نماینده عراقی: برهم صالح با فشار بر دستگاه قضایی حکم تبرئه العیساوی را گرفت

به گزارش مجله سلو بلاگ، نماینده فراکسیون الصادقون عراق شرح داد که دستگاه قضایی کشور تحت فشار رئیس جمهور ناچار شده وزیر دارایی پیشین این کشور را که تا چندی پیش فراری و تحت تعقیب بود، تبرئه کند.

نماینده عراقی: برهم صالح با فشار بر دستگاه قضایی حکم تبرئه العیساوی را گرفت

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، احمد الکنانی نماینده فراکسیون الصادقون در مجلس عراق به حکم تبرئه رافع العیساوی وزیر دارایی پیشین در دولت نوری المالکی واکنش نشان داد.

به نوشته پایگاه خبری المعلومه وی با متهم کردن برهم صالح رئیس جمهور عراق به اعمال فشار بر دستگاه قضایی کشور در خصوص پرونده العیساوی گفت: متهم، رافع العیساوی هرگز به عراق باز نمی گشت اما در عراق به صورت ویژه (VIP) از او استقبال شد و قضیه او دستگاه قضایی عراق را در یک چالش و تنگنا قرار گرفته است.

الکنانی شرح داد: تبرئه او، قلب بسیاری از خانواده های شهدا را به درد آورد و دادن مجوز سفر به العیساوی نوعی ایجاد دگرگونی در دستگاه قضایی کشور به شمار می آید. رئیس جمهور عراق بر دستگاه قضایی کشور فشار آورد تا العیساوی را تبرئه کند.

شورای عالی قضایی عراق، سه شنبه هفته جاری(30 ژوئن)، از آزادی وزیر دارایی پیشین عراق در زمان نخست وزیری نوری المالکی ـ که اخیرا به کشور بازگشته ـ و تبرئه او از کلیه اتهامات تروریستی خبر داد. این حکم دادگاه عراق با اعتراض مردمی و تظاهرات در بغداد علیه العیساوی همراه شد.

رافع العیساوی متولد دوم مارس 1966 در استان الانبار است که هفت سال پیش، زمانی که هنوز وزیر دارایی دولت نوری المالکی بود، در فتنه به راه افتاده علیه دولت در آن سال در استان الانبار نقش مهمی ایفا کرد و با حضور در جمع معترضان این استان، از پست خود استعفا کرد.

پس از آنکه دستگاه قضایی عراق به اتهام داشتن پرونده همکاری با تروریست ها و فساد مالی، حکم بازداشت او را صادر کرد، وی به منطقه کردستان عراق گریخت و از آنجا از کشور خارج شد. اما چندی پیش اعلام شد که وی به عراق بازگشته و خود را به دستگاه قضایی معرفی کرده است.

محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق پیش از این محاکمه ضمن حمایت از العیساوی گفت که رئیس جمهور نقشی محوری در بازگشت این مقام فراری عراقی که تحت تعقیب دستگاه قضایی کشور بود، ایفا کرده است.

ائتلاف الفتح در مجلس عراق نیز خاطرنشان کرد: تلاش ها برای بازگرداندن العیساوی با اطلاع برهم صالح، رئیس جمهور، مصطفی الکاظمی نخست وزیر و شماری از مقامات مسئول و رهبران احزاب سیاسی اجرا شده است. به همین دلیل ما ملاحظات خود درباره این امر را ثبت می کنیم.

این ائتلاف تهدید کرد که موضعی آشکار و جدی علیه چنین اقداماتی اتخاذ کند زیرا اطلاعاتی در دست دارد که نشان می دهد، دستگاه قضایی کشور درباره این مسأله تحت فشار است.

ائتلاف الفتح گفت: ما در کنار دستگاه قضایی هستیم و هرگونه فشار علیه آن را رد می کنیم و خواستار اقدام این دستگاه بر اساس اصول عدالت و قانون هستیم.

حسن سالم عضو مجلس عراق از فراکسیون صادقون نیز به محاکمه مجدد العیساوی اعتراض کرد و نوشت: تبرئه العیساوی مانند آن است که صدام حسین اگر زنده بود و خود را امروز تسلیم می کرد، مظلوم اعلام شود و از جنایاتی که مرتکب شده، تبرئه شود.

خ

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 19180

به "نماینده عراقی: برهم صالح با فشار بر دستگاه قضایی حکم تبرئه العیساوی را گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نماینده عراقی: برهم صالح با فشار بر دستگاه قضایی حکم تبرئه العیساوی را گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید