محققان آکسفورد: بازی های ویدیویی برای سلامت روان مفیدند

به گزارش مجله سلو بلاگ، طبق نتایج مطالعات جدیدی که از سوی محققان دانشگاه آکسفورد منتشر شده، بازی های ویدیویی می توانند تأثیرات مثبتی روی سلامت روان فرد بگذارند. بر اساس گفته این پژوهشگران، برای اولین بار است که مطالعاتی این چنینی، با استناد به داده های مستقیم از سوی شرکت های بازی سازی و بررسی میزان دقیق انجام بازی ها، صورت می گیرند.

محققان آکسفورد: بازی های ویدیویی برای سلامت روان مفیدند

از پروفایل ما وبلاگ حامد دیدن نمایید.

این مطالعات، با بررسی محبوب ترین بازی حال حاضر نینتندو یعنی Animal Crossing و هم چنین بازی تیراندازی آنلاین Plants vs. Zombies: Battle for Neighbourville اجرا شده اند. محققان متوجه شده اند گیمرهایی که زمان بیشتری روی این بازی های صرف کرده اند، سلامت روان بیشتری داشته و حال خود را بهتر گزارش داده اند. این گزارش در حالی منتشر می شود که دهه هاست بازی های ویدیویی، بدون هیچ پایه و اساس علمی، به عنوان یک سرگرمی مخرب از سوی رسانه ها معرفی شده اند.

نکته مهم این تحقیقات تازه، استفاده از داده های دقیق بازی کردن است. به لطف کنسول های امروزی و داده هایی که توسط خود بازی ها جمع آوری شده اند، پژوهشگران دانشگاه آکسفورد توانسته اند تا سوالات و بررسی های روان شناختی دقیق تری داشته باشند و نتایج خود را در کنار زمان معین بازی کردن هر گیمر، قرار دهند. مطالعات گذشته، اطلاعاتی تقریبی از زمان و نوع بازی کردن را از خود افراد می گرفتند.

آندرو پرزیبیلسکی، پژوهشگر ارشد این مطالعات، درباره تحقیقات تازه تیم خود می گوید: این تحقیقات تازه، قرار است بحث روان شناختی بازی کردن را با استفاده از داده هایی دقیق، بررسی کند. هدف این بود که داده های جمع آوری شده توسط شرکت های بازی سازی را بررسی کنیم و به این سؤال پاسخ دهیم که آیا این داده ها، برای مطالعات آکادمیک سلامت مناسب خواهند بود یا نه.

او ادامه داده است: نتایج تحقیقات ما نشان می دهند که اگر روزانه چهار ساعت انیمال کراسینگ بازی کنید، فرد بسیار شاد تری خواهید بود.

پرزیبیلسکی با اشاره به تحقیقات مشابه گذشته، اضافه کرده که استفاده نکردن از این حجم اطلاعات که توسط شرکت های بازی سازی جمع شده اند، او را بسیار غافلگیر کرده بود: تحقیقات ما از این نظر اهمیت دارند و جالب هستند که تحقیقات پیش از آن، بسیار بد اجرا شده بودند.

البته که پرزیبلیسکی با تاکید روی این موضوع که تحقیقات تازه شروع شده اند، می گوید که احتمالا قرار نیست تمام جنبه ها مثبت باشند: مطمئنم که اگر تحقیقات ادامه پیدا کنند، درباره چیزهایی که اسما آن ها را مضر می خوانیم، کشف های بسیاری خواهیم داشت. او هم چنین اضافه کرده است: احتمالا مدارکی از جنبه های مضر هم پیدا خواهیم کرد.

تحقیقات اجرا شده، تمام گروه های سنی و معینا یک نوع از بازی کردن را هدف قرار داده است. در نتایج منتشر شده آمده که آن ها به جنبه سرگرمی یک بازی تمرکز کرده اند؛ یعنی افرادی را بررسی کرده اند که به خاطر سرگرم کننده بودن یک بازی، سراغ آن می فرایند. با این حال، در همین تحقیقات آمده که جنبه های دیگری هم ممکن است برای بازی کردن وجود داشته باشند؛ طوری که ممکن است یک گیمر، به اجبار وارد و درگیر بازی شود. این اجبار ممکن است از سوی دیگر بازی کننده ها یا حتی از سوی مکانیک های خود بازی باشد.

پیشنهاد می کنیم محققان به جای بررسی جنبه های روانی انیمال کراسینگ، سراغ گیمرهای آنلاین کال آو دیوتی و پابجی را بگیرند و شرایط سلامت روانی آن ها را تحقیق و پژوهش کنند.

منبع: گاردین

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 27 آذر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 25205

به "محققان آکسفورد: بازی های ویدیویی برای سلامت روان مفیدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان آکسفورد: بازی های ویدیویی برای سلامت روان مفیدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید