الکاظمی راهی اروپا می گردد

به گزارش مجله سلو بلاگ، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق پس از سفر به واشنگتن برای انجام گفت و گوی راهبردی با آمریکا، راهی کشورهای اروپایی خواهد شد.

الکاظمی راهی اروپا می گردد

با ما سفر کنید و با تور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

عضو کمیته روابط خارجی مجلس عراق امروز (دوشنبه) در سخنانی این موضوع را فاش کرد و گفت که سفر آینده الکاظمی به کشورهای اروپایی پس از ملاقات وی از واشنگتن برنامه ریزی شده است.

عامر الفایز یادآور شد: نخست وزیر در راس یک هیات بلندپایه به منظور تکمیل گفت و گوی راهبردی و برنامه ریزی برای خروج ارتش آمریکا از خاک عراق به واشنگتن سفر می نماید.

الفایز اضافه نمود: زمان سفر به واشنگتن هنوز تعیین نشده اما در برنامه نخست وزیر گنجانده شده است، الکاظمی پس از این سفر برای اعتماد سازی و همکاری های مالی و امنیتی بغداد از کشورهای منطقه و بعضی کشورهای اروپایی دیدن خواهد نمود.

فواد حسین، وزیر امور خارجه پیشتر اعلام نمود که نخست وزیر عراق اواخر ژوئیه برای تکمیل گفت و گوی راهبردی بین عراق و آمریکا به واشنگتن سفر خواهد نمود.

گفت وگوی راهبردی بغداد و واشنگتن (11 ژوئن،22 خرداد 99) با حضور نمایندگان دو کشور به وسیله ویدئو کنفرانس برگزار گردید.

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در نخستین کنفرانس خبری متعاقب این نشست گفت که عراق در این گفت و گو تحقق حاکمیت ملی را در اولویت خود قرار داده و سه بار تکرار کرد که هدف این گفت وگو ها با آمریکا اول حاکمیت، دوم حاکمیت و سوم حاکمیت ملی عراق است.

وی اضافه نمود که دیدگاه های مجلس، مرجعیت عالی دینی، جریان های سیاسی به علاوه توافق ملی و مصلحت عراق را در این نشست مد نظر قرار می دهد.

وزارت امور خارجه عراق نیز یک روز بعد با تایید نخستین دور گفت و گوی راهبردی بغداد - واشنگتن اعلام نمود که این امر زمینه را برای برگزاری سایر نشست های مستقیم در آینده فراهم می نماید.

احمد الصحاف، سخنگوی وزارت امور خارجه در بیانیه ای گفت که هیات عراقی به سرپرستی معاون ارشد وزیر، عبدالکریم هاشم در چارچوب توافق راهبردی سال 2008 به وسیله ویدیو کنفرانس با هیات آمریکایی گفت و گو کرد.

وی اضافه نمود: نخستین دور گفت و گوی راهبردی بین عراق و آمریکا شاهد مباحث در باره روابط مالی، سیاسی، امنیتی و فرهنگی بین دو کشور بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه عراق ادامه داد: دو طرف بر تحکیم روابط عراق و آمریکا در دولت جدید به ریاست مصطفی الکاظمی تأکید کردند.

الصحاف بیان نمود که این گفت و گو سرآغاز مجموعه گفت و گوهای راهبردی دیگر با این امید است که در صورت فراهم شدن شرایط مناسب، نشست بعدی به طور مستقیم در واشنگتن برگزار گردد.

در همین حال دو دولت عراق و آمریکا با انتشار بیانیه مشترکی درباره گفت وگوهای راهبردی میان دو کشور، بر کاهش نیروهای آمریکایی از عراق تأکید کردند.

در متن این بیانیه مشترک آمده است: بر اساس توافق نامه چارچوب راهبردی روابط دوستی و همکاری سال 2008 منعقده میان جمهوری عراق و ایالات متحده آمریکا، بحث های این نشست به وسیله جلسات ویدئو کنفرانس میان دو طرف به نمایندگی از عبدالکریم هاشم مصطفی معاون وزیر امور خارجه عراق و دیوید هیل به نمایندگی از دولت ایالات متحده آمریکا برگزار گردید و موضوعاتی از قبیل امنیت، مبارزه با تروریسم، اقتصاد، انرژی، موضوعات سیاسی و روابط فرهنگی مورد بحث و آنالیز نهاده شد.

بیانیه می افزاید: دو کشور بار دیگر بر اصول توافق نامه چارچوب راهبردی سال 2008 تأکید کردند. همچنین ایالات متحده آمریکا بار دیگر بر احترام خود به حاکمیت عراق، تمامیت ارضی و تصمیمات صادره از سوی مقامات قانونی و اجرایی این کشور تأکید کرد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 12 شهریور 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 19557

به "الکاظمی راهی اروپا می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الکاظمی راهی اروپا می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید