رسمی وزارت خارجه سعودی با هدف خاتمه درگیری ها بود.

دولت منصور هادی حوادث شهر عدن را کودتای از پیش طراحی شده امارات علیه خود می داند و طی بیانیه ای که سه شنبه این هفته بعد از نشست کابینه منتشر کرد، خواهان مقابله با شورشیان مسلح مورد حمایت ابوظبی شد (جزئیات بیشتر).

منابع داخلی در یمن گزارش داده اند که دولت منصور هادی یک روز پس از سقوط شهر عدن قصد شکایت از امارات متحده عربی به شورای امنیت سازمان ملل را داشت اما دولت سعودی مانع از این کار شده و از منصور هادی پنج روز برای خاتمه درگیری ها و عقب نشینی نیروهای حامی امارات از عدن مهلت خواسته بود. شورای انتقالی جنوب در پاسخ به درخواست سعودی ها برای خروج از عدن اعلام نموده است که نه تنها از این شهر خارج نمی گردد بلکه در صدد کنترل دیگر استان های تحت کنترل دولت منصور هادی نیز است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 22 مهر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 8307

به "سخنگوی منصور هادی: امارات در کوشش برای کنترل شهر عتق است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سخنگوی منصور هادی: امارات در کوشش برای کنترل شهر عتق است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید