عربستان ان.پی.تی را نقض نموده است، آژانس ورود جدی کند

به گزارش مجله سلو بلاگ، خبرنگاران، گروه بین الملل: روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی مطرح نموده که آژانس های اطلاعاتی آمریکا در حال آنالیز دقیق همکاری هسته ای چین و عربستان می باشند تا بدانند که آیا این همکاری می تواند به طور مخفیانه به توان عربستان برای فراوری تسلیحات هسته ای بیانجامد.

عربستان ان.پی.تی را نقض نموده است، آژانس ورود جدی کند

طبق گفته مقامات آمریکایی، آژانس های جاسوسی در هفته های اخیر یک تحلیل محرمانه را درباره اقدامات فعلی در داخل عربستان سعودی و در همکاری با چین در راستای ایجاد ظرفیت صنعتی لازم برای فراوری سوخت هسته ای منتشر کرده اند. این تحلیل هشدارها را افزایش داده است که ممکن است اقداماتی مخفیانه از جانب عربستان سعودی و چین برای فراوری اورانیوم غنی نشده به شکلی که بعداً بتوان آن را برای سوخت تسلیحات هسته ای غنی سازی کرد، در کار باشد.

در این راستا خبرنگاران گفتگویی با پروفسور فرانک فن هیپل انجام داده است که در ادامه می آید. حوزه تحقیقاتی فن هیپل در زمینه علوم و فناوری شامل مواردی چون کنترل تسلیحات اتمی و منع اشاعه هسته ای، انرژی و توازن سیاست گذاری در عرصه های تکنولوژی است.

وی پیش از پیوستن به دانشگاه پرینستون، به مدت 10 سال مشغول تحقیق در زمینه فیزیک نظری ذرات بنیادی بود و به طور خاص به نگارش آثاری با موضوع پایه و اساس فنی منع اشاعه هسته ای و راهکارهای خلع سلاح، آینده انرژی اتمی و بهینه سازی اقتصاد سوخت خودرو علاقه دارد.

*به گزارش نیویورک تایمز، آژانس های اطلاعاتی آمریکا در هفته های اخیر یک تحلیل محرمانه را درباره اقدامات فعلی در داخل عربستان سعودی و در همکاری با چین در راستای ایجاد ظرفیت صنعتی لازم برای فراوری سوخت هسته ای منتشر کرده اند. این تحلیل هشدارها را افزایش داده است که ممکن است اقداماتی مخفیانه از جانب عربستان سعودی و چین برای فراوری اورانیوم غنی نشده به شکلی که بعداً بتوان آن را برای سوخت تسلیحات هسته ای غنی سازی کرد، در کار باشد. واکنش دولت ترامپ به این گزارش چه خواهد بود؟

صادرات / واردات فن آوری برای استخراج و جداسازی اورانیوم از سنگ معدن اورانیوم حساس به نظر نمی رسد. با این حال، این نگرانی وجود دارد که عربستان سعودی شفاف نباشد. اگر عربستان آژانس بین المللی انرژی اتمی را در مورد تاسیسات خود مطلع نکرده باشد، ممکن است نقض تعهدات بازرسی در NPT محسوب گردد.

ممکن است به یاد بیاورید که هیئت آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران را نقض نماینده NPT دانست زیرا قبل از انتشار عمومی در سال 2003، آژانس را از برنامه غنی سازی خود مطلع نکرده بود. با توجه به دیدگاه فعلی در کاخ سفید، رئیس جمهور ترامپ به قوانین بین المللی اهمیتی نمی دهد. او دنیا را به دوستان و دشمنان خود تقسیم می نماید -اغلب بستگی به این دارد که آیا آنها برای او و خانواده اش تجارت سودآوری دارند یا خیر.

دوستانی مانند عربستان سعودی می توانند هر کاری را که می خواهند انجام دهند. دشمنانی مانند ایران اگر قوانین بین المللی را نقض نمایند باید مجازات شوند. کنگره دید متعادل تری دارد و با کاخ سفید ترامپ درباره چشم پوشی نسبت به تجاوزات عربستان سعودی از جمله جنایات جنگی عربستان سعودی در یمن و قتل روزنامه نگار جمال خاشقجی مخالفت کرده است. دیدگاه وزارت امور خارجه مابین کاخ سفید و کنگره است. وزیر امور خارجه پمپئو از کاخ سفید حمایت می نماید و متخصصان وزارت امور خارجه از قوانین بین المللی حمایت می نمایند.

*علیرغم اینکه عربستان عضو ان. پی. تی است و توافقنامه جامع پادمان دو جانبه در حال انجام با آژانس دارد، ولی متأسفانه هنوز از تعهد پذیرش بازرسی های پادمانی آژانس خودداری می نماید و علیرغم درخواست های مکرر چندین ساله آژانس نیز تعهدات خود را به گونه ای اصلاح نکرده است که اجازه بازرسی به آژانس را بدهد. این در حالی است که بر اساس گزارش نیویورک تایمز، عربستان در کوشش برای ساخت کارخانه فراوری کیک زرد است. بر این اساس برنامه هسته ای عربستان وارد مراحل حساسی شده که احتیاج است آژانس توافقات دوجانبه با این کشور را متناسب به این حساسیت ها قرار دهد. چرا آژانس در این خصوص عربستان را تحت فشار قرار نمی دهد و شورای حکام تصمیم جدی نمی گیرند؟

عربستان سعودی ملزم است آژانس بین المللی انرژی اتمی را از تاسیسات هسته ای و ساخت و ساز خود مطلع کند، همانطور که ایران موافقت کرده است. امیدوارم گزارش ساخت کارخانه میله سوخت منجر به دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی به آن گردد، همانطور که در ایران انجام شد.

*بعضی اعضای دولت ترامپ نیز از جمله جراد کوشنر و مایکل فلین مشاور سابق امنیت ملی دولت ترامپ متهم بودند که تجهیزات حساس هسته ای در اختیار عربستان قرار داده اند. با این وجود به نظر می رسد عربستان هم ارتباط مخفی با امریکا و هم با چین در مورد برنامه هسته ای دارد. ارزیابی شما چیست؟

من می دانم که تأمین نمایندگان تجهیزات هسته ای ایالات متحده بعضی اطلاعات طراحی را به عربستان ارائه می دهند. کنگره به وزارت انرژی که مجوز انتقال این اطلاعات طراحی را داده بود، فشار آورد و من معتقدم که متوقف شد. به نظر من، ایالات متحده آمریکا هیچ فناوری هسته ای را به عربستان ارائه نداده است.

*چرا چین در کوشش است تا با عربستان برنامه مخفی هسته ای داشته باشد؟ چین چه اهدافی از این موضوع دارد؟

در گذشته، نقض کنترل صادرات هسته ای توسط شرکت های چینی به دلیل علاقه آنها به قراردادها و اجرای ناکافی استانداردهای بین المللی توسط دولت چین بوده است.

*بعضی کارشناسان پیشتر هم گفته بودند اگر آمریکا بر اساس توافق 123 همکاری با عربستان نکند و اجازه غنی سازی اورانیوم و داشتن چرخه کامل سوخت را به این کشور ندهد، این کشور ممکن است برای داشتن چرخه کامل سوخت به برنامه ای پنهانی روی آورد. به نظر شما آمریکا حاضر خواهد شد به عربستان حق غنی سازی اورانیوم بدهد یا خواستار توافقی مانند امارات متحده عربی است که اجازه غنی سازی اورانیوم و بازفرآوری پلوتونیم را ندهد؟

پیشنهاداتی در مباحثه ایالات متحده آمریکا برای نادیده دریافت استاندارد طلایی (منع غنی سازی اورانیوم و بازفرآوری پلوتونیم) بر عربستان سعودی وجود داشته است زیرا در غیر این صورت عربستان تجارت هسته ای خود را با سایر کشورهایی که به استاندارد طلایی احتیاج ندارند انجام خواهد داد. با این وجود کنگره مخالفت کرده و دولت ترامپ را وادار به رعایت استانداردهای طلایی کرده است.

بی نهایت اس ام اس: اس ام اس عاشقانه، جدید، خنده دار

صبح مهریز: مجله فروش و راهکارهای بازاریابی مدرن و دیجیتالی

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 شهریور 1400 بروزرسانی: 14 شهریور 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 21302

به "عربستان ان.پی.تی را نقض نموده است، آژانس ورود جدی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان ان.پی.تی را نقض نموده است، آژانس ورود جدی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید