عربستان پس از اتهام زنی به ایران، خواهان توافق هسته ای جدید شد

به گزارش مجله سلو بلاگ، نماینده عربستان در سازمان های بین المللی در وین مدعی شد، باید توافق هسته ای جدیدی در قبال ایران شکل بگیرد که شامل مکانیسم بازرسی دقیق از همه سایت ها از جمله سایت های نظامی باشد.

عربستان پس از اتهام زنی به ایران، خواهان توافق هسته ای جدید شد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، عبدالله بن خالد بن سلطان عبدالعزیز سفیر عربستان در اتریش و نماینده دائم این کشور در سازمان های بین المللی در وین در اظهاراتی مدعی شد، باید اقداماتی بازدارنده در قبال تخطی ایران و نقض توافق هسته ای توسط این کشور اتخاذ گردد.

بر اساس گزارش روزنامه سعودی الشرق الاوسط، وی در نشست این هفته شورای حکام آژانس بین المللی انرژی هسته ای مدعی شد: باید یک توافق بین المللی فراگیر در قبال برنامه هسته ای ایران وجود داشته باشد تا عدم دستیابی این کشور را به هر نوع سلاح هسته ای تضمین کند. این اقدام باید در راستای ضرورت کار برای عدم گسترش سلاح های کشتار جمعی در خاورمیانه (غرب آسیا) و با هدف تضمین امنیت و صلح بین المللی انجام گردد.

عبد الله بن خالد گفت این توافق باید شامل ساز و کار بازرسی ویژه، دقیق و همیشگی از همه سایت ها از جمله سایت های نظامی به همراه سازوکاری برای بازگشت تحریم ها در صورت نقض توافق توسط ایران باشد.

وی در ادامه ادعاهای خود گفت: ایران از درآمد مالی ناشی از برطرف تحریم ها برای توسعه داخلی و بهبود اوضاع ملت خود استفاده ننموده بلکه از آنها برای تنش آفرینی در کشورهای همسایه و بر هم زدن امنیت منطقه و ثبات منطقه به شکلی خاص استفاده نموده است؛ رفتار تهاجمی ایران طی 40 سال گذشته بر نیت های این کشور در منطقه تأکید می نماید، آخرین گزارش آژانس ویژه نقض توافق هسته ای توسط ایران بر این موضوع تأکید دارد.

عبد الله بن خالد با قدردانی از کوشش های آژانس در زمینه رصد برنامه هسته ای ایران به شکلی حرفه ای و دقیق، گفت: گزارش های اخیر آژانس بر نقض توافق توسط ایران تأکید می نماید چه در سطح میزان غنی سازی اورانیوم، یا میزان اورانیوم غنی شده یا نصب و توسعه سانتریفیوژهای پیشرفته و متوقف کردن تمام تعهدات مربوط به تحقیق و توسعه آن. موضوعی که تأکیدی بر اظهارات اخیر مقامات ایرانی در این باره است. اینها نشان دهنده ناقص بودن توافق هسته ای است و بر ضرورت اتخاذ اقدامات بازدارنده در قبال آن تأکید می نماید؛ هدف اصلی که ایران دنبال رسیدن به آن است، اکنون معین شده است.

وی در انتها بیان کرد، گزارش های آژانس همچنان شامل رویکرد ایران برای توسعه سیستم های پیشران هسته ای دریایی نیست و باید هدف از این موضوع شرح داده گردد خصوصا اینکه از این تکنولوژی بیشتر در زمینه های نظامی استفاده می گردد.

اردیبهشت ماه سال جاری در نخستین سالگرد خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای، تهران بیان کرد که اجرای بخشی از تعهداتش ذیل برجام را متوقف می نماید. ایران تاکنون در دو مرحله، دو فرصت 60 روزه به اروپا داده تا تعهدات مالی خود را اجرایی نموده و آثار تحریم های یکجانبه آمریکا را جبران کند.

جمهوری اسلامی ایران آخر هفته گذشته در واکنش به عدم تحقق وعده های اتحادیه اروپا در ارتباط با برجام، بخش دیگری از تعهدات خود ذیل برجام را به حال تعلیق درآورد.

در گام جدید، ایران اعلام نموده است که دیگر هیچ یک از محدودیت های معین شده برای فعالیت های تحقیق و توسعه هسته ای را اجرا نخواهد کرد. آزمایش زنجیره های نسل های جدید سانتریفیوژ از جمله مواردی است که در دستور کار سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است.

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 8386

به "عربستان پس از اتهام زنی به ایران، خواهان توافق هسته ای جدید شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان پس از اتهام زنی به ایران، خواهان توافق هسته ای جدید شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید