تحولات سودان، آمادگی شورای حاکمیتی برای صلح با گروه های مسلح، برگزاری تظاهرات در خارطوم

به گزارش مجله سلو بلاگ، شورای حاکمیتی سودان آمادگی خود را برای دستیابی به صلح فراگیر با گروه های مسلح این کشور طی دو ماه آینده اعلام کرد.

تحولات سودان، آمادگی شورای حاکمیتی برای صلح با گروه های مسلح، برگزاری تظاهرات در خارطوم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، شورای حاکمیتی عالی ترین نهاد در ساختار سیاسی سودان جدید است. دولت انتقالی سودان با هماهنگی و توافق این شورا، مذاکرات صلح با گروه های مسلح این کشور را در پایتخت سودان جنوبی آغاز کرد و به توافقاتی با آنها دست یافت. قرار است دولت انتقالی خارطوم در 6 ماهه نخست فعالیت خود به جنگ داخلی سودان انتها دهد.

به دنبال توافق دولت انتقالی سودان با کنندگان تعدادی از گروه های مسلح این کشور در خصوص تعیین نقشه راه برای آغاز مذاکرات صلح، سخنگوی شورای حاکمیتی سودان گفت: این شورای آمادگی دارد، طی دو ماه آینده با گروه های مسلح این کشور توافقنامه صلح فراگیر امضاء کند.

به نوشته روزنامه سودان تریبون ، محمد فکی سلیمان که پس از بازگشت هیئت دولت انتقالی سودان از مذاکرات صلح جوبا سخن می گفت، گفت: توافقاتی که با جبهه انقلابی (دارفور) و جنبش آزادی بخش سودان (شمال) به رهبری عبدالعزیر الحلو در پایتخت سودان جنوبی حاصل شد، یک مجموعه از مسائلی است که بسترهای لازم را برای گفت وگو های صلح فراهم می کنند که از جمله آن می توان به انتها دادن درگیری های نظامی و رعایت مقررات آتش بس، بازگشایی راه های کمک رسانی به غیرنظامیان، آزاد کردن اسیران و انتها دادن به ممنوعیت ورود سیاستمداران وابسته به این گروه ها به کشور اشاره کرد.

وی افزود: براساس توافقات انجام شده تشکیل دولت های محلی در هر استان و تاسیس مجلس قانونگذاری تا هنگام تکمیل شدن روند صلح به تعویق می افتد.

سخنگوی شورای حاکمیتی شرح داد: شرکت کنندگان در نشست جوبا بر ضرورت دستیابی به صلح فراگیر در سودان طی دو ماه آینده تاکید کردند. ناگفته نماند که فضای حاکم بر مذاکرات جوبا گرم و مثبت بود.

در همین حال طاهر حجز رئیس جمعیت نیروهای آزادی بخش سودان که در نشست جوبا شرکت کرده بود، به خبرنگار این روزنامه سودانی گفت: این جمعیت طی روزهای آینده با جبهه انقلابی سودان متحد خواهد شد تا گروه های مسلح در روند مذاکرات صلح با دولت خارطوم موضع یکسانی داشته باشند.

روابط راهبردی با سودان جنوبی

از سوی دیگر خبرگزاری سودان گزارش داد: نخست وزیر دولت انتقالی که به همراه چند نفر از اعضای کابینه اش برای شرکت در نشست جویا به سودان جنوبی رفته بود، در فرودگاه جوبا گفت:خارطوم خواستار روابط راهبردی با سودان جنوبی بدون هیچ محدودیتی است.

عبدالله حمدوک در اولین سفر خارجی خود پس از تصدی پست نخست وزیری گفت: دراین سفر با مقامات سودان جنوبی درخصوص نفت، انتقال کالا و تردد افراد بین دو کشور گفت وگو خواهم کرد.

تظاهرات درخارطوم

بر اساس گزارش رسانه های سودانی ،هزاران شهروند خارطوم دیروز با برپایی تظاهراتی خواستار تعیین رئیس جدید دستگاه قضایی و دادستان عمومی سودان شدند.

تظاهرکنندگان که عکس هایی از کشته شدگان انقلاب سودان را در دست داشتند، شعار دادند : ملت خواستار قصاص قاتلان شهداء است . ملت خواستار تعیین رئیس جدید دستگاه قضایی است.ملت خواستار ریاست عبدالقادر محمد بر دستگاه قضایی است.

تظاهرکنندگان به سمت کاخ ریاست جمهوری حرکت کردند، اما ماموران در 100 متری درهای ورودی کاخ از حرکت آنان جلوگیری کردند. یکی از اعضای شورای حاکمیتی در جمع تظاهرکنندگان حاضر شد و گفت: دولت انتقالی وظیفه اش اجرایی شدن مطالبات مردمی است و تعیین رئیس جدید دستگاه قضا و دادستان عمومی کشور از اولویت های دولت است تا عدالت در کشور اجرای شود و کسانی که در نظام عمرالبشیر مرتکب جنایتی شده اند، مورد مجازات قرار گیرند.

ائتلاف آزادی و تغییر عبدالقادر محمد را به عنوان رئیس دستگاه قضا و محمد حافظ را به عنوان دادستان عمومی معرفی کرده بود، اما نظامیان با آنان مخالفت کردند و تا امروز فرد جدیدی برای این دو سمت تعیین نشده است.

تظاهرات دیروز خارطوم توسط ائتلاف آزادی و تغییر برپا شده و قراراست تظاهرات مشابهی طی هفته آینده در شهرهای مختلف سودان برپا شود.

پریها: مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 شهریور 1400 بروزرسانی: 14 شهریور 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 8267

به "تحولات سودان، آمادگی شورای حاکمیتی برای صلح با گروه های مسلح، برگزاری تظاهرات در خارطوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحولات سودان، آمادگی شورای حاکمیتی برای صلح با گروه های مسلح، برگزاری تظاهرات در خارطوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید