معاینه مسافران چینی با تب سنج و اسکنر حرارتی در فرودگاه امام

به گزارش مجله سلو بلاگ، فرودگاه امام خمینی بامداد هر روز ساعاتی شلوغ و پر رفت و آمد را برای پذیرش و انتقال مسافران از مبدا و به مقصد بیشتر از 20شهر جهان می گذراند و بیشتر پروازهای این فرودگاه در نیمه شب و بامداد هر روز انجام می شود.

معاینه مسافران چینی با تب سنج و اسکنر حرارتی در فرودگاه امام

بامداد روز سه شنبه 8 بهمن نیز به رسم همیشگی میزبان دو پرواز ورودی هواپیمایی ماهان از مبدا دو شهرشانگهای و شنزندر چین بود و برای همین چشم بادامی های زیادی از صبح امروز در ترمینال یک فرودگاه امام دیده می شدند.

تیم مستفر در واحد بهداشت مرزی فرودگاه هم که سابقه طولانی در بررسی بیماریهای ویروسی در فرودگاهها دارد و می دانست قرار است دهها مسافر چینی از این پرواز وارد تهران شوند، با آمادگی کامل و با بیش از 3 پزشک به معاینه فردی تمام مسافران چینی و البته خدمه پروازی اقدام کرد.

کروناویروس جدید با مبدا چین فعلا نه واکسنی دارد و نه دارویی برای آن ساخته یا تایید شده است و برای همین عملکرد تیم پزشکی برای معاینه درست و شناسایی مبتلایان احتمالی به این ویروس خیلی اهمیت دارد.

بیشتر مسافران چینی که امروز وارد کشور شدند همه ماسک به صورت داشتند با این حال واحد بهداشت مرزی به مسافرانی که ماسک نداشتند باهدف جلوگیری از شیوع احتمالی این ویروس ماسک هم می داد تا حداقل به پیشگیری از انتقال ویروس از دست به دهان کمک کند.

پروازهای هفتگی هواپیمایی ماهان و چند شرکت هواپیمایی دیگر از مبدا چین به فرودگاه امام خمینی که مسافران چینی زیادی را با خود وارد کشور می کند ادامه دارد و برای همین پزشکان مستقر در فرودگاه امام خمینی(ره) تلاش دارند درساعاتی که پای مسافران چینی به کشور باز می شود با دقت زیادی اقدام به معاینه آنها کنند

مسافران دو پرواز W5076از شانگهای و W5086 از شنزن به محض ورود به سالن پذیرش،توسط دستگاه تب سنج و اسکنر حرارتی که گویا ساخت داخل است و هنوز حتی فرصت رونمایی از آن نشده بود مورد معاینه قرار گرفتند.

این دستگاه که به ظاهر از مسافران عکس می گرفت برای بسکمک از مسافران خارجی حتی ناشناخته بود تا جایی که برخی از مسافران چینی و حتی ایرانی فکر می کردند فرودگاه درحال عکاسی از صورت آنها است. ارزش اسکنرهای حرارتی در تشخیص بیماری های ویروسی در فرودگاه های بین المللی بسیار زیاد است ضمن اینکه از صف های طولانی ایجاد شده برای معاینه چشمی هم جلوگیری می کند.

اسکنر حرارتی با تصویربرداری از صورت مسافران می تواند علائم اصلی مربوط به این ویروس را تشخیص دهد تا در صورت مشاهده هر نوع مورد مشکوکی اقدام به قرنطینه مسافران شود.

در بین پروازهای از مبدا چین، دو پرواز از ترکیه در فرودگاه امام به زمین نشست که مسافران این پروازها نیز به صورت رندم با تب سنج و دستگاه اسکنر حرارتی مورد معاینه قرار گرفتند.

مطابق پروتکل های بین المللی، سازمان هواپیمایی و مرکز بهداشت مستقر در فرودگاههای بین المللی این اجازه را دارند که مسافران مشکوک به بیماریهای خطرناک ویروسی را قرنطینه کنند.

مرکز بهداشت مستقر در فرودگاه بین المللی امام خمینی در پروازهای اربعین و حج امسال نیز تلاش زیادی برای معاینه تک به تک مسافران داشت تا از شیوع بیماری هایی چون آنفولانزا و یا کرونا که به ترتیب در شهرهای عراق و عربستان دیده شده بود جلوگیری کند.

کروناویروس جدید اکنون علاوه بر 30 استان و منطقه چین به 12 کشور دیگر از جمله ایالات متحده آمریکا، استرالیا، تایلند، کره جنوبی، ژاپن، کانادا و فرانسه هم شیوع یافته است و برای همین مردم نگران انتقال این بیماری به داخل کشور هستند.

سازمان هواپیمایی تلاش دارد با کمک وزارت بهداشت و مرکز بهداشت مستقر در فرودگاههای بین المللی با معاینه دقیق مسافران و خدمه پروازی با شیوع این بیماری در کشور مقابله کند، اما ترس و وحشت ایجاد شده این مطالبه را در بین برخی از مردم ایجاد کرده است که پروازهای از مبدا کشور چین به ایران متوقف شود و هیچ مسافر چینی تا مدتی به ایران نیاید.

سازمان هواپیمایی توقف پروازهای از مبدا چین را مشروط به گزارش وزارت بهداشت اعلام کرده است و سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز گذشته در اینباره گفته است تا به امروز موردی از ویروس کرونا در کشور نداشته ایم، اما برای کنترل بیشتر درخواست کرده ایم که دریافت ویزای ورود شهروندان چین به اخذ کارت سلامت مقید شود.

منبع: انتخاب
انتشار: 26 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 14471

به "معاینه مسافران چینی با تب سنج و اسکنر حرارتی در فرودگاه امام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاینه مسافران چینی با تب سنج و اسکنر حرارتی در فرودگاه امام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید