کشف غافلگیرکنندۀ 10 مومیایی کروکودیل در مصر (عکس و فیلم)

به گزارش مجله سلو بلاگ، باستان شناسان در سال 2018 مقبره ای را در منطقه قبه الهوا کاوش کردند که 10 مومیایی کروکودیل با شرایطی بسیار عالی و غافلگیرکننده در آن دفن شده بودند. نتایج این کاوش به تازگی منتشر شده است.

کشف غافلگیرکنندۀ 10 مومیایی کروکودیل در مصر (عکس و فیلم)

خبرنگاران | در نگاه اول ممکن است فکر کنید آن ها زنده هستند و خود را در درون خاک پنهان نموده اند! اما واقعیت این است که احتمالا حدود 2500 سال از مرگ این جانوران وحشی گذشته است. این 10 کروکودیل که داخل یک مقبره در منطقه قبه الهوا در غرب نیل کشف شده اند، به احتمال فراوان به عنوان بخشی از آیین پرستش سوبِک (خدای باروری در مصر باستان) مومیایی شده اند.

به گزارش خبرنگاران ؛ ویژگی مهم این مومیایی ها که از دو گونۀ مجزای کروکودیل هستند این است که در شرایطی بسیار عالی و غافلگیرکننده حفظ شده اند. کشف مومیایی های حیوانات در مصر از جمله کروکودیل قبلا نیز سابقه داشته است، اما این کشف تازه به علت ماندگاری فوق العاده ای که داشته واقعا چشمگیر است.

محل کشف مومیایی ها

این مومیایی ها در مقبره ای در کنار چهار مقبرۀ انسان پیدا شده اند. از این 10 مومیایی 5 مورد فقط سرشان پیدا شد و 5 مورد دیگر کامل تر بودند. اما یکی از آن ها با طول بیش از 2 متر تقریبا به طور کامل حفظ شده است.

اما آنچه که به ویژه توجه باستان شناسان را در این مورد به خودش جلب نموده است، شیوۀ متفاوت مومیایی کردن این حیوانات است. مومیایی های مصری معمولا در پارچه های آغشته به صمغ پیچیده می شدند؛ اما بر اساس تحقیقی که نتایج آن در نشریه PLOS ONE منتشر شده، در خصوص این کروکودیل ها هیچ صمغی وجود نداشته و پارچۀ کتان اطراف آن ها تقریبا به طور کامل تجزیه شده و به وسیله حشرات خورده شده بود. این نشان می دهد که احتمالا این حیوانات قبل از دفن شدن در این مقبره، در زمین گرم و شنی دفن شده اند تا به صورت طبیعی با خشک شدن بدنشان مومیایی شوند.

کامل ترین مومیایی کروکودیل که در مقبره یافت شده است

هنوز آزمایش قدمت سنجی به وسیلۀ رادیوکربن روی این مومیایی ها انجام نشده، اما بر اساس شواهد تاریخی محققان حدس می زنند که تاریخ این مقبره احتمالا به 2500 سال قبل برمی شود؛ یعنی زمانی که مومیایی کردن حیوانات در مصر به شدت رواج یافته بود.

دانلود

فیلم اصلی

کد ویدیو

فیلمی از لحظات اکتشاف مومیایی ها

منبع: فرادید
انتشار: 1 بهمن 1401 بروزرسانی: 1 بهمن 1401 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 50611

به "کشف غافلگیرکنندۀ 10 مومیایی کروکودیل در مصر (عکس و فیلم)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف غافلگیرکنندۀ 10 مومیایی کروکودیل در مصر (عکس و فیلم)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید