حفاظت از صنایع دستی و حمایت از استادکاران، توجه به مالکیت معنوی و فکری آثار هنری

به گزارش مجله سلو بلاگ، معاون اول رئیسجمهوری گفت: صنایعدستی یکی از بخش های پراهمیت برای اقتصاد کشور است که هم در حوزه اشتغال زایی و هم در زمینه معرفی فرهنگ و تمدن ایران نقش موثری ایفا می نماید.

حفاظت از صنایع دستی و حمایت از استادکاران، توجه به مالکیت معنوی و فکری آثار هنری

بهگزارش میراثآریا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیسجمهوری، جلسه آنالیز مسائل مربوط به صنایعدستی ظهر امروز دوشنبه 19 خرداد 99 به ریاست معاون اول رئیسجمهوری برگزار گردید.

دکتر اسحاق جهانگیری در این جلسه با تبریک فرا رسیدن روز جهانی صنایعدستی به همه فعالان این عرصه اظهار کرد: صنایعدستی که با استفاده از فکر و خلاقیت فعالان این عرصه فراوری و در نمایشگاه های داخلی و خارج از کشور عرضه می گردد، در حقیقت فرهنگ و تمدن اصیل کشورمان را در معرض نمایش و معرفی قرار می دهد.

او با تأکید بر اینکه حفاظت از بخش صنایعدستی و حمایت از استادکاران این عرصه رسالتی مهم بر دوش دولت است، گفت: باید با ثبت جهانی آثار و حمایت از استادکاران صنایعدستی ایرانی، ضمن جلوگیری از سوء استفاده از صنایعدستی ایران، برای حفظ و پابرجا ماندن هنر ایرانی کوشش کنیم.

معاون اول رئیسجمهوری اضافه کرد: متاسفانه در زمینه ثبت جهانی فرش ایرانی نتوانستیم به موقع عمل کنیم و امروز شاهد آن هستیم که فرش هایی از کشورهای دیگر با عنوان فرش ایرانی به معرض نمایش و فروش گذاشته می شوند.

معاون اول رئیسجمهوری با بیان اینکه توجه به مالکیت معنوی و مالکیت فکری آثار هنری از وظایف اصلی حاکمیت است، توضیح داد: باید با استفاده از راهکارهای حقوقی و قانونی زمینه را برای حفاظت و حراست از آثار هنرمندان و جلوگیری از سوء استفاده از این آثار فراهم کنیم.

او با اشاره به مسائل مطرح شده در جلسه مانند درخواست افزایش اعتبار از سوی وزارت میراثفرهنگی، گردشگری و صنایعدستی گفت: این وزارتخانه باید برنامه مدون و دقیقی برای توسعه فعالیت ها و افزایش اشتغال زایی ارائه دهد تا دولت بتواند در حد امکان، اعتبار مورد احتیاج این دستگاه اجرایی را در قالب بودجه سالانه تدارک ببیند.

دکتر جهانگیری با اشاره به تسهیلات ارزان قیمت اشتغال زایی روستایی و عشایری و امکان برخورداری رشته های صنایعدستی روستایی از این تسهیلات، گفت: این تسهیلات که با نرخ سود شش درصد معین شده می تواند بخش زیادی از احتیاجهای فعالان صنایعدستی در روستاها را مرتفع کند و اگر موانعی وجود داشته باشد نیز دولت کوشش خواهد نمود این موانع را برطرف کند.

او همچنین با اشاره به درخواست های مطرح شده در جلسه برای حمایت از صادرنمایندگان صنایعدستی، اضافه کرد: در بسته حمایت از صادرات که تدوین شده، قرار است تا انتها خرداد نیز ابلاغ گردد، اعتبارات مورد احتیاج صادر نمایندگان نظیر یاری به فعالان این عرصه برای حضور در نمایشگاه های خارجی دیده شده که امیدوارم با پیگیری های وزارت صنعت، معدن و تجارت ظرف دو هفته آینده ابلاغ گردد.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به احتیاج فعالان عرصه صنایعدستی به منابع ارزی و بعضی مسائل و موانع آن ها برای بازگرداندن ارز حاصل از فروش محصولات در مقطع معین شده از سوی بانک مرکزی، از وزیر میراثفرهنگی، گردشگری و صنایعدستی درخواست کرد، جلسه ای را با رئیس کل بانک مرکزی در این خصوص برگزار و راهکارهای لازم را برای حل مسائل صادرنمایندگان صنایعدستی و نحوه بازگشت ارز حاصل از فروش محصولات این بخش را مورد آنالیز قرار دهند.

او برنامه ریزی های دولت برای یاری به کسانی که به دلیل شیوع کرونا بیکار شده اند را یادآور شد و اضافه کرد: در جلسه ستاد مالی دولت اعتباراتی برای یاری به صندوق بیکاری در نظر گرفته شده و قرار است سازمان برنامه و بودجه دستورالعمل پرداخت این اعتبارات را به گونه ای تدوین کند تا کسانی که شغل خود را در مقطع شیوع کرونا از دست داده اند نیز بتوانند از این اعتبارات بهره مند شوند.

دکتر جهانگیری با اشاره به دغدغه بعضی فعالان عرصه صنایعدستی و کارآفرینان این حوزه مبنی بر نبود مکانی مناسب برای عرضه محصولات، گفت: وزارت میراثفرهنگی، گردشگری و صنایعدستی با شهرداران شهرهای مختلف به ویژه شهرهای عظیم در این خصوص رایزنی و مذاکره کند تا اماکن مناسبی را در محل های پرجمعیت شهر به عنوان نمایشگاه های دائمی عرضه محصولات صنایعدستی اختصاص دهند.

معاون اول رئیسجمهوری همچنین در مورد دغدغه دیگر فعالان عرصه صنایعدستی مبنی بر نداشتن بیمه، از مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی خواست جلسه ای را در این خصوص با نماینده وزارت میراثفرهنگی، گردشگری و صنایعدستی و معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور برگزار کند و راهکارهای لازم را برای تحت پوشش قرار دادن فعالان عرصه صنایعدستی پیدا و اجرا نمایند.

او با اشاره به تصمیم اتخاذ شده در جلسه شورای عالی هماهنگی مالی سران قوا مبنی بر معافیت واردات طلا، نقره و بعضی فلزات گران بها از پرداخت مالیات بر ارزش اضافه کرده و تعرفه ها گفت: این تصمیم با این هدف اتخاذ شد که با معافیت واردات این گونه فلزات گران بها از پرداخت مالیات، زمینه فرآوری و استفاده از این فلزات در محصولات صنایعدستی کشور فراهم گردد.

دکتر جهانگیری همچنین با تأکید بر اینکه صنایع عظیم و دستگاه های دولتی باید برای تأمین احتیاجهای خود نظیر هدایا، از صنایع دستی ایرانی استفاده نمایند، اضافه کرد: با وجود تنوع فراوان در محصولات صنایعدستی ایران، دستگاه های اجرایی و صنایع عظیم نظیر خودروسازان باید متناسب با بودجه ای که می خواهند در نظر بگیرند، از محصولات صنایعدستی ایرانی استفاده نمایند.

صنایع دستی نقش مؤثری در ایجاد فرصت های شغلی، جهش فراوری و فقرزدایی ایفا می نماید

دکتر علی اصغر مونسان وزیر میراثفرهنگی، گردشگری و صنایعدستی نیز در این جلسه با تأکید بر اینکه باید از صنایعدستی و فعالان این عرصه به عنوان کسب و کارهای خرد حمایت کنیم، گفت: احتیاج امروز اقتصاد کشور به کسب و کارهای خرد است ضمن آنکه توسعه این گونه کسب و کارها، نقش مؤثری در ایجاد فرصت های شغلی، جهش فراوری و فقرزدایی ایفا خواهد نمود.

صنایعدستی مثال عینی اقتصاد مقاومتی است

پویا محمودیان معاون صنایعدستی در این جلسه گزارشی از ساختار تشکیلاتی صنایعدستی کشور در گذر زمان ارائه کرد و گفت: صنایعدستی مثال عینی اقتصاد مقاومتی است که با ارزش اضافه کرده بالا و اشتغال زایی فراوان همراه است.

او با بیان اینکه ایران با برخورداری از 295 رشته فعال صنایعدستی در صندلی سومین کشور از نظر تنوع در جهان محسوب می گردد، اضافه کرد: در حال حاضر بیش از دو میلیون نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در حوزه صنایعدستی در کشور فعالیت دارند و 75 درصد از فراورینمایندگان صنایعدستی را زنان تشکیل می دهند.

محمودیان صادرات محصولات صنایعدستی در 11 ماهه سال 98 را 237 میلیون دلار اعلام نمود و به ارائه گزارشی از برنامه های در دست اقدام این معاونت برای سال جهش فراوری و توسعه کسب و کارهای حوزه صنایعدستی پرداخت.

در ادامه این جلسه تعدادی از فراوری نمایندگان و فروشندگان صنایع دستی و کارآفرینان این حوزه به بیان دغدغه ها و مسائل پیش روی خود پرداختند و احتیاجها و مطالبات خود را مطرح کردند که برخورداری از بیمه، تأمین ارز برای صادرات، یاری برای شرکت در نمایشگاه های خارجی، معافیت مالیاتی و برخورداری از محل دائمی برای فروش محصولات از جمله مطالبات مطرح شده از سوی آن ها بود.

اعلام آمادگی سازمان تأمین اجتماعی و سازمان امور مالیاتی کشور برای حمایت از فعالان صنایع دستی

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی و رئیس سازمان امور مالیاتی کشور نیز در این جلسه از آمادگی خود برای حمایت از بخش صنایعدستی و کوشش برای برطرف مسائل فعالان این عرصه نظیر حل مشکل بیمه و مسائل مرتبط با مالیات خبر دادند.

در این جلسه که معاون رئیسجمهوری در امور زنان و خانواده و نمایندگان بعضی دستگاه های اجرایی مرتبط نیز حضور داشتند، چالش ها و دغدغه های مطرح شده از سوی فعالان عرصه صنایعدستی مورد بحث و گفتگو نهاده شد و مقرر شد مصوبات و تصمیمات این جلسه در کارگروهی با موضوع وزارت میراثفرهنگی، گردشگری و صنایعدستی و با عضویت نمایندگان بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و دیگر دستگاه های مرتبط مورد آنالیز قرار گیرد و نتایج آن اعلام گردد.

khaneh-jok-sms.ir: جملات زیبا و دلنشین جدید | جملات آموزنده و زیبا | جملات زیبا از بزرگان را اینجا بخوانید

discountbook.ir: کتاب ارزان | مجله کتابخوانی، بیاید آگاهتر باشیم

منبع: میراث آریا
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 18216

به "حفاظت از صنایع دستی و حمایت از استادکاران، توجه به مالکیت معنوی و فکری آثار هنری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حفاظت از صنایع دستی و حمایت از استادکاران، توجه به مالکیت معنوی و فکری آثار هنری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید