پریز هوشمند چیست و چه کاربردهایی دارد؟

به گزارش مجله سلو بلاگ، یک پریز هوشمند می تواند هر وسیله برقی را هم تا حدی هوشمند کند که با بهره گیری از این مشخصه، امکان کنترل بخشی از عملکرد وسیله موردنظر مهیا می شود. اما یک پریز هوشمند دقیقا چگونه کار می کند و چه کاربردهایی دارد؟ در ادامه به این گجت ها می پردازیم.

پریز هوشمند چیست و چه کاربردهایی دارد؟

پریز هوشمند چه کارهایی انجام می دهد؟

پریز هوشمند یک پریز معمولی نیست بلکه یکی از گجت های هوشمند خانگی محسوب می شود. اگرچه این گجت ها امکانات زیادی ارائه می کنند، اما از طرف دیگر نسبت به دیگر گجت های هوشمند خانگی ویژگی های محدودتری دارند. بسیاری از پریزهای هوشمند می توانند مقدار برق مصرفی دستگاه ها را از طریق اپلیکیشن های موردنظر ارائه دهند.

از ویژگی های مشترک بین این پریزها می توانیم به زمان بندی برای روشن و خاموش کردن اشاره کنیم. به عنوان مثال می توانید طوری برنامه ریزی کنید که دو ساعت بعد از خوابیدن، کولر خانه خاموش شود تا مصرف برق کاهش پیدا کند. برخی از این پریزها هم دارای پورت های بیشتری هستند تا بتوانید چند وسیله برقی را به آن ها وصل کنید.

پریز هوشمند چگونه کار می کند؟

پریز هوشمند به شما اجازه می دهد که ساعات روشن یا خاموش بودن دستگاه متصل به آن را تعیین کنید و برخی از این پریزها اطلاعات خوبی در زمینه مصرف انرژی ارائه می دهند. بعد از روشن کردن پریز هوشمند، معمولا به راحتی با استفاده از اینترنت و شبکه وای فای می توانید آن را در اپلیکیشن مخصوص ثبت کنید.

برخی از این پریزها با اپلیکیشن هایی مانند Google Home و Apple Homekit هم سازگار هستند. از سوی دیگر برای کنترل بسیاری از آن ها می توانید از دستیارهای صوتی مانند گوگل اسیستنت یا سیری استفاده کنید. حتی اگر در خانه نباشید، پریز هوشمند اگر به اینترنت وصل باشد، از هر جای دنیا می توانید به راحتی آن را کنترل کنید.

چگونه پریزهای هوشمند را کنترل کنیم؟

برای کنترل کردن پریزهای هوشمند می توانید از سه روش استفاده کنید. روش اول استفاده از اپلیکیشن ارائه شده از طرف شرکت سازنده است. پریز هوشمند را بعد از روشن کردن و اتصال به اینترنت، می توانید از اپلیکیشن برای کنترل پریز موردنظر استفاده کنید.

از سوی دیگر با با استفاده از دستیارهای صوتی هم می توانید این پریزهای هوشمند را کنترل کنید. در نهایت هم امکان خاموش و روشن کردن پریز به صورت فیزیکی هم وجود دارد. البته کاربری که یک پریز هوشمند خریداری می کند، مطمئنا دوست ندارد به صورت فیزیکی چنین کاری را انجام دهد.

کاربردهای پریز هوشمند

با وجود اینکه امکانات پریزهای هوشمند چندان زیاد و گسترده نیست، اما برای کارهای مختلف مفید هستند و در ادامه به برخی از کاربردهای این پریزها می پردازیم.

  • خاموش کردن دسته جمعی پریز های هوشمند: همانطور که احتمالا می دانید، وسایل برقی حتی در صورت خاموش بودن هم تا حدی برق مصرف می کنند. اما با استفاده از چندین پریز هوشمند، به طور دسته جمعی می توانید این وسایل را خاموش کنید.
  • برنامه ریزی برای روتین روزانه: با استفاده از پریزهای هوشمند، می توانید با توجه به روتین روزانه خود در ساعات مختلف دستگاه های گوناگونی را خاموش و روشن کنید.
  • خاموش و روشن کردن چراغ ها هنگامی که در خانه نیستید: زمانی که برای چندین روز در خانه نیستید، با استفاده از این پریزها می توانید در ساعات مختلف چراغ ها را خاموش و روشن کنید و با این کار احتمال دزدی را کاهش دهید.
  • نظارت بر مصرف برق: بسیاری از پریزهای هوشمند اطلاعات خوبی را در زمینه مصرف برق ارائه می دهند. با استفاده از این گزارش ها می توانید بفهمید که کدام وسایل برق بیشتری را مصرف می کنند.

خوشبختانه در زمینه پریزهای هوشمند تنوع زیادی دارد و این گجت ها قیمت خیلی بالایی هم ندارند. بنابراین با توجه نیازها و انتظاراتی که دارید، به راحتی می توانید از بین آن ها دست به انتخاب بزنید.

منبع: How To Geek

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 3 مرداد 1401 بروزرسانی: 3 مرداد 1401 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 46597

به "پریز هوشمند چیست و چه کاربردهایی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پریز هوشمند چیست و چه کاربردهایی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید