کلاهبرداری مجازی در پوشش دریافت نذورات و کمک به نیازمندان

به گزارش مجله سلو بلاگ، معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا در خصوص کلاهبرداری های اینترنتی به بهانه دریافت نذورات و کمک به نیازمندان هشدار داد.

کلاهبرداری مجازی در پوشش دریافت نذورات و کمک به نیازمندان

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری خبرنگاران، رامین پاشایی به پیش رو بودن عید سعید قربان و نظر به اجرای توصیه های بهداشتی و آموزشی مسؤولان بهداشتی درباره نحوه عرضه دام در کشور و محدودیت های مشخص شده در این خصوص اشاره و اظهار کرد:هموطنان دقت داشته باشند چرا که افراد سودجو و کلاهبردار از فرصت پیش آمده در جهت اهداف سودجویانه خود استفاده می کنند.

وی افزود:کلاهبرداران سایبری با سوء استفاده از شرایط موجود در کشور نسبت به انجام تبلیغات مختلف در بستر شبکه های اجتماعی مبنی بر دریافت نذورات به جهت کمک رساندن به نیازمندان در حال فعالیت مجرمانه هستند.

معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا در تشریح شیوه کار این مجرمان سایبری بیان داشت: کلاهبرداران با طراحی سایت های جعلی و دروغین به عنوان مؤسسات و سازمان های شناخته شده و معتبر؛ با اعلام شماره حساب های شخصی ، متقاضی واریز وجوهات به این گونه حساب ها هستند.

پاشایی در ادامه با اشاره به شگرد دیگر این افراد سودجو، با ترفند خیرین و راه اندازی صفحات شخصی در بستر شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها و سوء استفاده از نام و اعتبار افراد مشهور و شناخته شده در کشور شامل هنرمندان، ورزشکاران و سرشناسان کشور با انجام مهندسی اجتماعی نظیر تحریک احساسات هموطنان و تهیه کلیپ های تصویری شامل فیلم و عکس از نیازمندان، محرومان و خانواده های کم بضاعت مدعی دریافت وجوه نذورات به منظور کمک رسانی به افراد آسیب پذیر و نیازمند می شوند.

معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا گفت: با تجزیه و تحلیل اجرایی این گونه فرایندهای کلاهبرداری و پرونده های قضائی به پلیس فتا مشخص شد که اینگونه فعالیت ها در فضای مجازی، عمدتا با هدف سودجویی صورت می پذیرد.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه در یکی از استان های جنوب شرقی کشور، فردی که مدعی خدمت رسانی به خانواده ای نیازمند و دارای بیمار صعب العلاج بود، با دریافت وجوهات مختلف از خیرین مبلغ 15 میلیارد ریال کلاهبرداری کرده بود که با هوشکمک همکاران پلیس فتا مورد شناسایی قرار گرفت و تحویل مراجع قضایی شد.

وی توصیه کرد: در صورت تمایل به نذورات نقدی یا غیر نقدی خود، حتما از طریق مؤسسات مجاز و شناخته شده که از طریق رسانه ها و خبرگزاری های رسمی و معتبر اطلاع رسانی می شود مراجعه کنند و در صورت مشاهده و گزارش موارد مشکوک و یا نیاز به اخذ مشاوره و راهنمایی با مراجعه به سایت رسمی پلیس فتا به نشانی www.cybrpolice.ir بخش مرکز امداد و فوریت های سایبری و یااز طریق شماره تماس 096380 می توانند با پلیس فتا در ارتباط باشند.

4148

khaneh-jok-sms.ir: جملات زیبا و دلنشین جدید | جملات آموزنده و زیبا | جملات زیبا از بزرگان را اینجا بخوانید

discountbook.ir: کتاب ارزان | مجله کتابخوانی، بیاید آگاهتر باشیم

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 22696

به "کلاهبرداری مجازی در پوشش دریافت نذورات و کمک به نیازمندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلاهبرداری مجازی در پوشش دریافت نذورات و کمک به نیازمندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید