آیا اقتصاد جهان به سمت اولین رکود پس از 2009 پیش می رود؟

به گزارش مجله سلو بلاگ، رئیس جدید صندوق بین المللی پول، گسترش کندی رشد اقتصاد را یک ریسک جدی می داند و احتمالا پیش بینی رشد اقتصاد جهان را در 2019 از 3.2 درصدی که قبلا پیش بینی شده بود پایین می آورد.

آیا اقتصاد جهان به سمت اولین رکود پس از 2009 پیش می رود؟

تسنیم به نقل از بلومبرگ نوشت: اقتصاد دنیا ضعیف شده است و وارد شدن آن به رکود، سوال بزرگ بازارهای اقتصادی، مدیران اجرایی و قدرت های دنیاست.

سرمایه گذاران در روز جمعه 19 مهرماه با خبر قرارداد نسبی تجاری بین چین و آمریکا شاد شدند و نشانه هایی هم از قرارداد جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا وجود دارد. ولی احتمالاً بحث بر سر نزدیک بودن دنیا به اولین رکود اقتصادی پس از 2009 به زودی شروع می شود.

مطمئناً در همین هفته طی نشست سالیانه صندوق بین المللی پول در واشنگتن در این مورد بحث می شود. بررسی اقتصاددانان از تولید ناخالص داخلی دنیا نشان می دهد سرعت رشد اقتصادی در سه ماهه سوم سال میلادی جاری تا 2.2 درصد کاهش یافته و کمتر از 4.7 درصد شروع 2018 است.

کریستالینا جورجیوا، رئیس جدید صندوق بین المللی پول، گسترش کندی رشد اقتصاد را یک ریسک جدی می داند و احتمالا پیش بینی رشد اقتصاد دنیا را در 2019 از 3.2 درصدی که قبلا پیش بینی شده بود پایین می آورد. حتی این رقم هم پایین ترین حد از سال 2009 است.

تام اورلیک، اقتصاددان ارشد بلومبرگ اکانامیکس میگوید: برای جلوگیری از وارد شدن به یک رکود بزرگ، خیلی چیزها را باید درست کرد. در اینجا به مباحثی در مورد نگرانی رکود اقتصادی در 2020 می پردازیم.

  • جنگ تجاری

درگیری 18 ماهه تجاری دونالد ترامپ با شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، اقتصاد دنیا را تحت فشار گذاشته است. پیشرفتهایی در مذاکرات بین دو کشور در روز جمعه صورت گرفت ولی اختلافات اصلی همچنان پا برجاست و برخی عوارض هنوز لغو نشده اند. اهداف آمریکا در این جنگ تجاری اتهام دزدی مالکیت فکری، اجبار انتقال فناوری و سوبسیدهای صنعتی چین است. ترامپ هنوز می تواند بر خودروسازان اروپایی هم عوارض وضع کند.

  • اوضاع بد تولید کارخانه ای

بدون شک تولیدکنندگان بزرگترین قربانیان جنگ تجاری هستند. فعالیت تولیدی در سراسر دنیا برای پنجمین ماه پیاپی کاهش یافته است. بیش از همه بخش خودرو مخصوصاً برای اقتصادهای وابسته به صادرات آلمان و ژاپن باعث نگرانی است. سوال اینجاست که آیا این مشکل در بخش کارخانه ها به بخش خدمات هم سرایت می کند و دلیل دیگری برای رکود می شود.

  • مسائل ژئوپلیتیکی

غیر از جنگ تجاری آمریکا و چین، انگلیس و اتحادیه اروپا هم هنوز به قراردادی در مورد برگزیت نرسیده اند. آمریکا پس از حمله پهپادها به تاسیسات نفتی عربستان با ایران دشمنی می کند و یک نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان پس از انفجار دچار آتش سوزی شده است. بنابراین ریسک افزایش قیمت نفت بالا رفته است. اعتراضات در عراق به خشونت کشیده شده و ترکیه حمله نظامی به سوریه کرده است. اعتراضات هنگ کنگ هم می تواند عامل دیگری برای رکود اقتصادی باشد. آرژانتین با یک بحران اقتصادی دیگر روبرو است. اکوادور، پرو و ونزوئلا هم مسائل سیاسی دارند. مسائل مربوط به کمپین انتخابات 2020 ترامپ هم باقی است.

  • مشکل بانک های مرکزی

سیاست های پولی نسبت به اوایل سال آسان تر شده اند ولی بانک های مرکزی کمبود نقدینگی دارند و در برخی موارد بسیار کند عمل می کنند. فدرال رزرو نرخ شاخص خود را در تمام رکوردها از اوایل 1990، 500 امتیاز پایین آورده ولی سال جاری را با نصف این مقدار شروع کرد. بانک مرکزی اروپا و بانک ژاپن نرخ منفی سود دارند.

  • اقتصاد آمریکا

اقتصاددان های بلومبرگ ریسک رکود اقتصادی آمریکا را در سال آینده 25 درصد می دانند و اگر بزرگترین اقتصاد دنیا سرپا بماند، به تعدیل مسائل در مناطق دیگر کمک می کند.

  • فدرال رزرو

فدرال رزرو در سال جاری نرخ بهره را پایین آورده و احتمالاً در همین ماه دوباره این کار را انجام دهد. بانک ژاپن هم قصد دارد این کار را انجام دهد. بانک های هند، استرالیا، کره جنوبی، آفریقای جنوبی و برزیل هم شاخص های خود را پایین می آورند. سیاست های پولی زمان بیشتری می برند ولی کمک کننده هستند.

  • چین

چین تا حالا مقدار پولی را که بانک هایش در ذخایر خود نگه داشته اند به پایین ترین حد از 2007 رسانده است. انتظار می رود هزینه های زیرساختی توسط دولت های محلی افزایش یابد و سرمایه گذاری دولت هم رو به افزایش است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 9494

به "آیا اقتصاد جهان به سمت اولین رکود پس از 2009 پیش می رود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا اقتصاد جهان به سمت اولین رکود پس از 2009 پیش می رود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید