تشویق جوانان به ازدواج در کشور های مختلف چگونه است؟

به گزارش مجله سلو بلاگ، روزنامه خراسان - ناصر رعیت نواز: از دیر باز ازدواج در دین و فرهنگ مردم ما امر مقدسی به حساب می آمده و مورد تاکید و توجه اسلام هم بوده و هست. در دین اسلام هم تا آن جا توصیه شده که ازدواج را عامل حفظ نیمی از ایمان می داند و معتقد است فردی که ازدواج می نماید باید برای تحصیل نیم دیگر ایمانش بکوشد. با این حال و با وجود تمام سفارش ها به ازدواج، مسائل سر راه جوانان و مشتاقان ازدواج کم نیست. دراین میان دو روز پیش توصیه عجیب سخنگوی کمیسیون حقوقی مجلس بازتاب و واکنش های فراوان و گسترده ای را به همراه داشت.

تشویق جوانان به ازدواج در کشور های مختلف چگونه است؟

حسن نوروزی با پیگیری های خودش، راه حلی برای زیاد نشدن زندانیان مهریه پیدا و آن را در قالب توصیه ناصوابی مطرح نموده است: مردانی که از توانایی اقتصادی لازم برای اداره زندگی برخوردار نیستند، ازدواج ننمایند تا برای دستگاه قضایی بحران ایجاد نگردد. توصیه ای که نرخ رشد جمعیت را روز به روز به صفر نزدیک تر می نماید در حالی که بیشتر کشور های جهان برای بالا رفتن نرخ رشد جمعیت به دنبال راه حل ها و ارائه تسهیلات برای ازدواج هستند.

به نظر می رسد عده ای از مسئولان دوست دارند همان طور که خیلی ها سرمایه هایشان را از کشور خارج و در ترکیه ملک می خرند، مردان هم برای ازدواج به ترکیه، مالزی، کویت یا کشور های دیگر بروند و از تسهیلات ازدواج در آن کشور ها استفاده نمایند. در ادامه نگاهی انداخته ایم به تسهیلاتی که دیگر کشور های اسلامی برای تسهیل ازدواج جوانانشان در نظر گرفته اند.

کویت

وام 21 هزار دلاری

مجلس کویت برای سرانجام بخشیدن به آن چه بحران زنان مجرد نامیده شده، در سال های قبل پیشنهادی را ارائه داده بود که بر اساس آن، دولت کویت مکلف می شد به کسانی که تجدید فراش نمایند مبلغ 15 هزار دلار جایزه پرداخت کند. به گزارش شفقنا، به تازگی هم یک بانک کویتی اعلام نموده است که برای ازدواج مردان کویتی، شش هزار دینار (بیش از 21 هزار دلار) به صورت وام در نظر می گیرد. البته این وام به شهروندانی تعلق می گیرد که همسر آن ها نیز شهروند کویت باشد و علاوه بر آن، همسر آن ها نباید پیش از این ازدواج نموده باشد. البته کویت برای مردان غیر کویتی که با دختران و زنان بیوه کویتی ازدواج نمایند، غیر از تابعیت، تسهیلاتی در نظر گرفته است.

مالزی

خانه برای ازدواج اولی ها

دولت مالزی برای افزایش ازدواج و حمایت از زوج های جوانی که به تازگی زندگی خود را تشکیل داده اند، طرح تهیه خانه های کم بها را اجرایی نموده است. دولت مالزی با اجرای این برنامه که با عنوان خانه انتقالی مالزی واحد فعالیت می نماید، به زوج هایی که تازه ازدواج نموده اند و کمتر از سه هزار رینگیت (حدود 900 دلار) درآمد ماهانه دارند، مسکن با اجاره ماهانه 250 رینگیت (حدود 70 دلار) واگذار می نماید. این خانه ها به افرادی که قبل از 30 سالگی ازدواج نمایند، تعلق می گیرد. البته در کنار این خانه های ارزان قیمت، تسهیلاتی در قالب وام هم در این کشور برای ازدواج پرداخت می گردد که بر اساس درآمد هر فرد متغیر است.

اندونزی

وام های 100 میلیونی

در کشور اندونزی با جمعیتی بالغ بر 200 میلیون نفر برای ازدواج جوانان، وام هایی تا سقف 7400 دلار (تقریبا 100 میلیون تومان) با نرخ سود حداکثر 2.2 درصد پرداخت می گردد. مؤسسات اقتصادی و بانک ها در این کشور برای ازدواج، وام های 7 تا 100 میلیون روپیه ای به جوانان پرداخت می نمایند که موعد بازپرداخت آن ها از شش ماه تا پنج سال است.

بر اساس برآورد های صورت گرفته، 42 میلیون اندونزیایی در رده سنی 25 تا 34 سال قرار دارند که سن معمول ازدواج در این کشور به شمار می رود و بیش از 120 میلیون نفر هم اکنون زیر 25 سال هستند. متوسط هزینه ازدواج در اندونزی تقریبا سه برابر درآمد متوسط سالانه یک شهروند عادی این کشور است. زوج های جوان تقریبا باید همین مبلغ را نیز برای اجاره یک خانه سه خوابه در حاشیه جاکارتا کنار بگذارند.

ترکیه

بسته های تشویقی رنگارنگ

ترکیه در پی ترویج ازدواج و تشویق جوانان به تشکیل خانواده و تربیت فرزند به وسیله اعطای مشوق های اقتصادی است. وزارت خانواده و سیاست های اجتماعی ترکیه اعلام نموده که به زوج هایی که زود ازدواج نمایند، 10 هزار لیره معادل چهار هزار دلار یارانه می دهد. وزارت جوانان و ورزش ترکیه نیز اعلام نموده است دانشجویانی که ازدواج نمایند، از بازپرداخت وام هایی که از نهاد های رسمی گرفته اند، معاف خواهند بود و ضمن دریافت هدایایی، بدهی هایشان بخگردده خواهد شد.

به علاوه، زوج های جوان دانشجو بابت اقامت در خوابگاه های دانشجویی هزینه ای پرداخت نخواهند کرد. گزارش های دولتی حاکی است که تا به امروز حدود سه هزار دانشجوی ترک ازدواج نموده و برای دریافت این مشوق های اقتصادی درخواست داده اند.

مشوق دیگری که ارائه شده، اختصاص حساب های پس انداز مسکن به زوج های جوان است که دولت نیز قرار است با اضافه کردن 15 درصد به موجودی حساب های پنج ساله، به خانه دار شدن زوج های جوان یاری کند.

مهم ترین مشوق اقتصادی که دولت ترکیه به زوج هایی که زود ازدواج نمایند و صاحب حداقل سه فرزند شوند می دهد، ارائه یک حساب جهیزیه و وعده اعطای سکه های طلاست که موجب تشویق فرزندآوری خواهد شد. زمانی که یک زوج جوان صاحب فرزندی شوند، می توانند یک حساب بانکی برای فرزند خود افتتاح نمایند و وقتی کودک به سن ازدواج می رسد، دولت 15 درصد به موجودی آن حساب خواهد اضافه کرد.

دیگر کشور های جهان

ترویج ازدواج و فرزندآوری

اگرچه تسهیلات بانکی در کشور های مختلف جهان با یکدیگر متفاوت است، اما بد نیست بدانید وام ازدواج، به ایران محدود نمی گردد و در دیگر کشور های جهان هم رواج دارد. به عنوان مثال سالانه 17 درصد از جوانان انگلیس، 9 درصد از زوج های بلژیکی، 37 درصد از دختران و پسران آلمانی، 73 درصد از زن و شوهر های هندی، 56 درصد از دختران و پسران ژاپنی، 12 درصد از برزیلی ها و 19 درصد از مردم آرژانتین، وام ازدواج می گیرند.

اما این تنها تسهیلات برای ازدواج در دیگر کشور های جهان نیست بلکه تقریبا بیشتر کشور های پیشرفته و در حال توسعه جهان برای فرزندآوری تسهیلات ویژه ای را برای خانواده ها در نظر می گیرند تا بتوانند نرخ باروری و جمعیت را در کشورشان بالا ببرند، اتفاقی که در کشور ما به شدت مغفول مانده و در همین صفحه بار ها به آن پرداخته ایم.

جای خالی نظارت بر قانون

حال بپردازیم به صحبت های نماینده ای که به مردانی که درآمد کافی ندارند توصیه می نماید ازدواج ننمایند. یادآور شویم که بنا بر قانون تسهیل ازدواج جوانان مصوب 27 آذر 1394 دولت موظف است به منظور توانمند سازی جوانان برای تشکیل خانواده به آن ها مسکن، شغل، محلی رایگان برای برگزاری مراسم عروسی، یاری هزینه قرض الحسنه ازدواج به مدت دو سال و ... ارائه دهد که به نظر نمی رسد تا کنون قدمی برای اجرای این قانون برداشته شده باشد.

همچنین قرار بوده است طبق ماده 12 همین قانون، گزارش اجرای این قانون هر شش ماه یک بار توسط دولت تهیه و به کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تقدیم گردد. به همین دلیل از این نماینده و دیگر نمایندگان ملت که قرار است از حق و حقوق موکلان شان دفاع نمایند می خواهیم به جای این که توصیه های عجیب و غریب داشته باشند، سعی نمایند در جهت نظارت بر قوانین تصویبی تمرکز نمایند که با این کار به پیشرفت کشور یاری بیشتری خواهند کرد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: برترین ها
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 18936

به "تشویق جوانان به ازدواج در کشور های مختلف چگونه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشویق جوانان به ازدواج در کشور های مختلف چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید