کمالوندی: گام های بعدی کاهش تعهدات برجامی در صورت بدعهدی طرف مقابل در راه است

به گزارش مجله سلو بلاگ، معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت اگر طرف مقابل به تعهداتش در برجام عمل نکند، گام های بعدی کاهش تعهدات در راه است.

کمالوندی: گام های بعدی کاهش تعهدات برجامی در صورت بدعهدی طرف مقابل در راه است

به گزارش گروه سیاست خارجی مجله سلو بلاگ، مراسم افتتاحیه دوره آموزشی حقوق هسته ای 13 مهرماه 1398 با حضور مسئولان و متخصصان حقوقی در سالن دکتر حسابی سازمان انرژی اتمی ایران برگزار گردید. این دوره که به دنبال هماهنگی های به عمل آمده با اتحادیه اروپا برگزار می گردد، به مدت 5 روز ادامه خواهد داشت. در افتتاحیه این دوره بهروز کمالوندی معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی، کیجو نوروانتو سفیر فنلاند در ایران و استفان کلمنت رئیس هیأت اتحادیه اروپا در سازمان های بین المللی سخنرانی کردند.

در ابتدای این مراسم بهروز کمالوندی با تأکید بر برنامه همکاری بین ایران و اتحادیه اروپا، تمرکز بر ایمنی هسته ای و پروژه های مربوطه و برگزاری 3 دوره سمینار سطح بالای ایران و اتحادیه اروپا گفت: علیرغم تمامی معضلات و مسائل، با هدف بهبود همکاری ها و تبادل اطلاعات در راستای اجرای پروژه های مربوط به ضمیمه سوم برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) همکاری ها ادامه دارد.

وی برگزاری دوره های حقوقی و تخصصی را نقطه عطفی خواند و ادامه داد: برگزاری این دوره ها در راستای تبادل اطلاعات حقوقی مربوطه بسیار مهم است و به ویژه در ارتباط با موضوع حل معضل خلع سلاح بسیار حائز اهمیت می باشد.

معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس در ادامه سخنانش با اشاره به اینکه در سطح بین المللی حقوق هسته ای باید واجد الزاماتی به مثابه قانون اساسی دنیای باشد، گفت: به گونه ای که برای همه کشورها حقوق و تکالیفی مشابه و بدون تبعیض قائل باشد. از جمله این موارد خلع سلاح به عنوان خواسته دنیای است که دنیا را در ابهام و آینده تاریکی فرو برده است.

به گزارش فارس، کمالوندی با بیان اینکه شعار ما آن طوری که رهبری معظم انقلاب فرموده اند فناوری هسته ای برای همه و سلاح هسته ای برای هیچکس است، در ادامه اظهار داشت: با توجه به تحولات اخیر، تصمیم ایران برای کاهش بخشی از تعهدات برجامی، بعد از یک صبر استراتژیک یک ساله در پاسخ به اقدام یک طرفه خروج آمریکا از توافق و به منظور ایجاد توازن بین حقوق و تعهدات انجام شده است.

وی یادآور شد که در صورت عملکرد مشابه طرف مقابل، ایران آماده بازگشت بوده و در غیر این صورت کاهش تعهدات، تداوم خواهد داشت.

دوره پنج روزه حقوق هسته ای با سخنرانی هایی در حوزه حقوق هسته ای و مباحثی چون حفاظت در برابر اشعه و ایمنی هسته ای، چارچوب های ملی و بین المللی ایمنی هسته ای، کنوانسیون حفاظت فیزیکی از مواد هسته ای، تهیه پیش نویس قوانین هسته ای، کنوانسیون های بین المللی و اصول مسؤولیت در موضوع هسته ای، چرخه سوخت هسته ای و مالی انرژی هسته ای ادامه خواهد داشت. گفتنی است مدرسان دوره از صاحبنظران حقوق هسته ای در سطح آژانس بین المللی انرژی اتمی و اتحادیه اروپا برگزیده شده اند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 22 آبان 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 9242

به "کمالوندی: گام های بعدی کاهش تعهدات برجامی در صورت بدعهدی طرف مقابل در راه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمالوندی: گام های بعدی کاهش تعهدات برجامی در صورت بدعهدی طرف مقابل در راه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید