انقلابی دیگر در راه است؟ ارسال محموله سلول های بنیادین انسان به فضا

به گزارش مجله سلو بلاگ، فضاپیمای اسپیس ایکس دراگون امروز صبح به آسمان پرتاب شد و حالا در حال حرکت به سمت ایستگاه فضایی بین المللی است. این فضاپیما بیش از 4300 پوند محموله باری و تجهیزات پژوهشی ناسا را با خود حمل می نماید. پژوهشگاه علمی جدیدی که قرار است خارج از ایستگاه، هنگام یک پیاده روی فضایی در فصل بهار نصب گردد بخشی از محموله این فضاپیما است.

انقلابی دیگر در راه است؟ ارسال محموله سلول های بنیادین انسان به فضا

این فضاپیما با موشک فالکون 9 از پایگاه کیپ کاناورال نیروی هوایی ارتش آمریکا در فلوریدا پرتاب شد و قرار است تا روز دوشنبه همین هفته به ایستگاه مداری مشخص شده برسد.

فضاپیما دراگون به سه فضاپیمای دیگر که هم اکنون در ایستگاه فضایی هستند خواهد پیوست. این فضاپیما هنگامی که به ایستگاه برسد؛ مهندس پرواز ناسا، اندرو مورگان با یاری و پشتیبانی جسیکا میر بازوی رباتیک فضاپیما را وصل خواهد نمود. دراگون قرار است تا 9 آوریل، زمانی که فضاپیما با نتایج تحقیقات و محموله به زمین بازگردد در ایستگاه فضایی باقی بماند.

جای گیری این فضاپیما در ایستگاه، بیستمین پرواز شرکت اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی ناسا است. این پروژه قرار است تا چندین تحقیق علمی جدید را در این ایستگاه انجام دهد. پروژه تحقیق و توسعه ناسا در داخل ایستگاه فضایی به اکتشافات فضایی این آژانس، از جمله ماموریت های بعدی ماه و مریخ یاری می نماید.

تاسیسات جدید خارج از ایستگاه فضایی

تاسیسات بارتولومئو که با همکاری آژانس فضایی اروپا و شرکت ایرباس ساخته شده است به قسمت بیرونی کابین کلمبوس اروپا در ایستگاه فضایی متصل خواهد شد. این مرکز با هدف ارائه فرصت های علمی جدید در خارج از ایستگاه فضایی برای محققان و شرکت ها ساخته شده است. تاسیسات بارتولومئو چشم اندازی بی نظیر از زمین و فضا را در اختیار فضانوردان قرار می دهد. برنامه این تاسیسات شامل مشاهده زمین، تحقیقات روباتیک، آنالیز علم مواد و تحقیقات نجوم است.

مطالعه روده انسان بر روی یک تراشه

در این عملیات یک روده انسانی درون تراشه ای ارگانیک قرار گرفته است و جهت تحقیقات همراه با فضاپیما به ایستگاه فضایی می رود. تراشه های ارگانیک به عنوان بستری برای آنالیز تأثیرات فضا بر فیزیولوژی روده انسان، اثر میکرو گرانشی و سایر عوامل استرس زا مربوط به فضا مورد استفاده قرار می گیرند. این تراشه ارگانیک مطالعه فیزیولوژی اندام ها و بیماری ها را در آزمایشگاه های فضایی امکان پذیر می نماید. این امر امکان پردازش و نگهداری اتوماتیک اعمالی مانند تصویربرداری، نمونه برداری، ذخیره سازی در مدار و ارسال داده ها جهت تجزیه و تحلیل مولکولی به زمین را فراهم می نماید.

رشد سلول های قلب انسان

بخش دیگری از این تحقیقات درباره رابطه سلول های بنیادی با سلول های ماهیچه قلب انسان است تا پاسخی برای این پرسش بیابند که آیا غبارهای فضایی باعث افزایش فراوری سلول های قلبی از سلول های بنیادی انسان می گردد یا خیر؟

این تحقیقات تاثیر سلول های بنیادی بر فراوری سلول های ماهیچه ای قلب و سلول های استخوانی موجود در ایستگاه فضایی را آنالیز می نماید و به مقایسه و تجزیه و تحلیل آنها یاری می نماید. اتفاقی که می تواند در آینده به فضانوردان یاری کند و همچنین نقطه عطفی برای زندگی بهتر انسان در زمین باشد.

این تحقیقات فضایی مشترک ناسا و اسپیس ایکس امکان انجام پژوهش های گسترده تر را برای دانشمندان، آزمایشگاه ها و دانشگاه ها فراهم می نماید که منجر به رشد فن آوری های جدید ، درمان های پزشکی و محصولاتی می گردد تا سطح زندگی ما در زمین را بهبود بخشد. انجام تحقیقات علمی در داخل آزمایشگاه های فضایی به آنالیز چگونگی سالم نگه داشتن فضانوردان طی سفرهای فضایی طولانی یاری می نماید.

تقریباً 20 سال است که انسان ها در ایستگاه فضایی بین المللی مستقر شده اند و به پیشرفت علم و فن آوری های جدید یاری می نمایند. کاوشگران بعضی از تحقیقات را که به دلیل شرایط محیطی روی زمین امکان پذیر نیست، همچون آنالیز بیولوژی انسان در فضا و فناوری روباتیک را در اعماق فضا انجام می دهند و به پیشرفت هایی نیز رسیده اند.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 25701

به "انقلابی دیگر در راه است؟ ارسال محموله سلول های بنیادین انسان به فضا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انقلابی دیگر در راه است؟ ارسال محموله سلول های بنیادین انسان به فضا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید