فرهادی: خطر ابتلا به کرونا با انباشت آلاینده های هوا افزایش می یابد

به گزارش مجله سلو بلاگ، معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: طبق تحقیقات، آلودگی هوا و انباشت آلاینده های هوا، خطر ابتلا به کرونا را افزایش می دهد.

فرهادی: خطر ابتلا به کرونا با انباشت آلاینده های هوا افزایش می یابد

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، محسن فرهادی معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اظهار کرد: شرایط اقلیمی به ویژه در شهر تهران و بسیاری از کلانشهر ها به گونه ای است که در این فصل از سال و سردی هوا، امکان وارونگی هوا فراهم می گردد. زمان وارونگی هوا، شاهد انباشت آلاینده های مختلف هستیم که از دو جنبه مهم است؛ یکی اینکه افراد با بیماری های زمینه ای، سالمندان، زنان باردار و افرادی که حساسیت دارند، آسیب های جدی می بینند.

او ادامه داد: دومین نکته مهم در شرایط کنونی وارونگی هوا این است که در شرایط اپیدمی کرونا هستیم. در جهان ثابت شده که آلودگی هوا و انباشت آلاینده های هوا، خطر ابتلا به کرونا را افزایش می دهد. به عبارت دیگر آسیب به دستگاه تنفسی باعث می گردد که زمینه و بستر جولان بیماری کرونا فراهم گردد.

فرهادی توضیح داد: وزارت بهداشت قبل از ورود به شرایط آلودگی و وارونگی هوا، توصیه هایی را به دستگاه های ذی ربط از جمله سازمان محیط زیست، شهرداری ها، وزارت کشور و تمام دستگاه های سهیم، اعلام نموده است. زمانی که آلاینده های هوا افزایش می یابد، باید به سمت اقدامات کوتاه مدت و مسکّن گونه برویم تا بتواند شرایط را میزانی تعدیل کند.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: توصیه های وزارت بهداشت در خصوص حفاظت از افراد در شرایط آلودگی هوا است. سالمندان، بیماران قلبی، تنفسی، زنان باردار و افراد پرریسک در این شرایط تا حد امکان از منازل خود خارج نشوند.

فرهادی اضافه کرد: در شرایط کرونا اکثریت مردم از ماسک استفاده می نمایند، اما ماسک های کرونا، برای شرایط آلودگی هوا، کارآمدی زیادی ندارند. ماسک های فیلتردار FFP 2 و یا N 95 باید حتما در شرایط آلودگی هوا استفاده گردد و ماسک های پزشکی سه لایه، نمی توانند به اندازه بالایی حفاظت فردی در مقابل آلودگی هوا ایجاد نمایند.

او ادامه داد: دستگاه های مسئول باید در شرایط آلودگی هوا، محدودیت هایی را اعمال نمایند و کمیته مقابله با آلودگی هوا استانداری تهران نیز مصوباتی داشته که اعلام نموده است. نمایندگان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان نماینده سه دانشگاه های علوم پزشکی مستقر در تهران، در جلسات این کمیته شرکت می نمایند. اقداماتی مانند عدم انجام ورزش های سنگین در فضای باز، تعطیلی موقت معادن شن و ماسه به ویژه در حومه شهر، محدود کردن تردد کامیون ها در سطح شهر به ویژه کامیون های با سوخت دیزل، تاکید ویژه بر دارا بودن معاینه فنی خودرو ها و موتورسیکلت ها می تواند موجب بهبود شرایط کنونی به صورت مقطعی باشد.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: تهران و کلانشهر ها برای مقابله با آلودگی هوا، نیازمند اقدامات میان مدت و بلندمدت مانند تقویت سیستم حمل و نقل عمومی درون شهری به ویژه مترو، توسعه خطوط اتوبوسرانی به ویژه اتوبوس های دوستدار محیط زیست با سوخت گاز و برق و اصلاح سیستم سوخت خودرو ها هستند.

فرهادی توضیح داد: در همه شرایط باید جامعه را به انجام ورزش و تحرکات بدنی توصیه کنیم، اما در شرایط آلودگی هوا، تقاضا داریم که افراد تا حد امکان از تردد در فضای باز که آن ها را بیشتر در معرض آلاینده های هوا قرار می دهد، خودداری نمایند.

او گفت: امیدواریم که انباشت آلاینده های هوا، بیشتر نگردد، اما اگر فرایند انباشت آلاینده ها ادامه داشته باشد، محدودیت های شدیدتر مانند دورکاری کارکنان، تعطیلی مدارسی که حضوری برگزار می شوند و در صورت لزوم، اجرای طرح زوج و فرد از درب منزل اعمال خواهد شد. چون اندازه انباشت آلاینده های هوا در شرایط کنونی، کمتر از AQI 200 است، محدودیت های شدید اعمال نمی گردد و امیدواریم که به مرز و بالاتر از این میزان نرسیم که شاهد تشدید محدودیت ها باشیم.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت تاکید نمود: هر قدر اندازه انباشت آلاینده ها افزایش پیدا کند و از مرز 200 AQI بگذرد، نمی توان با توصیه و خواهش کاری را پیش برد و باید محدودیت ها تشدید و حمل و نقل شهری و شخصی را کمتر کرد.

فرهادی گفت: سه روز قبل از بارندگی آخر هفته گذشته، محدودیت هایی مانند غیرحضوری شدن مدارس تهران و تعطیلی موقت معادن شن و ماسه اجرایی و از تردد کامیون های با سوخت دیزل و خودرو ها و موتورسیکلت های بدون معاینه فنی ممانعت شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 دی 1400 بروزرسانی: 29 دی 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 39720

به "فرهادی: خطر ابتلا به کرونا با انباشت آلاینده های هوا افزایش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرهادی: خطر ابتلا به کرونا با انباشت آلاینده های هوا افزایش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید