عطوان: پیروزی های ایران و متحدانش آمریکا را از منطقه بیرون کرد

به گزارش مجله سلو بلاگ، سردبیر روزنامه رای الیوم بازگشت تدریجی عرب ها به سمت ائتلاف مقاومت و عقب نشینی آمریکا از منطقه را نتیجه پیروزی های نظامی و مالی ایران برابر محور آمریکایی در مقطع اخیر توصیف کرد.

عطوان: پیروزی های ایران و متحدانش آمریکا را از منطقه بیرون کرد

به گزارش گروه بین الملل مجله سلو بلاگ، روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم در بخش سخن سردبیر خود به تحلیل سفر رئیس جمهور روسیه به کشورهای عربستان و امارات و همچنین بازگشت کُردهای سوریه به آغوش دولت دمشق پرداخت.

نویسنده در ابتدای یادداشت با بیان اینکه ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه بهترین روزهای خود را در خاورمیانه سپری می نماید و ثمره شکست سیاست های آمریکا را گرفته است، سه عامل اصلی را برای این قضیه بیان نمود: نخست هوش راهبردی، دور اندیشی ، خونسردی خلق و خوی و سیاست بردباری پوتین، دوم ائتلاف هوشمندانه و سنجیده او در منطقه و بخصوص با سوریه، ایران و ترکیه و سوم حماقت آمریکا و هرج و مرج سیاسی حاکم بر واشنگتن که در نتیجه اختلافات فزاینده بین کاخ سفید و کنگره ایجاد شده است.

عطوان، دونالد ترامپ را بزرگ ترین هدیه الهی به پوتین و به طور کلی روسیه خواند و گفت: این مرد با حرص و آز و زبان معامله گری خود که غیر آن را بلد نیست در سه سال اول حکومتش به هیچ دستاوردی نرسید و همه سیاست های آمریکا از جمله تشدید تحریم های مالی نتایج معکوس داد و تاثیر منفی بر منافع این کشور در منطقه داشت و اعتماد به اعتبار واشنگتن را متزلزل و متحدان آمریکا را خسته کرد.

ایران چه سهمی در اخراج آمریکا از منطقه داشت؟

رای الیوم آورده است: پوتین به ریاض و ابوظبی دو شریک مهم آمریکا و بزرگ ترین وارد نمایندگان سلاح های آمریکایی سفر کرد و در آنجا دستانش از امضای معاملات تجاری، نظامی، نفتی و زیاد بودن قراردادها خسته شد. سپس از متحد ایرانی و بازوهای نظامی متحد آن در یمن، عراق و لبنان که نقش بزرگی در این تحول راهبردی بزرگ داشتند قدردانی کرد. چرا که در نهایت این ایران بوده که راه را برای پیشرفت اینچنینی روسیه هموار کرد.

نویسنده سه پیروزی بزرگ ایران را عامل پیشرفت نظامی و سیاسی روسیه در منطقه و عقب نشینی آمریکا از خاورمیانه خواند که به توضیح زیر آورده است:

1 - موفقیت موشک های بالستیک و کروز و هواپیماهای شناسایی که متحدان حوثی در یمن با آن اقتدار نظامی و امنیتی آمریکا را در هم شکستند و چه بسا معادلات کنونی در منطقه خلیج (فارس) را ولو به شکل جزیی تغییر داده است. موشک ها و پهپادهایی که از سامانه های پدافند هوایی آمریکایی پیشرفته عبور نموده و انتقال نفت عربستان به جهان را ولو به شکل موقت متوقف کردند. موضوعی که به نفع صنایع نظامی روسیه تمام شد. به گونه ای که روسیه با افزایش فراوری درصدد جبران کاهش نفت عربستان برآمد و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس هم درصدد انعقاد قراردادهای تسلیحاتی با روسیه به عنوان جایگزین آمریکا برآمدند.

2- حضور نظامی ایران در سوریه چه به طور مستقیم و چه به وسیله حزب الله و گروه های مقاومت نقش بزرگی در مقاومت سوریه حتی قبل از مداخله نظامی مستقیم روسیه داشت که در نهایت همه این یاری ها به شکست پروژه آمریکا منجر شد.

3- مقاومت ایران در برابر تحریم های مالی امریکا و به چالش کشیدن آن و مخالفت با تسلیم شدن در برابر آمریکا و شروط ظالمانه آن و مقاومت به وسیله تشدید حملات علیه منافع آمریکا و متحدانش و شکستن حلقه تحریم ها به وسیله از سرگیری صادرات نفت با میانگین یک میلیون بشکه در روز و ایجاد طرح های توسعه و سیاست های مالی برای کاهش اعتماد به نفت به عنوان منبع اصلی درآمد کشور، از جمله پیروزی های ایران در مقطع کنونی است.

چرا بهبود روابط عرب های خلیج(فارس) با سوریه و ایران پیش بینی می شود؟

رای الیوم نوشت: این فتوحات به دست آمده توسط رئیس جمهور روسیه در خلیج (فارس) محدود به معاملات تجاری و نظامی نخواهد بود ، بلکه ممکن است به موارد سیاسی نیز منتهی شود که در خدمت منافع متحدین وی در سوریه باشد. چرا که سوریه اکنون دست بالاتر در تسریع روند بهبود و بازسازی خود دارد.

این روزنامه همچنین بازگشت سوریه به اتحادیه عرب و عادی شدن روابط کشورهای عربی با ایران را هم در آینده نزدیک بعید ندانست و اضافه نمود: نشانه ها حاکی از حرکت قریب الوقوع عربستان در جهت امارات است. یعنی ریاض هیئت هایی را به تهران می فرستد تا به همه مسائل اختلافی سرانجام دهد و چه بسا به سرانجام جنگ در یمن منجر شود و سفر عمران خان نخست وزیر پاکستان به ریاض هم از جدیدترین نشانه های این موضوع می تواند قلمداد شود.

آیا ترکیه هم مثل کُردها به سمت دمشق بازمی شود؟

نویسنده در ادامه پرسید: چه کسی انتظارش را داشت که اعتراف آمریکا به شکست در شمال سوریه به بازگشت کُردها به آغوش سوریه تحت میانجیگری روسیه منجر شود، در حالی که ولو به طور موقت تعهد داده اند از جاه طلبی های جدایی طلبانه خود دست بکشند و همه اراضی و پایگاه های نظامی خود را به روی ارتش سوریه بگشایند. آنها همچنین قول داده اند سلاح های آمریکایی خود را تحویل ارتش سوریه بدهند و خودمختاری خود را منحل نمایند؟

رای الیوم نوشت: امروز کُردها به دمشق بازگشتند و بعید نیست که فردا طرح روسیه برای احیای معاهده آدانا بین سوریه و ترکیه (سال 1998) زمینه محکمی برای بازگشت روابط بین دو کشور به شکل سابق خود فراهم کند. به گونه ای که حاکمیت سوریه را به ادلب و شرق فرات کاملا بازگرداند.

نویسنده در سرانجام آورده است: این از ذکاوت روس هاست که خاورمیانه رابر اساس اصول جدیدی بازسازی نموده است که در آن آمریکایی ها هیچ حضوری ندارند. این را به عنوان آرزوهایمان تلقی نمی کنیم بلکه چیزی است که بر مبنای واقعیت ها گفته شد. زمان همه چیز را ثابت می نماید.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 9 آذر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 9644

به "عطوان: پیروزی های ایران و متحدانش آمریکا را از منطقه بیرون کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عطوان: پیروزی های ایران و متحدانش آمریکا را از منطقه بیرون کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید