پرسپولیس ایران، از احساس تا واقعیت

به گزارش مجله سلو بلاگ، پرسپولیس ایران عبارتی است که سرخ پوشان پایتخت با ارسال نامه ای به صدا وسیما برای استفاده در بخش های خبری این سازمان پیشنهاد کردند. مسئولان باشگاه پرسپولیس مدعی هستند این عبارت می تواند موجب وحدت طرفداران این تیم در سطح کشور گردد.

پرسپولیس ایران، از احساس تا واقعیت

به گزارش خبرنگاران، روز یک شنبه باشگاه پرسپولیس با ارسال نامه ای به سازمان صدا و سیما درخواست کرد تا از عبارت پرسپولیس ایران در بخش های خبری صدا و سیما استفاده گردد.

باشگاه پرسپولیس دلیل این تصمیم گیری را پیشینه باشگاه و پراکندگی جمعیت هواداران پرسپولیس در تمام نقاط کشور و در میان همه اقوام خوانده است؛ دلیلی که نقطه بحث این گزارش است.

فوتبال، ورزشی است مردمی که در اقصی نقاط دنیا موجب تشکیل باشگاه ها و تیم های مختلف شده به طوری که در کوچک ترین تقیسمات جغرافیایی، ده ها تیم فوتبال آماتور و حرفه ای تشکیل شده و هر یک از این تیم ها هواداران منحصر به فرد خود را دارند.

نکته حائز اهمیت، فرهنگ و آدابی است که هر یک از این تیم ها برای خود دارند و مردم نیز این تیم ها را با آن شاخصه ها می شناسند.

پرسشی که مطرح می گردد این است که باشگاه های پرهوادار ایرانی مثل استقلال، پرسپولیس، تراکتور، سپاهان و ... چگونه به شهرت و محبوبیت رسیده اند؟

می توان برای روشن تر کردن بحث از باشگاه تراکتور مثال زد. تراکتور تیمی است که با هواداران تبریزی دوآتیشه شناخته شده که در هر بازی تیم شان در تبریز، استادیوم یادگار امام تبریز را مملو از جمعیت می نمایند. این تیم فرهنگ هواداری خاص خود را دارد و با ساز و کار جامعه خود این تیم، تشکیل شده است. از این مساله می توان نتیجه گرفت که تیم های پرهوادار با پروسه و هویت شهری و منطقه ای خود به شهرت می رسند و در دورترین نقاط می توانند هوادار داشته باشند.

اما اقدامی که باشگاه پرسپولیس انجام داده و استدلالی که مطرح نموده، دقیقا متضاد این فرایند است. شاید این مساله قابل درک باشد که تیم های ایرانی در رقابت های بین المللی از پسوند ایران استفاده نمایند اما پراکندگی جمعیت هواداران در کشور برای به کار بردن عبارت پرسپولیس ایران مقداری بحث برانگیز است.

البته جرقه چنین اتفاقی در فصل گذشته خورد؛ جایی که باشگاه استقلال به دلیل معرفی کردن استقلال تهران به جای استقلال ایران در رقابت های لیگ قهرمانان آسیا، از صدا و سیما انتقاد کرد و مدیرعامل آبی پوشان اظهار کرد که تا صدا و سیما از این تیم عذرخواهی نکند، باشگاه استقلال در هیچ برنامه تلویزیونی شرکت نخواهد کرد.

در اروپا باشگاه هایی مثل بارسلونا، رئال مادرید، منچستر یونایتد و لیورپول هستند که در سطح دنیا هواداران بسیار زیادی دارند. دلایلی فنی و غیر فنی مختلفی وجود دارد که این باشگاه ها به تیم های پرهواداری تبدیل شده و به علت گستردگی طیف ها و اقوام مختلف هواداران، نمی توانند از عبارت واحدی استفاده نمایند چون زادگاه تیم، معین است و نمی توانند به خاطر هواداران خود در سطح دنیا از پسوند بین المللی استفاده کند.

اگر دیگر تیم هایی که در سطح دنیا هواداران بیش تری نسبت به باشگاه پرسپولیس دارند، بخواهند این استدلال را مبنای خود قرار دهند باید پسوندهای فراکشوری را مد نظر خود قرار دهند که مساله ای دور از انتظار است. حتی تیم هایی مثل میلان و اینتر هم در رقابت های اروپایی همان عنوان شهر خود را دارند و از پسوند کشوری استفاده نمی نمایند.

در کل باید این مساله را درک کرد که تیم های پر هوادار، با هویت ملی خود شناخته نمی شوند و خرده فرهنگ ها و ساز و کارهای دیگری هستند که تیم هایی مثل رئال مادرید و بارسلونا را پرهواداران ترین تیم های دنیا می نمایند. این هواداران و فرهنگ کاتالان است که تیمی مثل بارسلونا را می سازد و در مقابل فرهنگ شهری و سرمایه داری شهر مادرید، تیم ثروتمند رئال را می سازد.

هر چند این دو تیم متعلق به کشور اسپانیا هستند اما همه بر این باورند که این دو تیم دو قطب کاملا متفاوت در فوتبال به حساب می آیند. اقداماتی که امثال باشگاه استقلال و پرسپولیس برای این مسائل انجام می دهند، نمی تواند راه چاره مناسبی برای وحدت بخشی هوادران تیمشان باشد و باید شاخص ها و مبنای دیگری مد نظر مسئولان این تیم ها قرار بگیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 8341

به "پرسپولیس ایران، از احساس تا واقعیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرسپولیس ایران، از احساس تا واقعیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید