ضعف های نیرومندترین کشور دنیا در رویایی با بحران کرونا

به گزارش مجله سلو بلاگ، کرونا در ایالات متحده بیرحمانه گسترش می یابد. شمار مبتلایان تنها در نیویورک از هر کشوری بالاتر رفته است. بحران کرونا نشان داد نیرومندترین کشور دنیا در عرصه مقابله با بحران و فاجعه از بسیاری کشورها عقب تر است.

ضعف های نیرومندترین کشور دنیا در رویایی با بحران کرونا

به نقل از شبکه خبری دویچه وله، بنا به آخرین آمار در ایالات متحده آمریکا حدود نیم میلیون نفر به ویروس کووید-19 مبتلا شده و نزدیک 17 هزار نفر جان خود را از دست داده اند.

تنها در ایالت نیویورک حدود 160 هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا شده اند، که از هر کشوری در دنیا بیشتر است.

ضعف های کشور قوی

خبرگزاری آلمان در گزارشی می نویسد: دونالد ترامپ دوست دارد مدام به دنیایان یادآوری کند که ایالات متحده بهترین و قوی ترین و مهمترین کشور دنیا است؛ در اقتصاد سرآمد است، در علم و صنعت بالاترین است و در نیروی نظامی قوی ترین.

رئیس جمهور آمریکا اصولا علاقه ای وافر به صفت های عالی دارد: آمریکا باید در همه چیز اولین و بهترین و برترین باشد و منافع آن نیز طبعا مقدم بر تمام کشورهای دنیا. هواداران او نیز که بیشترشان مردان آراسته و خوش بخت سفیدپوست هستند، کشور خود را سرزمین امکانات نامحدود می دانند. طنز تلخ روزگار است که در دوران زمامداری ترامپ ضعف های پنهان این ابرقدرت بیش از پیش نمایان شده است.

نابسامانی تأمین اجتماعی

بخش بزرگی از جامعه آمریکا از بیمه درمانی محروم است. بنا به گزارشی که در نوامبر گذشته منتشر شد در سال 2018 حدود 5، 27 میلیون آمریکایی بیمه درمانی نداشتند، یعنی حدود 5، 8 درصد جامعه. اکنون میلیون ها نفری که با گسترش کرونا کار خود را از دست داده اند، به این جمعیت افزوده می شوند.

بدین ترتیب عده زیادی که بیمه درمانی ندارند، ترجیح می دهند به پزشک مراجعه ننمایند و تست کرونا ندهند؛ زیرا باید هزینه آن را از جیب خالی خود بپردازند.

دولت وعده داده که هیچکس به خاطر بی بضاعتی از درمان محروم نخواهد ماند، اما برنامه و تدبیر مشخصی ارائه نداده است.

سرنوشت افراد غیرقانونی

تخمین زده می گردد که در آمریکا حدود 12 میلیون نفر بدون اوراق اقامت معتبر زندگی می نمایند. سیاست مهاجرتی سختگیرانه ترامپ باعث شده که عده زیادی در ترس و وحشت همیشگی از دستگیری و اخراج زندگی نمایند.

خبرگزاری آلمان در ادامه گزارش خود می نویسد: در شرایط گسترش کرونا، عده زیادی از مهاجران غیرقانونی از بیم تعقیب پلیس و دیپورت شدن، از مراجعه به هر اداره عمومی یا مرکز بهداشتی خودداری می نمایند. چنین افرادی در صورت ابتلا به کووید19 چه بسا ترجیح می دهند آن را پنهان نمایند و به درمان نپردازند.

دولت نگفته است که چگونه میخواهد نگرانی این افراد را رفع کند و به آنها خدمات درمانی عرضه کند.

هزینه کمرشکن بهداشت و درمان

هزینه درمانی در ایالات متحده از بسیاری کشورهای دیگر بالاتر است: مراجعه به پزشک، بستری شدن در بیمارستان و تأمین دارو به قدری گران تمام می گردد که تنها افراد ثروتمند از پس آن بر می آیند.

اگر کسی بیمه نباشد و بخواهد هزینه درمان کرونا را خود بپردازد، بی تردید با عواقب مالی سنگینی روبرو خواهد شد.

آمریکا از نظر تجهیزات درمانی نیز به شدت ضعیف است. درمانگاه و بیمارستان کم است و با امکانات محدود. به همین دلیل در روزهای گذشته، بسیاری از شهرها از جمله نیویورک به تأسیس بیمارستان های موقت روی آورده اند.

مضحک و در عین حال غم انگیز است که در مهد قوی ترین قدرت مالی دنیا تجهیزات پزشکی مانند دستگاه تنفس اندک است و ماسک به اندازه کافی وجود ندارد، حتی برای کارکنان بیمارستان ها.

زندگی دست به دهان

درآمد بسیاری از شهروندان آمریکایی ناچیز است و بنابرین سطح زندگی هم به شکل شگفت انگیزی پایین. بسیاری از خانوارهای آمریکایی پس اندازی ندارند تا بتوانند مخارجی غیرمترقبه و اضافی مانند درمان کرونا را بپردازند.

بنا به گزارشی که بانک مرکزی آمریکا سال گذشته منتشر کرد، حدود 40 درصد مردم آمریکا از پرداخت هزینه ای بالای مخارج روزمره به میزان 400 دلار (حدود 350 یورو) ناتوان هستند. به عبارت دیگر تعمیر یک ماشین لباسشویی یا یک خودرو حساب مالی آنها را به هم می ریزد.

اکنون که با گسترش ویروس کرونا جامعه با بیکاری گسترده روبرو شده، معلوم نیست میلیون ها آمریکایی که درآمد و پس اندازی ندارند چه سرنوشتی پیدا خواهند کرد.

ضعف بیمه های اجتماعی

به گزارش خبرگزای آلمان، در پی بحران کرونا تنها در سه هفته گذشته بیش از 16 میلیون آمریکایی شغل خود را از دست دادند. در ایالات متحده اخراج کارکنان و کارگران امری عادی و بسیار آسان تر از کشورهای اروپایی مانند آلمان است. در بسیاری از مشاغل، چنانچه کارمند یا کارگر بیکار گردد، از حقوق بیکاری یا درمانی خبری نیست.

دولت توصیه نموده است که برای جلوگیری از گسترش همه گیری، افراد در صورت مشاهده کمترین علایم کرونا، در خانه بمانند؛ اما این امر برای میلیون ها نفر که با حقوق و دستمزد همان روز زندگی می نمایند، غیرممکن است.

بی عدالتی و نابرابری

بنا به آمارهای رسمی بیشترین قربانیان اپیدمی در آمریکا از شهروندان سیاه پوست هستند؛ علت آن است که این افراد بیش از دیگران به بیماری ها و نارسایی های جسمی دچار هستند و در نتیجه در مقابله با ویروس کووید19 ناتوان هستند.

نظام بهداشت و تندرستی در ایالات متحده سرشتی کاملا طبقاتی دارد. لایه های محروم و کم درآمد، از الزامات بهداشت و سلامت، مانند تغذیه خوب و استراحت و ورزش بهره چندانی ندارند.

در آمریکا میلیون ها کودک از خانواده های محروم به برنامه غذاخوری در مدرسه وابسته هستند. بنا به گزارش ها برای بیش از 6 میلیون دانش آموز صرف ناهار در مدرسه وعده غذایی اصلی محسوب می گردد.

طبق قانونی که به تازگی در کنگره به تصویب رسید، خورد و خوراک 22 میلیون دانش آموزی که در مدرسه به غذای رایگان یا ارزان دسترس دارند، همچنان تأمین خواهد شد. خبرگزای آلمان می گوید هیچ تضمینی وجود ندارد چنانچه تعطیلی مدارس برای چند ماه ادامه یابد، این برنامه به شکلی منظم و جدی به اجرا گذاشته گردد.،ایسنا

اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و دنیا را اینجا بخوانید

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 15107

به "ضعف های نیرومندترین کشور دنیا در رویایی با بحران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضعف های نیرومندترین کشور دنیا در رویایی با بحران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید