اتفاق عجیب و غریب برای استقلال و فولاد

به گزارش مجله سلو بلاگ، هرچند رقابت قهرمانی در لیگ با چهارمین قهرمانی پرسپولیس دو هفته ای است که تمام شده، اما هنوز در بالای جدول رقابت برای صعود به لیگ قهرمانان و بقا در لیگ داغ است. با توجه به اینکه نماینده های ایران در لیگ قهرمانان آسیا هم از طریق لیگ و هم جام حذفی معین می شود و از طرفی 3 تیم بالای جدول در لیگ در جام حذفی هم حضور دارند، اتفاقات بسیار زیادی ممکن است رخ بدهد که در این گزارش به بیشتر آن ها اشاره کردیم:

اتفاق عجیب و غریب برای استقلال و فولاد

چه تیم هایی به لیگ قهرمانان صعود می کنند؟

مطابق قانون ای اف سی، سهمیه تیم های ایرانی برای صعود به لیگ قهرمانان 2 + 2 است. یعنی دو تیم به صورت مستقیم و دو تیم با شرکت در مرحله پلی آف راهی این مسابقات می شوند. قهرمان لیگ و جام حذفی به صورت مستقیم و تیم های دوم و سوم لیگ هم راهی مرحله پلی آف می شوند.

تیم چهارم لیگ هم شانس صعود دارد؟

با توجه به اینکه 3 تیم از 4 تیم مرحله نیمه نهایی جام حذفی در بالای جدول لیگ قرار دارند، در صورت قهرمانی یکی از این تیم ها اگر در هفته سرانجامی لیگ هم در همان رتبه ها بمانند تیم چهارم لیگ می تواند به عنوان چهارمین سهمیه ایران راهی مرحله پلی آف شود. البته پرسپولیس که قهرمانی اش در لیگ مسجل شده و اگر قهرمان جام حذفی شود سهمیه چهارم ایران قطعا به تیم چهارم جدول می رسد و تیم دوم لیگ هم به صورت مستقیم به لیگ قهرمانان صعود می کند. علاوه بر قهرمانی نفت مسجد سلیمان در جام حذفی، یک سری اتفاقات عجیب ممکن است سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را از تیم چهارم جدول بگیرد که به آن اشاره می کنیم.

چند تیم برای صعود به لیگ قهرمانان شانس دارند؟

به جز پرسپولیس که صعودش به صورت مستقیم قطعی شده، هنوز استقلال، تراکتور، سپاهان، فولاد و شهر خودرو برای کسب سهمیه از طریق لیگ شانس دارند.

شهر خودرو

البته شانس شهر خودرو بسیار کم است، اما می تواند هنوز امید داشته باشد. اگر در هفته سرانجامی فولاد و سپاهان شکست بخورند و شهر خودرو، نساجی را با تعداد گل بالا ببرد آن وقت می تواند در رتبه چهارم قرار بگیرد و در صورت قهرمانی یکی از تیم های پرسپولیس، استقلال و تراکتور در جام حذفی به عنوان کننده آخر ایران به این رقابت ها صعود کند. البته اختلاف تفاضل گل تیم سوم لیگ یعنی سپاهان و تیم پنجم یعنی شهر خودرو مثبت 15 است و جبران آن برای شهر خودرو کمی بعید است.

فولاد

فولاد در جام حذفی حضور ندارد و اگر می خواهد به لیگ قهرمانان برسد باید در هفته آخر تراکتور مدعی را شکست بدهد. البته پیروزی فولاد که در رتبه چهارم است نمی تواند صعود این تیم را تضمین کند، چون ممکن است با پیروزی سپاهان و استقلال در هفته آخر این تیم در رتبه چهارم قرار بگیرد و آن وقت در صورت قهرمانی پرسپولیس یا استقلال در جام حذفی، راهی مرحله پلی آف لیگ قهرمانان شود. البته حتی در صورت کسب رتبه چهارم توسط فولاد و قهرمان نشدن نفت مسجد سلیمان در جام حذفی ممکن است فولاد به مرحله پلی آف لیگ قهرمانان نرسد که در سرانجام به آن شاره می کنیم.

سپاهان

سپاهان هم مثل فولاد در نیمه نهایی جام حذفی غایب است و برای رسیدن به لیگ قهرمانان باید در هفته آخر پیکان را که خودش گزینه سقوط است، از پیش رو بردارد. البته اگر تراکتور فولاد را شکست بدهد و استقلال هم برابر شاهین برنده شود سپاهان حتی با پیروزی برابر پیکان در رده چهارم قرار می گیرد و باید منتظر تعیین شدن قهرمان جام حذفی باشد تا در صورت قهرمان نشدن نفت مسجد سلیمان، به عنوان تیم چهارم سهمیه را کسب کند. اما اگر تراکتور برابر فولاد پیروز نشود، کار برای سپاهان کمی راحت تر است و می تواند با پیروزی برابر پیکان حداقل رتبه سومش را تضمین کند. این تیم حتی در صورت شکست همزمان استقلال و تراکتور می تواند با پیروزی برابر پیکان به رتبه دوم برسد و در صورت قهرمانی پرسپولیس در جام حذفی، سهمیه مستقیم لیگ قهرمانان را کسب کند.

استقلال

استقلال در دو جبهه برای کسب سهمیه تلاش می کند که کارش در لیگ بسیار آسان تر از جام حذفی است. استقلال در هفته آخر باید برابر شاهین شهرداری قرار بگیرد که سقوطش به دسته یک قطعی شده و دیگر انگیزه چندانی ندارد. استقلال با پیروزی در این دیدار و با توجه به اختلاف تفاضل گلش با تراکتور صعودش به لیگ قهرمانان را قطعی می کند و در این صورت اگر خودش یا پرسپولیس قهرمان جام حذفی شوند به صورت مستقیم به این بازی ها راه پیدا می کند. استقلال در بدترین حالت در لیگ در رتبه چهارم قرار می گیرد و در صورت قهرمانی پرسپولیس و تراکتور در جام حذفی باز هم می تواند به مرحله پلی آف لیگ قهرمانان برسد. البته یک اتفاق عجیب و غریب ممکن است برای استقلال رخ بدهد که به آن اشاره می کنیم.

تراکتور

شرایط تراکتور تقریبا مشابه استقلال است. این دو تیم 50 امتیازی اند و تراکتور به خاطراختلاف تفاضل گل نسبت به استقلال که زیاد هم هست، در رتبه سوم واقع شده است. تراکتور هم از طریق قهرمانی در جام حذفی و هم از طریق لیگ می تواند سهمیه را به دست بیاورد. آن ها اگر در هفته آخر فولاد را ببرند بدون توجه به بازی های استقلال و سپاهان رتبه سوم شان در لیگ قطعی می شود و حتی بدون قهرمانی در جام حذفی، راهی مرحله پلی آف می شوند. اگر همه چیز در لیگ به ضرر تراکتور تمام شود، یعنی آن ها به فولاد ببازند و سپاهان برابر پیکان برنده شود، حتی در صورت شکست استقلال برابر شاهین، این تراکتور است که در رتبه پنجم قرار می گیرد. در این حالت تراکتور برای صعود به آسیا باید فقط باید قهرمان جام حذفی شود.

نفت مسجد سلیمان

شاگردان تارتار که در لیگ نتایج نسبتا قابل قبولی کسب کردند شانسی برای کسب سهمیه از طریق لیگ ندارند، اما می توانند با پیروزی در دو دیدار جام حذفی به صورت مستقیم راهی لیگ قهرمانان شوند. اگر این اتفاق رخ بدهد تیم چهارم لیگ دیگر شانسی برای صعود به لیگ قهرمانان ندارد.

اتفاق عجیب و غریب برای استقلال و فولاد

با توجه به فشردگی در بالای جدول و حضور 3 تیم از بالانشینان در جام حذفی، هر اتفاقی می تواند سرنوشت کننده های ایران در لیگ قهرانان آسیا را تغییر دهد که یکی از این اتفاقات از همه جالب تر است. اگر استقلال برابر شاهین شکست بخورد، سپاهان برابر پیکان برنده شود و فولاد هم تراکتور را ببرد، استقلال در رتبه چهارم و تراکتور در رتبه پنجم قرار می گیرند. در این صورت اگر تراکتور قهرمان جام حذفی شود این فولاد و سپاهان هستند که به مرحله پلی آف راه پیدا می کنند. اتفاقی که رخ دادنش به چیز های زیادی مربوط است، اما احتمالش وجود دارد. همین اتفاق ممکن است برای فولاد هم رخ بدهد. اگر فولاد تراکتور را ببرد و سپاهان و استقلال هم برابر رقیبانشان پیروز شوند، رتبه های دوم تا پنجم به ترتیب به استقلال، سپاهان، فولاد و تراکتور می رسد. در این صورت اگر تراکتور قهرمان جام حذفی شود، سهمیه به تیم چهارم یعنی فولاد نمی رسد و سپاهان و استقلال به مرحله پلی آف لیگ قهرمانان می رسند.

دور از ذهن ترین اتفاق ممکن برای سپاهان چیست؟

اتفاقی که احتمال رخ دادنش برای فولاد و استقلال را توضیح دادیم، ممکن است برای سپاهان هم رخ بدهد که بسیار بعید است. اگر استقلال شاهین را ببرد، سپاهان هم برابر پیکان پیروز شود و فولاد هم تراکتور را از پیش رو بردارد رتبه های دوم تا چهارم به استقلال، سپاهان و فولاد می رسد، اما با توجه به هم امتیاز بودن سپاهان و فولاد، تفاضل گل رتبه آن ها را تعیین می کند. تفاضل گلی که الان مثبت 9 است. یعنی اگر سپاهان با اختلاف یک گل پیکان را ببرد، فولاد با زدن 11 گل به تراکتور می تواند در رتبه سوم قرار می گیرد سپاهان چهارم می شود. در این صورت اگر تراکتور که در رتبه پنجم جدول است قهرمان جام حذفی شود، استقلال و فولاد به مرحله پلی آف راه پیدا می کنند و سپاهان سهمیه را از دست می دهد. اتفاقی که بیش از اندازه دور از ذهن است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرارو
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 21216

به "اتفاق عجیب و غریب برای استقلال و فولاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتفاق عجیب و غریب برای استقلال و فولاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید