کتاب هایی مفید برای آشنایی فرهنگ فرانسه، عکس

به گزارش مجله سلو بلاگ، کمتر فرهنگ اروپایی است که به اندازه فرهنگ فرانسوی مورد تحسین قرار گیرد. فرانسه دارای فرهنگ پیچیده ای است که حوزه های زیادی به آن متصل هستند؛ از ارادت فرهنگ این کشور به هنر گرفته تا گرایش به جنگ و هویت ملی. اگر می خواهید از پیچیدگی ها و راز و رمزهای فرهنگ فرانسوی سر در بیاورید، این 11 کتاب را حتما بخوانید. کتاب هایی که در این مقاله معرفی می کنیم سرنخ های مهمی از این کشور به شما خواهند داد که قطعا در تور فرانسه به کارتان خواهد آمد.

کتاب هایی مفید برای آشنایی فرهنگ فرانسه، عکس

با ما همراه باشید و با تور ارزان فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

بینوایان - ویکتور هوگو (1862)

بینوایان اثر ویکتور هوگو (Victor Hugo)، به عنوان یکی از بهترین رمان های قرن نوزدهم میلادی شناخته می گردد. هوگو این کتاب را به منظور ترویج اصلاحاتی در جامعه فرانسه و رویارویی با نابرابری در جمهوری های اروپایی نوشت. کتاب بی نوایان نه تنها معضلات فرانسه در زمینه رفاه اجتماعی را بیان می نماید، بلکه همان غرور ملی را می سازد که فرانسه امروزه به آن شهرت دارد؛ انقلابیونی که با شعار آزادی، برابری، برادری حاضرند در راه ایدئولوژی خود کشته شوند. در سال 2012 فیلم موزیکال بینوایان با اقتباس از این اثر ساخته شد.

شصت میلیون فرانسوی نمی توانند اشتباه نمایند - ژان بنوآ نادو (2003)

فرانسوی ها چگونه می توانند کمتر از همه کار نمایند، بیشتر سفر بفرایند و در عین حال یکی از رجحانن تولیدنماینده های اقتصاد جهانی باشند؟ آن ها چگونه می توانند با داشتن یک رژیم غذایی غنی آمار بیماری های قلبی کمتری نسبت به آمریکا داشته باشند؟ کتاب شصت میلیون فرانسوی نمی توانند اشتباه نمایند اثر ژان بنوآ نادو (Jean-Benoît Nadeau)، هم برای دوستداران فرانسه نوشته شده است، هم برای افرادی که علاقه ای به این کشور ندارند. این افراد با خواندن این کتاب متوجه خواهند شد که فرانسه چگونه به موقعیت کنونی خود رسیده است.

کتاب دارای 3 بخش است. در این بخش ها می خوانید که چگونه تاریخ فرانسه (به ویژه جنگ جهانی دوم و نبرد الجزایر) فرهنگ کنونی این کشور را شکل دادند. همچنین می خوانید که چگونه ماشینِ آموزش و سیاست فرانسه هنوز در حال شکل دادن فرهنگ فرانسوی هستند و از این نقطه به بعد چگونه شخصیت یک فرانسوی تکامل می یابد.

گل های رنج - شارل بودلر (1857)

مدت های طولانی است که اشعار فرانسوی نماد احساسات و علاقه شدید هستند. اما مجموعه شعر گل های رنج به دلیل دارا بودن تصاویر و محتوای عاشقانه و فریبنده و اغلب ترسناک موجب اعتراض هایی در سراسر جامعه شد. شارل بودلر (Charles Baudelaire) در زمان سلطنت امپراطوری دوم به دلیل تعرض به اخلاق عمومی و نشر مضامینی چون فساد و اِروتیسم تحت پیگرد قانونی نهاده شد.

جالب است بدانید که 6 شعر از این مجموعه تا سال 1949 همچنان ممنوع بود. با این حال بودلر مرزهای هنر و بیان را دوباره شکل داد. به گفته ویکتور هوگو، بودلر هیجان تازه ای در ادبیات به وجود آورد و تاثیر آن روی هم نسل های وی و نسل های بعد به خوبی دیده می گردد.

زندگی شیرین در پاریس: ماجراهایی خوشمزه از باشکوه ترین و گیج نماینده ترین شهر جهان - دیوید لوبوویتز (2009)

دیوید لوبوویتز (David Lebovitz) سرآشپز و نویسنده معروف آمریکایی زندگی نامه و کتاب آشپزی خود را در قالب یک کتاب به چاپ رسانده است. او در این کتاب چگونگی تبدیل شدنش به یک پاریسی را بیان می نماید. علت این مهاجرت هرچه بود، دیوید لوبوویتز را وادار کرد با داشتن یک کارنامه درخشان از زندگی حرفه ایش در آمریکا، به قصد دنبال کردن آرزوهایش به فرانسه برود.

وی در این کشور کوشش کرد علاقه به آداب و رسوم فرانسوی را جایگزین سردرگمی هایی کند که رفتارهای اجتماعی و پیچیدگی های فرهنگی این کشور برایش ایجاد نموده بودند. در این کتاب می توانید از انواع رسپی ها که با حکایت های طنزآمیز و اغلب کنایه تلفیق شده اند لذت ببرید.

مردم گریز - مولیر (1666)

یکی از اولین افرادی که مردم فرانسه را به دلیل رجحان طلبی شان مورد تمسخر قرار داد، مولیِر (Molière) نمایشنامه نویس معروف فرانسوی بود. مردم گریز یک کمدی با کاراکترهای پویا است که گرفتار نقایص ریاکارانه می شوند و یکی از بهترین آثار مولیِر به شمار می رود. باتوجه به این که دولت فرانسه اولین آثار مولیِر را ممنوع اعلام نمود، تمسخر اشراف فرانسوی و رفتارهای اصیل آن ها در این کتاب یک حرکت گستاخانه محسوب می شد؛ اما این اثر در نهایت با استقبال زیادی روبه رو شد. سخنان هجوآمیز این کتاب فرانسه را در حالی که در راس فرهنگ های جهان دیده می شد، به تصویر می کشد.

دروس فرانسوی: یک خاطره - آلیس کاپلان (1993)

دروس فرانسوی از تجربیات خود نویسنده برای شکل دادن روایت کتاب استفاده می نماید. در این کتاب ماجرا و تجربیات شخصی آلیس کاپلان (Alice Kaplan) را به عنوان یک زبان آموز و کوشش هایش برای هم رنگ شدن با کشورهای فرانسوی زبان خواهید خواند. کاپلان به عنوان زنی دو زبانه با پیشینه یهودی، با سیستم فرهنگی و سیاسی فرانسه روبه رو می گردد و راه خود را به محیط آکادمیک باز می نماید. وی در این کتاب روایتی صادقانه از رشد فردی و هویت فرهنگی خود بیان می نماید که علاقمندان به زبان فرانسه نمی خواهند آن را از دست بدهند.

کنت مونت کریستو - الکساندر دوما (1845)

الکساندر دوما (Alexandre Dumas) یکی از معروف ترین نویسنده های فرانسوی به شمار می رود. ادبیات دوما در میان مخاطبان بسیار محبوب است. به علاوه، مضامینی چون عدالت و قضاوت که در آثار وی به چشم می خورد برای ساخت بسیاری از فیلم های تلوزیونی ایده آل است. کنت مونت کریستو سطوح مختلف جامعه فرانسه، تاثیرات مذهبی بر روی فرهنگ این کشور و اهمیت عزت و افتخار فرانسه را آنالیز می نماید. داستان جذاب و پیچیده کنت مونت کریستو موجب شده است که بعد از گذشت 170 سال همچنان پرطرفدار باقی مانده بماند.

تربیت کودک: یک مادر آمریکایی دانش والدین فرانسوی را کشف می نماید - پاملا دراکرمن (2012)

شاید بهترین روش برای درک بیشتر شخصیت فرانسوی ها این است که نگاهی به کودکی آن ها بیاندازیم. کتاب تربیت کودک مسائل مربوط به والدین در قرن بیست ویکم را آنالیز می نماید؛ زمانی که یک روزنامه نگار آمریکایی در فرانسه فرزند خود را به جهان می آورد و با پیچیدگی های تربیت فرزند خود در یک فرهنگ بیگانه روبه رو می گردد.

پاملا دراکِرمَن (Pamela Druckerman) متوجه می گردد که بچه ها فرانسوی شب ها زودتر به خواب می فرایند و غذاهای متعادلی می خورند. این موضوع باعث می گردد مادران فرانسوی استقلال بیشتری داشته باشند. بخشی از این کتاب به صورت توضیح حال نوشته شده است و بخشی از آن به بحث مردم شناسی می پردازد. این کتاب بحث برانگیز محاسن فلسفه تربیت کودک در فرانسه را در یک قالب جذاب بیان می نماید و حتی خوانندگان بدون فرزند را جذب می نماید.

زندگی من در فرانسه - جولیا چایلد (2006)

زندگی من در فرانسه توضیح حال زنی است که باعث شد غذاهای فرانسوی در دسترس عموم قرار بگیرند و انقلابی در آشپزی به وجود آورد. جولیا چایلد (Julia Child) به عنوان جادوگر جهانی آشپزی و یک شخصیت محبوب تلویزیونی شناخته می گردد. اما جالب است بدانید که وی تا 37 سالگی آشپزی را آغاز ننموده بود. جولیا چایلد برای موفقیت در هدفش در کشورهای خارجی کوشش کرد و آشپزی فرانسوی را آموخت. وی با شکست ها و پیروزی ها کنار آمد و آنچه را که آموخت برای عموم منتشر کرد. توضیح حال جولیا چایلد در حقیقت نوعی قدردانی نسبت به کشور فرانسه برای محبت و تاثیری است که روی شهرت او گذاشته است.

جشن بیکران - ارنست همینگوی (1964)

جشن بیکران مجموعه یادداشت های ارنست همینگوی (Ernest Hemingway) از دوران زندگی اش در پاریس در دهه 1920 است. این یادداشت ها پس از مرگ وی در قالب یک کتاب منتشر شد تا خوانندگان را با زندگی رمانتیک ترین نسل هنرمندان پاریسی بیشتر آشنا شوند. در بهبهه جنبش سورئال و تحولات سیاسی در اروپا، همینگوی از زندگی در کنار نام های ماندگاری چون اِف. اسکات فیتزجرالد، گِرترود استاین و جیمز جویس سخن می گوید. در این کتاب پاریس دقیقا به گونه ای که همینگوی آن را به یاد می آورد توصیف می گردد؛ یک بهشت هنری و یک جشن بیکران.

منبع: گردشبان
انتشار: 9 دی 1399 بروزرسانی: 9 دی 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 25744

به "کتاب هایی مفید برای آشنایی فرهنگ فرانسه، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب هایی مفید برای آشنایی فرهنگ فرانسه، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید