تغییرات اقلیمی شمالگان، پیامدهای جهانی دارند

به گزارش مجله سلو بلاگ، پژوهش جدید پژوهشگران آمریکایی در خصوص تغییرات اقلیمی، نشان می دهد که گرم شدن شمالگان می تواند تاثیر جهانی داشته باشد.

تغییرات اقلیمی شمالگان، پیامدهای جهانی دارند

به گزارش خبرنگاران و به نقل از فیز، با گرم شدن سریع تر شمالگان (ناحیه پیرامون قطب شمال) نسبت به بقیه دنیا، این ناحیه خاک منجمد، زمین یخ و دریای یخ خود را به میزان پیش بینی نشده ای از دست می دهد. بر اساس پژوهشی که در دانشگاه کلرادو بولدر (CU) آمریکا انجام شده، این تغییرات نه تنها زیرساخت و اقتصاد شمالگان را تحت تأثیر قرار می دهد، بلکه اثرات قابل توجهی نیز بر بقیه قسمت های دنیا دارد.

تویلا مون (Twila Moon)، سرپرست این پژوهش گفت: شمالگان برای بسیاری افراد، تنها یک دنیا دورافتاده است که هرگز تأثیری بر زندگی آنها ندارد اما حقیقت این است که تغییرات ایجاد شده در شمالگان، تأثیر زیادی بر بقیه نواحی زمین دارند و می توانند به تغییرات اقلیمی، بالا رفتن سطح دریا، سیلاب ساحلی و طوفان های مخرب منجر شوند.

بالا رفتن سطح آب دریا

ذوب شدن زمین های یخی، از سال 1972، تا 60 درصد در بالا رفتن سطح آب دریا نقش داشته است. پژوهش ها نشان می دهند که زمین یخی شمالگان به خاطر تغییرات اقلیمی، به شدت در حال ذوب شدن است. به علاوه، بیشتر زمین های یخی این منطقه در حال کوچک شدن است. اگر گرما به همین صورت ادامه پیدا کند، انتظار می رود که زمین یخی شمالگان، به یکی از عوامل مهم بالا رفتن سطح آب دریا تبدیل گردد.

سه شهر از چهار شهر بزرگ آمریکا یعنی نیویورک، لس آنجلس و هیوستون، شهرهای ساحلی هستند که 39 درصد از جمعیت آمریکا را در خود جای داده اند. اگر بالا رفتن سطح دریا به همین شکل ادامه یابد، شهرهای ساحلی هم در آمریکا و هم در بقیه شهرهای ساحلی دنیا، با اثرات منفی آن از جمله سیل، آلودگی آب شیرین و طوفان روبرو خواهند شد.

پیامدهای شدید تغییرات آب و هوایی

بالا رفتن سطح دریاها علاوه بر ایجاد طوفان و سیل، می تواند به تغییرات شدید آب و هوایی و پیامدهای ناشی از آن مانند طوفان برف و خشکسالی منجر گردد. این پیامدهای منفی، علاوه بر آمریکا، کانادا، اروپا و آسیا را نیز تخت تأثیر قرار خواهند داد.

آسیب به زیرساخت ها

پژوهش های انجام شده در خصوص تغییرات اقلیمی نشان می دهند که آلاسکا بین سال های 2015 تا 2099، با میلیاردها دلار هزینه برای رویارویی با آسیب های زیرساختی روبرو خواهد شد. تقریباً نیمی از این هزینه ها، مستقیماً از گرم شدن خاک منجمد ناشی می شوند. این خاک منجمد گرم، دی اکسید کربن و متان زیادی را به جو می فرستد و موجب گرم شدن زمین می گردد.

فرسایش ساحلی و گسترش قطب شمال

وسعت یخ دریا و ضخامت آن، در چندین دهه گذشته کاهش یافته اند. این مسائل، به پیش آمدن مسائلی مانند فرسایش شدید ساحلی در سیبری و آلاسکا منجر می گردد و پیامدهای دنیای جدی به همراه دارد زیرا یخ دریا معمولاً با منعکس کردن نور خورشید، به تنظیم آب و هوای زمین یاری می نماید.

مون اضافه کرد: با افزایش سرعت گرم شدن شمالگان، شاهد پیامدهای گوناگونی در سطح دنیا به خصوص کشورهای گرمسیری و معتدل خواهیم بود که شهرهای بزرگ، اقتصاد گسترده و زیرساخت های زیادی دارند. برای محافظت از مردم و جوامع، باید کوشش کنیم روند گرم شدن شمالگان را تحت کنترل درآوریم و کاهش دهیم.

پریها: مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 شهریور 1400 بروزرسانی: 14 شهریور 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 3328

به "تغییرات اقلیمی شمالگان، پیامدهای جهانی دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییرات اقلیمی شمالگان، پیامدهای جهانی دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید