چرا کتب درسی از پیشخوان کتابفروشی ها حذف شد؟

به گزارش مجله سلو بلاگ فارس گزارش داد: میلیون ها دانش آموز هر سال به مدرسه می فرایند؛ این عدد در سال های مختلف متفاوت است و در سال هایی، آموزش و پرورش میزبان 19 میلیون دانش آموز و در حال حاضر 15 میلیون دانش آموز است.

چرا کتب درسی از پیشخوان کتابفروشی ها حذف شد؟

دانش آموزان برای رفتن به مدرسه، به کتاب درسی احتیاج دارند و بر این اساس هر ساله بیش از 140 میلیون جلد کتاب درسی با 1200 عنوان چاپ می گردد؛ فرایند توزیع کتاب درسی تا چند سال پیش اینگونه بود که کتاب های درسی دوره ابتدایی، فنی وحرفه ای و کاردانش توسط مدارس و کتاب های هدایت و دبیرستان هم توسط کتابفروشی ها توزیع می شد.

کتابفروشی ها اصولا در تابستان به ثبت نام دانش آموزان اقدام می کردند و زمانی که توزیع کتب درسی شروع می شد که آن هم از شهریور بود، خانواده ها به کتابفروشی ها مراجعه کرده و کتاب درسی فرزندشان را تهیه می کردند اما حالا چند سالی است که آموزش و پرورش ثبت نام اینترنتی کتاب درسی و توزیع آن در مدارس را شروع کرده است.

البته در ابتدای طرح فقط ثبت نام اینترنتی کتب درسی ابتدایی و فنی وحرفه ای و کاردانش بود ولی از سال گذشته ثبت نام اینترنتی کتب درسی تمام پایه ها و توزیع آنها در مدارس اجرا شد.

* خسارت آموزش و پرورش به کتابفروشی ها

این موضوع با اعتراض ناشران و کتابفروشان روبرو شد؛ رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در 21 فروردین سال 98، طی نامه ای به سید محمد بطحایی وزیر وقت آموزش و پرورش که رونوشت آن به رئیس جمهور و رئیس مجلس شورای اسلامی نیز ارسال شده بود با اشاره به آسیب های فرهنگی و مادی این تصمیم، درخواست جلوگیری از اجرایی شدن این تصمیم کرد.

در این نامه آمده است: پیرو اعلان سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی آن وزارتخانه محترم پیرامون نحوه فروش کتب درسی (غیر از دوره ابتدایی) به شکل متمرکز به وسیله سایت و تحویل در مدارس مراتب ذیل به عرض می رسد. همانطور که می دانید ترویج کتاب و کتابخوانی از دغدغه های جدی متولیان فرهنگی کشور است و وزارت آموزش و پرورش یکی از مهم ترین این متولیان است؛ از سوی دیگر فروش کتب درسی دانش آموزان در کتابفروشی های بخش خصوصی علاوه بر تجلی سیاست های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران در اجرای اصل 44 (بخش خصوصی سازی) درچند دهه اخیر است، مقطع حساس و تاثیر گذاری در سال است که محصلین و خانواده های آ نها به کتابفروشی ها مراجعه کرده علاوه بر تهیه کتب درسی، سایر کتب هم، در معرض دید آنها قرار می گیرد و موجب رونق نسبی در کتا بفروشی ها و آشتی بیشتر با کتاب از سوی مخاطبین می گردد.

توزیع کتب درسی توسط مدارس علاوه بر اینکه رویه چند دهه عملیاتی شدن اصل 44 در مبحث کتب درسی را در اذهان مخدوش می سازد، خسارت فراوانی به کتابفروشان وارد می نماید که در شرایط مالی امروز می تواند جبران ناپذیر تعبیر گردد. لذا مستدعی است دستورات لازم را جهت جلوگیری از ضایعات آینده مبذول فرمایید.

این نامه به سرانجامی نرسید و کتاب های درسی در سال تحصیلی جاری توسط ادارات آموزش و پرورش و مدارس توزیع شد؛ البته مسائل بسیاری هم وجود داشت و کتاب های درسی بعضا دیرتر از حد تصور به دست بعضی دانش آموزان رسید.

*بهترین فرصت حضور دانش آموزان در کتابفروشی ها گرفته شد

سال جاری هم برای سال دوم تمام کتاب های درسی قرار است از سوی مدارس توزیع گردد؛ در این خصوص هومان حسن پور رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران 25 فروردین سال جاری گفت: در یک سال 80 درصد کتابفروشان ما در تهران و سطح کشور در عید کتابفروشی ها یعنی (شهریور و مهر) با حضور خانواده ها در کتابفروشان روبرو می شدند. منطقی پشت این قضیه وجود داشت؛ پیش از این کتب بچه های ابتدایی را مدارس توزیع می کردند؛ چون تعداد قابل کنترل بود، این کار صورت می گرفت، اما پس از آن مقطع یعنی 6 ابتدایی به بعد مسأله توزیع به کتابفروشی ها داده شده بود. شاید دوستان ما در بخش کارشناسی آموزش و پرورش به خاطر ملاحظاتی که همکاران ما در فروش کتب یاری آموزشی داشتند، فکر کردند هر کسی به کتابفروشی برود کتاب های یاری آموزشی هم می خرد، اما این مسأله از نظر حرفه ای کاملا غلط است. مقطعی که کتاب درسی را کتابفروشی ها در اختیار دانش آموزان قرار می دهند، آن موقع به هیچ عنوان کتاب آموزشی نمی خرند و درست بعد از شروع سال تحصیلی که دانش آموز برای خرید کتب یاری آموزشی از سوی معلم هدایت می گردد.

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با گلایه از اینکه ما با این تصمیم بهترین فرصت حضور دانش آموزان در کتابفروشی ها را از او می گیریم، اضافه نمود: ما بهترین فرصتی را که در ابتدای سال تحصیلی دانش آموز می تواند وارد فضای فرهنگی کتابفروشی ها گردد از او می گیریم زیرا دانش آموزان می توانند با خانواده ها به کتابفروشی ها بفرایند و ملزومات را تهیه نمایند. ما در حال دریافت این فضا از دانش آموزان مان هستیم.

* 3 شرط که پذیرفته نشد

این گلایه کتابفروشی ها توسط خبرنگار فارس با حسن ملکی رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی مطرح شد؛ وی گفت: برای توزیع کتاب درسی توسط کتابفروشی ها چند راه پیش روی کتابفروشی ها قرار دادیم که نپذیرفتند؛ شرط اول این بود که رویه فروش و توزیع از روش سنتی به روش سیستمی برابر ضوابط سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی باشد؛ شرط دوم کاهش نرخ سود فروش کتاب از 17.5 درصد پشت جلد به 8 درصد بود که نپذیرفتند؛ این کار به نفع دانش آموزان بود و استدلال ما این بود که این افراد سرمایه گذاری نمی نمایند و می توانند به سیستم یاری نمایند.

وی اضافه نمود: هر خانواده که خرید کتاب درسی از کتابفروشی ها دارد، کلی هم لوازم التحریر خریداری می نماید و منافع مالی مطرح است اما منافعی که برای ما موضوعیت پیدا می نماید این است که دانش آموزان با سهولت بیشتری کتاب هایشان را دریافت نمایند و شرط سوم هم ارائه اطلاعات کامل کتابفروشی های مجاز جهت ثبت در سامانه اطلاع رسانی به خانواده ها و پایش توزیع بود که در نهایت توافق ایجاد نشد.

به گزارش فارس، سال گذشته که نمره آموزش و پرورش در توزیع تمام کتب درسی خوب نبود حالا باید دید، سال جاری چه اتفاقی خواهد افتاد و سؤال دیگر این است که آیا در شراطی که برون سپاری در دستگاه تعلیم و تربیت مطرح می گردد، چرا آموزش و پرورش به دنبال انجام اینگونه کارهای اجرایی است که فقط بار اضافی برای کارکنان به همراه دارد؟!

بعضی مخاطبان این خبرگزاری در سامانه فارس من با ثبت سوژه هایی با عنوان رونق را به کتاب فروشی ها برگردانیم و چرا کتب درسی از پیشخوان کتابفروشی ها حذف می گردد؟ خواهان پیگیری بودند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 25 مرداد 1399 بروزرسانی: 25 مرداد 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 18597

به "چرا کتب درسی از پیشخوان کتابفروشی ها حذف شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا کتب درسی از پیشخوان کتابفروشی ها حذف شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید