وام دانشجویی 98 شامل چه کسانی می گردد؟

به گزارش مجله سلو بلاگ، صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از تمدید مهلت پرداخت تسهیلات و ثبت نام وام ها در نیمسال اول 99-98 اطلاع داد.

وام دانشجویی 98 شامل چه کسانی می گردد؟

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، وام دانشجویی یکی از تسهیلاتی است که صندوق رفاه دانشجویان به منظور حفظ امنیت روانی و کاهش فشار ها و استرس های وارده به دانشجو، خصوصاً دانشجویانی که در شهری غیر از محل سکونت خود تحصیل می کنند و هزینه هایی بعضاً سنگین همچون هزینه های رفت و آمد، اسکان دانشجو، تغذیه، تحصیل و … را متحمل می شوند، فراهم آورده است؛ ضمن مبلغ و زمان بازپرداخت مناسبی که این وام ها دارند، جمعیت کثیری از دانشجویان، از این تسهیلات کمکی، بهره مند می شوند.

صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از تمدید مهلت پرداخت تسهیلات و ثبت نام وام ها در نیمسال اول 99-98 اطلاع داد و اظهار داشت، با توجه به اعلام جدول زمانبندی نیمسال اول تحصیلی 99-98 و تغییرات صورت گرفته در سامانه فاز 2 و تأکید بر اتصال دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی به سامانه تبادل اطلاعات وزارت علوم، مهلت ثبت نام وام های دانشجویی تا تاریخ 30 آذر 98 تمدید شد و دانشگاه ها باید تا تاریخ اعلام شده لیست های وام را به صندوق ارسال کنند.

برای ثبت نام وام دانشجویی و اطلاع دقیق از زمان ثبت نام در هر نیمسال تحصیلی، می بایست به سایت صندوق رفاه دانشجویان به نشانی swf.ir مراجعه کنید.

وام دانشجویی به چه کسانی تعلق می گیرد؟

وام دانشجویی از تسهیلات تدارک دیده شده از سوی صندوق رفاه برای دانشجویان است که به تمامی افراد شاغل به تحصیل در دانشگاه های دولتی (روزانه، شبانه)، آزاد، غیرانتفاعی، پیغام نور تعلق می گیرد. متقاضیان می توانند با مطالعه شرایط وام دانشجویی به طور کامل و دقیق، در صورت واجد شرایط بودن، نسبت به ثبت نام خود در وام مورد نظر، اقدام کنند.

در دانشگاه های دولتی، اعطا و بازپس گیری انواع وام های دانشجویی که در جهت حمایت اقتصادی دانشجویان در قالب 24 نوع وام پرداخت می شود، بر عهده صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم است که این مبالغ همگی تحت تأثیر عواملی، چون: مقطع تحصیلی، محل سکونت دانشجو (شهر های بزرگ یا دیگر شهرها)، شرایط تأهل دانشجو و… است.

همان طور که قبلأ هم گفته شد، دانشگاه آزاد نیز مجری ارائه انواع تسهیلات این چنینی در قالب وام دانشجویی دانشگاه آزاد به دانشجویان است، که فرایند متفاوتی نسبت به دانشگاه های دولتی داشته و در قالب تسهیلات قرض الحسنه ای کوتاه مدت (بازپرداخت حداکثر 6 ماهه)، میان مدت (بازپرداخت حداکثر 12 ماهه) و بلند مدت (بازپرداخت حداکثر 60 ماهه) به دانشجویان عرضه می شود. تأمین این منابع اقتصادی به وسیله صندوق رفاه دانشگاه آزاد، صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بانک ملی ایران، پست بانک و کارآفرینی امید صورت می گیرد.

البته گفتنی است که به بعضی از وام های دانشجویی، کارمزد تعلق می گیرد که وام های کارمزددار و یا بدون کارمزد را در ادامه بیان خواهیم کرد:

وام های بدون کارمزد

وام تحصیلی

امکان استفاده حداکثر 60% دانشجویان از این وام، در طی هر نیمسال تحصیلی

بهره مندی حداکثر دو برابر سقف مجاز از این وام در صورت اقدام به اخذ، توسط دانشجویان ممتاز، بنا بر سقف اعتبارات و نظر ریاست صندوق رفاه

افزایش 50 درصدی وام تحصیلی، ویژه دانشجویان معلول

تعلق وام تحصیلی تا یک و نیم برابر وام دانشجویان معمولی، ویژه دانشجویان مرتبط با رشته های اولویت دار کشور و انرژی هسته ای

شرایط وام تحصیلی بدون کارمزد

دانشجویان مجرد مقطع کاردانی 450 هزار تومان، دانشجویان مجرد مقطع کارشناسی 500 هزار تومان، دانشجویان مجرد مقطع کارشناسی ارشد 550 هزار تومان، دانشجویان مجرد مقطع دکتری 625 هزار تومان، دانشجویان متأهل مقطع کاردانی 575 هزار تومان، دانشجویان متأهل مقطع کارشناسی 625 هزار تومان، دانشجویان متأهل مقطع کارشناسی ارشد 750 هزار تومان، دانشجویان متأهل مقطع دکتری 875 هزار تومان و بدون کارمزد است.

وام تحصیلی و ممتاز

این وام شامل تمامی مشمولان طبق قانون صندوق و حداکثر تا دو برابر مبلغ سقف وام تحصیلی و بدون کارمزد است.

وام ضروری

مبلغ وام 1 میلیون تومان برای تمامی مشمولان طبق قانون صندوق و بدون کارمزد است.

وام ضروری مبتکر

این وام تا سقف 2 میلیون تومان و بدون کارمزد و برای تمامی مشمولان طبق قانون صندوق است.

وام مسکن

این وام بدون کارمزد است و برای دانشجویان مجرد تهران 750 هزار تومان، برای دانشجویان مجرد 5 شهر بزرگ 625 هزار تومان، دانشجویان مجرد سایر شهر ها 500 هزار تومان، برای دانشجویان متأهل تهران 1 میلیون و 250 هزار تومان، برای دانشجویان متأهل 5 شهر بزرگ 1 میلیون و برای دانشجویان متأهل سایر شهر ها 850 هزار تومان است.

وام ضروری (خرید کتب تخصصی)

این وام نیز بدون کارمزد بوده و برای مقطع کارشناسی ارشد 500 هزار تومان و برای مقطع دکترای تخصصی غیر بورسیه 800 هزار تومان است.

وام ضروری ممتاز نمونه

وام ضرروی ممتاز نمونه بدون کارمزد بوده و برای مقطع کارشناسی 1 میلیون تومان و مقطع کارشناسی ارشد و دکتری 1 میلیون و 200 هزار تومان است.

وام ضروری روشندل

این وام بدون کارمزد بوده و در مقطع کاردانی و کارشناسی 2 میلیون تومان و تحصیلات تکمیلی 3 میلیون تومان است.

وام ضرروی قهرمان ورزشی

این وام بدون کارمزد بوده و برای تمامی مشمولان طبق قانون صندوق رفاه 1 میلیون تومان است.

وام حوادث غیر مترقبه

وام حوادث غیر مترقبه بدون کارمزد بوده و برای کلیه دانشجویان روزانه کلیه مقاطع به مبلغ 2 میلیون تومان است.

وام ودیعه مسکن دانشجویان متأهل غیر ایرانی

این وام بدون کارمزد و برای دانشجویان تهران در مقطع کاردانی و کارشناسی 5 میلیون تومان، در مقطع تحصیلات تکمیلی 10 میلیون تومان، و برای دانشجویان 5 شهر بزرگ در مقطع کاردانی و کارشناسی 4 میلیون تومان، مقطع تحصیلات تکمیلی 8 میلیون تومان و برای دانشجویان سایر شهر ها در مقطع کاردانی و کارشناسی 3 میلیون تومان و در مقطع تحصیلات تکمیلی 6 میلیون تومان است.

وام ودیعه مسکن مجردی

وام ودیعه مسکن مجردی بدون کارمزد بوده و در تهران 2 میلیون و 500 هزار تومان، 5 شهر بزرگ 2 میلیون تومان و سایر شهر ها 1 میلیون و 500 هزار تومان است.

وام تغذیه

این وام بدون کارمزد و برای تمامی مشمولان بر اساس دانشجویان خوابگاهی و غیرخوابگاهی و هر سال، بر اساس نرخ ژتون غذا و تعداد وعده های مصرفی دانشجو معین می شود.

وام زیارت عتبات عالیات کشور عراق

این وام بدون کارمزد و برای تمامی مشمولان طبق قانون صندوق (مجرد) 1 میلیون تومان، تمامی مشمولان طبق قانون صندوق (متأهل) 1 میلیون و 500 هزار تومان است.

وام ازدواج

وام ازدواج برای تمامی مشمولان طبق قانون صندوق 2 میلیون تومان و بدون کارمزد است.

ضروری دانش هسته ای

وام ضروری دانش هسته ای بدون کارمزد و برای دانشجویان مجرد کاردانی 675 هزار تومان، دانشجویان مجرد کارشناسی 750 هزار تومان، دانشجویان مجرد کارشناسی ارشد 825 هزار تومان، دانشجویان مجرد دکتری 937 هزار و 500 تومان، دانشجویان متأهل کاردانی هزار و 500 تومان، دانشجویان متأهل کارشناسی 937 هزار و 500 تومان، دانشجویان متأهل کارشناسی ارشد 1 میلیون و 125 هزار تومان، دانشجویان متأهل دکتری 1 میلیون و 312 هزار و 500 تومان، دانشجویان متأهل دکتری 1 میلیون و 312 هزار و 500 تومان است.

وام مسکن دانش هسته ای

وام مسکن دانش هسته ای بدون کارمزد و برای دانشجویان مجرد تهرانی 1 میلیون و 125 هزار تومان، دانشجویان مجرد 5 شهر بزرگ 937 هزار و 500 تومان و دانشجویان مجرد سایر شهر ها 750 هزار تومان، دانشجویان متاهل تهرانی 1 میلیون 875 هزار تومان، دانشجویان متأهل 5 شهر بزرگ 1 میلیون و 500 هزار تومان و دانشجویان متأهل سایر شهر ها 1 میلیون و 275 هزار تومان، کارشناسی 900 هزار تومان، کارشناسی ارشد 900 هزار تومان، دکترای تخصصی 900 هزار تومان است.

وام های با کارمزد

وام شهریه دانشگاه های دولتی و پیغام نور

وام شهریه دانشگاه های دولتی و پیغام نور با کارمزد 4 درصد و برای مقطع کاردانی و کارشناسی 750 هزار تومان، مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته 1 میلیون و 500 هزار تومان، مقطع کارشناسی ارشد پیوسته 1 میلیون، مقطع دکترای حرفه ای 1 میلیون 500 هزار تومان، مقطع دکتری تخصصی پیوسته 750 هزار تومان و دکتری تخصصی ناپیوسته 3 میلیون 500 است.

وام شهریه غیرانتفاعی

این وام با کارمزد 4 درصد و برای دانشجویان مقطع کاردانی و کارشناسی 750 هزار تومان، کارشناسی ارشد ناپیوسته 1 میلیون و 500 هزار تومان، کارشناسی ارشد پیوسته 1 میلیون تومان، دکتری تخصصی ناپیوسته 3 میلیون و 500 هزار تومان است.

وام شهریه دانشگاه آزاد

این وام نیز با سود 4 درصد به دانشجویان در مقطع کاردانی و کارشناسی 750 هزار تومان، کارشناسی ارشد ناپیوسته 1 میلیون و 500 هزار تومان، دکتری حرفه ای 1 میلیون و 500 هزار تومان، دکتری تخصصی ناپیوسته 3 میلیون 500 هزار تومان است.

وام ویژه دکتری

این وام نیز با سود 4 درصد برای دوره تحصیلی ویژه دکتری 700 تا 600 هزار تومان است و وام ضروری ویژه دکتری 3 میلیون تومانی نیز بدون کارمزد به دانشجویان تعلق می گیرد.

وام شهریه دانشگاه جامع علمی کاربردی

این وام نیز با سود 4 درصد در مقطع کاردانی و کارشناسی 750 هزار تومان و کارشناسی ارشد ناپیوسته 1 میلیون و 500 هزار تومان است.

منبع:باشگاه خبرنگاران

پریها: مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 شهریور 1400 بروزرسانی: 14 شهریور 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 10768

به "وام دانشجویی 98 شامل چه کسانی می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام دانشجویی 98 شامل چه کسانی می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید