طرح SOS آتش نشانی برای بازار تهران

به گزارش مجله سلو بلاگ، معاون پیشگیری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران نسبت به فضاهای پنهان بازار تهران و خطرات ناشی از آن هشدار داد و از آنالیز طرحی برای ایمنی بازار با عنوان SOS بازار اطلاع داد که در فاز مطالعاتی است و عملیاتی نشده است.

طرح SOS آتش نشانی برای بازار تهران

محمود قدیری در گفت و گو با خبرنگاران درباره وضعیت ایمنی بازارهای تاریخی در تهران و کشور گفت: اماکن تجمعی از جمله بازارها همیشه مورد توجه سازمان آتش نشانی قرار گرفته است. بازار تهران به نوعی نبض مالی کشور است بنابراین آتش نشانی همیشه به اندازه اختیارات قانونی که دارد آن را مورد توجه قرار داده است.

معاون پیشگیری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با اشاره به خطرات احتمالی حریق در بازار تهران گفت: بار اشتعال در بازار تهران بسیار بالا است بنابراین در صورت وقوع حادثه به سرعت گسترده می گردد، از طرف دیگر نیز در بازار مغازه هایی به عرض نیم متر وجود دارد که حتی یک نفر نمی تواند همراه با اجناس در آن بایستد، بنابراین برخی مغازه داران دیوارهای این مغازه ها را نازک می نمایند تا بتوانند مساحت مغازه و فضای قابل استفاده را بیشتر نمایند، این در حالیست که این دیوارها مقاومت خود را در برابر آتش سوزی، زلزله و… از دست می دهند و همین امر سبب می گردد تا حریق به راحتی گسترش پیدا کند.

قدیری گفت: هنگام روز بار جمعیتی بازار تهران بسیار بالاست، به طوری که اگر هنگام روز آتش سوزی در این بازار اتفاق بیفتد ریسک بسیار بالایی خواهد داشت چرا که خود جمعیت هنگام خروج و فرار از کانون حادثه می توانند موجب به وجود آمدن تلفات بسیاری گردد.

وی درباره یکی دیگر از معضلات بازار تهران گفت: بازار دارای فضاهای پنهانی است که دیده نمی گردد، برخی از این فضاها کارگاه، انبار و.. هستند، حتی برخی از این فضاها کارگاه های فراوری کفش هستند که در آن ها از مواد قابل اشتعال و انفجار استفاده می گردد که یک جرقه کوچک می تواند باعث وقوع آتش سوزی در آنها گردد.

یکی از مسائل دیگر بازار تهران نیز وجود انبارها در محیط بازار است، در حالی که این انبارها برای ایمنی بیشتر باید به محلی خارج از این ناحیه منتقل شوند. از طرف دیگر ما اگر بیش از این بازار را به خرده فروشی تبدیل کنیم هم جمعیت بیشتری را به سمت بازار می بریم و هم مجبوریم انبارهای بسیاری از کالاها را دراین مناطق داشته باشیم که همین موضوع نیز بار جمعیت و بار اشتعال را افزایش می دهد و ریسک خطر را بالا می برد.

معاون پیشگیری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با تاکید بر اینکه باید به وسیله همکاری با مراجع امنیتی، نظامی، شهرداری، صنفی و… ایمنی را در بازار تهران افزایش دهیم، گفت: اقداماتی نیز در این زمینه اجرا شده است، برای مثال برخی از سقف ها که از جنس حلبی و فلزات بودند با همکاری شهرداری بازسازی و جداسازی برخی فضاها که مانع از توسعه حریق در برخی از فضاها است نیز انجام شد اما همچنان حجم کار اجرا شده با حجم کاری که باید انجام گردد فاصله بسیار زیادی دارد.

وی اضافه کرد: جداسازی فضاهای بازار می تواند از گسترش حریق جلوگیری کند، می توان فضاهای بازار را با مصالح مقاوم در برابر حریق مثل بتن یا آجر از فضاهای دیگر جداسازی کرد تا در صورتی که یکی از بخش ها درگیر آتش سوزی شد بخش دیگر درگیر نگردد.

معاون سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران همچنین گفت: سازمان ها برای ایمن سازی بازار تهران از برخی از جهات با مشکل روبرو هستند یکی از این مسائل این است که بخشی از بازار به عنوان میراث فرهنگی شناخته شده و اجازه مرمت و ایمن سازی به سختی فراهم می گردد در حالی که می توان با سرمایه گذاری بخش هایی را به سبک اصلی خود بازسازی کرد. مشکل دیگر نیز سرقفلی مغازه های بازار است، فردی که دارای سرقفلی است به نوعی مستأجر است، مستاجری که اجاره بسیار کمی پرداخت می نماید و حق انجام بازسازی را ندارد، در عین حال از آن جایی که مالک نفعی از بازسازی نمی برد فاقد انگیزه لازم برای بازسازی است. مسئله مهم دیگر این است که برخی افرادی که در این محل ها فعالیت می نمایند عقیده ای به بازسازی ندارند و در برابر ایمن سازی مقاومت می نمایند، در صورتی که به سادگی می توانند خسارات را کاهش دهند.

به گفته وی بر اساس آنالیز های اجرا شده طی چند سال گذشته برق مهم ترین عامل آتش سوزی در بازار تهران است، که این حادثه ها بیشتر در فصل تابستان و زمان روشن کردن کولرها اتفاق می افتد.

قدیری با بیان اینکه تأسیسات بازار تهران از نظر برقی از ایمنی کافی برخوردار نیست، گفت: با این حال چند سالی است که استفاده از کولرهای گازی در بازار تهران افزایش پیدا نموده است. استفاده از این کولرها بار مصرف را بسیار بالا برده است و همین موضوع موجب فراوری حرارت می گردد، چرا که جریان بیش از ظرفیت کابل ها است. هر کابلی بر حسب سایز خود تحمل مقدار خاصی از جریان مصرفی است که به آن جریان مجاز گفته می گردد، اگر جریان مصرفی از جریان مجاز بیشتر گردد حرارت فراوری می گردد و باعث سوختن رویه کابل و لخت شدن آن می گردد سپس در مجاورت دیگر کابل ها پدیده اتصال کوتاه اتفاق می افتد به طوری که دو سیم لخت با یکدیگر برخورد می نمایند و جریان تشدید می گردد و باعث وقوع آتش سوزی می گردد.

معاون پیشگیری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی با بیان اینکه بسیاری از آتش سوزی ها ناشی از مصرف بسیار زیاد از این کولرهاست، گفت: در بازار بار اشتعال بسیار زیاد است، به همین علت آتش سوزی به سرعت گستره می گردد.

وی با بیان اینکه اداره برق تسهیلاتی را برای مشترکین بازار در نظر گرفته است گفت: پس از در نظر دریافت این تسهلات هزینه های کنتور از مقادیر زیادی حدود 15 میلیون به دو میلیون تومان رسیده است که همین مبلغ نیز به صورت قسطی پرداخت می گردد. بنابراین اداره برق با این تسهیلات آماده همکاری شده تا انشعابات را استاندارد کند. استاندارد کردن داخل حجره و مغازه ها نیز به عهده مغازه داران است که در حال حاضر در بخش هایی از بازار این اقدام انجام و شرایط مناسبی فراهم شده است.

قدیری همچنین گفت: سازمان آتش نشانی این انتظار را از انجمن صنفی بازار، شوراهای پاساژهای مختلف دارد که همکاری های لازم را انجام دهند و با توجه به دستورالعمل رایگانی که سازمان آتش نشانی در اختیار آن ها قرار خواهد داد ایمن سازی های لازم را انجام دهند. این دستورالعمل ها در ایده آل ترین حالت نیست و ما معتقدیم متناسب با شرایط موجود و رعایت چند مورد ایمنی می توان از وقوع حریق و گسترش آن جلوگیری کرد.

وی با اشاره به یکی دیگر از مسائل بازار تهران که عرض کم معابر است گفت: یکی از مسائل بازار کم عرض بودن معابر است، البته ما خودروهای کم عرض داریم اما خود اینها نیز هنگام چرخش دچار چالش می شوند، ضمن اینکه همین عرضی که وجود دارد نیز توسط برخی از فروشندگان اشغال شده، و حین رسیدن به محل حادثه زمان طلایی از دست می رود. گرچه عامل اصلی اطفا در تمام جهان آب است و می توانیم با نصب شیرهای هیدرات در سطح تمام بازار در صورت وقوع حریق عملیات لازم را انجام دهیم.

معاون پیشگیری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی با بیان اینکه آتش نشانی در حال آنالیز یک طرح مطالعاتی در زمینه کاهش خسارات حادثه آتش سوزی در بازار است گفت: این طرح SOS بازار نام دارد، این طرح در زمینه نصب دکمه های قرمز در نقطه های حساس بازار است تا اگر آتش سوزی در این محل ها رخ داد افراد با استفاده از این دکمه ها آتش سوزی را به سازمان آتش نشانی اطلاع دهد تا آتش نشانی به سرعت به محل اعزام گردد، اما این طرح همچنان در فاز مطالعه است و عملیاتی نشده است.

وی در سرانجام اضافه کرد: اگر بازاریان با ما همکاری نمایند تا بتوانیم در بحث برق، جداسازی فضاها، سیستم های اعلام و اطفا حریق و.. اقدامات لازم را انجام دهیم می توانیم حریق در بازار را بسیار کاهش دهیم، اما این موضوع نیازمند همدلی است، که بازاریان و کسبه باید همکاری بسیار بیشتری با سازمان ها داشته باشند و میراث فرهنگی نیز باید راه حلی برای بازسازی و ایمن سازی نقاط خاص بازار پیدا کند.

پریها: مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 شهریور 1400 بروزرسانی: 14 شهریور 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 5060

به "طرح SOS آتش نشانی برای بازار تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح SOS آتش نشانی برای بازار تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید