استارت آپ ها سلامت دیجیتال در کشور را توسعه می دهند

به گزارش مجله سلو بلاگ، هوشمندسازی ارائه خدمات نظام سلامت یکی از راه های پوشش کمبود های خدمات سلامت در دنیا بوده و کمک می کند تا دسترسی مردم به خدمات نظام سلامت افزایش یافته و هزینه ها کم شود.

استارت آپ ها سلامت دیجیتال در کشور را توسعه می دهند

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، هوشمندسازی ارائه خدمات نظام سلامت یکی از راه های پوشش کمبود های خدمات سلامت در دنیا است. این روش کمک می کند تا دسترسی مردم به خدمات نظام سلامت افزایش یابد و هزینه های درمانی آن ها تا حد قابل قبولی کم شود.

این راه جز با اجرای طرح سلامت دیجیتال که یکی از اهداف بلندمدت ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم هست میسر نمی شود.

فناوری یکی از تاثیرگذارترین موضوعات در چند سال اخیر است. یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذاری که زندگی و معیشت مردم را به شکل جدی تحت تاثیر قرار داده است. این پدیده همه گیر مدیریت جوامع و کشور ها را نیز تغییر داده است.

یکی از صنایعی که این روز ها تحت تاثیر توسعه فناوری قرار گرفته، نظام سلامت است. مراقبت های پزشکی و بهداشتی که رنگ دیگری به خود گرفته و با استفاده از فناوری های مدرن شیوه مدیریت و ارائه خدمات آن شکلی نوین یافته است.

در دنیای دیجیتال امروزی شاید دیگر لازم نباشد ساعت ها از زمان خود را صرف طی کردن جهتی در ترافیک کرد و بعد از آن در صف های طولانی انتظار نوبت کشید تا بتوان نزد پزشک رفت و یا از خدمات درمانی استفاده کرد. این روز ها می توان در شرایط نامناسب جسمی از منزل و با کمک فناوری های نوین بدون نیاز به مراجعه به پزشک از راه دور، دستورات درمانی را دریافت کرد.

با توجه به این که نظام سلامت ایران یکی از پرچالش ترین حوزه های مدیریتی در کشور است، اجرای سلامت دیجیتال یکی از ضروری ترین نیاز های این حوزه است. البته که ایران هم به این نظام دنیای پیوسته است؛ اما هنوز در ابتدای جهت سلامت دیجیتال قرار گرفته است. ایران در تلاش است تا با کمک استارت آپ ها و شتاب دهنده ها به جرگه کشور های دارای سلامت دیجیتال بپیوندد. کاری که با وجود نظام مدیریت سنتی چندین ساله آن کمی سخت و زمان بر به نظر می آید.

فعالیت 150 استارت آپ

بر اساس اطلاعات موجود، در حال حاضر با کمک زیست بوم فناوری و نوآوری، سلامت دیجیتال با فعالیت بیش از 150 استارت آپ فعال در تلاش است تا جای خود را در نظام سلامت کشور باز کند. دانش بنیان هایی که با حمایت های دولتی جهت توسعه این پدیده نوظهور در کشور را هموارتر می کنند

محدوده فعالیت شرکت های فعال عرصه سلامت دیجیتال کشور به حوزه های مختلفی مانند تناسب اندام و سبک زندگی، مراقبت در منزل، شبکه های اجتماعی و بازارگاه های الکترونیکی، مدیریت دانش، تشخیص و مراقبت پیشرفته و خدمات آموزشی محدود می شود. این در حالی است که سلامت دیجیتال گستره بزرگ تر و وسیع تری برای فعالیت دانش بنیان ها و شتاب دهنده ها دارد.

معاونت علمی به دنبال راه کار های توسعه سلامت دیجیتال در کشور

ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجتیال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با نظر به اهمیت موضوع سلامت دیجیتال در دنیا، به این عرصه ورود کرده است و این موضوع کاربردی در زندگی مردم را به یکی از اولویت های نیازمحور و مساله محور ستاد قرار داده است.

داشتن گوشی همراه به یکی از بدیهیات زندگی امروز تبدیل شده است. اتفاقی که می تواند منشا اثری باشد برای مدیران نظام سلامت تا از این فناوری برای درگیر کردن همه مردم در برنامه های سلامت دیجیتال بهره بگیرند. وسیله ای کاربردی که می تواند رابطی بین مردم و برنامه های اینچنینی باشد. به علاوه حضور دانش بنیان های فعال این حوزه که از بطن جامعه بیرون آمده اند هم کمک مضاعفی برای آشنایی مردم با این نظام پرکاربرد و دنیای است.

این مهم در زیست بوم فناوری و نوآوری و به مدد دانش بنیان های خلاق و شتاب دهنده های موثر در کشور اجرایی خواهد شد. زیست بومی که چند سالی است در کشور جهت خود را یافته است و با کمک همه بازیگران خود، سرعتی شتابان گرفته است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 12637

به "استارت آپ ها سلامت دیجیتال در کشور را توسعه می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استارت آپ ها سلامت دیجیتال در کشور را توسعه می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید