شورای امنیت، قطعنامه کمک رسانی به شمال سوریه را تمدید کرد

به گزارش مجله سلو بلاگ، شورای امنیت سازمان ملل، به بهانه های بشردوستانه، قطعنامه ارسال کمک به شمال سوریه را برای سال هفتم تمدید کرد.

شورای امنیت، قطعنامه کمک رسانی به شمال سوریه را تمدید کرد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، شورای امنیت سازمان ملل بامداد یکشنبه (به وقت تهران) قطعنامه ارسال کمک از طریق گذرگاه مرزی ترکیه به مناطق تحت کنترل معارضان و تروریست ها در شمال سوریه را تصویب کرد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، بعد از اینکه تلاش پنج باره کشورهای غربی در شورای امنیت برای تمدید قطعنامه کمک رسانی به شمال سوریه در هفته گذشته با وتوی روسیه و چین ناکام ماند، دقایقی پیش بالاخره این قطعنامه برای هفتمین سال پیاپی تمدید شد.

بر این اساس، رأی ممتنع چین و روسیه این بار اجازه داد این طرح تصویب شود تا از طریق یک گذرگاه مرزی در جنوب ترکیه، به بهانه های بشردوستانه، به مناطق تحت کنترل معارضان کمک رسانی شود.

بدین ترتیب گذرگاه باب الهوی که از طریق بزرگراه اِم45، شهر اسکندرون در ترکیه را به ادلب در سوریه متصل می کند، برای ارسال این کمک ها تا 12 ماه آینده مورد استفاده قرار می گیرد.

روسیه درباره این قطعنامه، که بدون هماهنگی و موافقت دولت مرکزی دمشق است، معتقد است شرایط در سوریه در سال های گذشته تغییر زیادی کرده و بخش زیادی از خاک این کشور اکنون تحت کنترل دولت است.

این در حالی است که روز گذشته اعضای شورای امنیت با 4 رأی موافق، 7 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع طرح روسیه درباره گذرگاه های مرزی سوریه-ترکیه را رد کردند. (جزئیات بیشتر)

با توجه به آنکه کمک رسانی به بسکمک از مناطق نیازمند کمک های انسانی از داخل سوریه امکان پذیر است پیشنهاد مسکو این است که باز بودن تنها یکی از گذرگاه های مرزی در مناطق تحت کنترل شبه نظامیان طی 12 ماه آینده کافی است.

شورای امنیت سال 2014، زمانی که جنگ سوریه در اوج قرار داشت، با تصویب قطعنامه ای کمک رسانی های انسانی به مناطق تحت کنترل گروه های مسلح مختلف را مجاز کرده بود. علاوه بر گذرگاه های ترکیه، گذرگاه های اردن و عراق هم جزو این مکانیسم کمک رسانی بودند، اما ژانویه سال جاری میلادی بسته شدند.

دولت سوریه که از سال 2011 درگیر جنگ و مقابله با تروریسم است همزمان نیز تحت تحریم های آمریکا و کشورهای اروپایی قرار گرفته است. این در حالی است که شیوع ویروس کرونا در این کشور جنگ زده، اوضاع را بیش از پیش وخیم تر کرده و حسام الدین آلا نماینده سوریه در دفتر سازمان ملل در ژنو هشدار داده که تحریم های آمریکا و اروپا علیه دمشق، مانعی در برابر تلاش ها برای مبارزه با کرونا در این کشور است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 19939

به "شورای امنیت، قطعنامه کمک رسانی به شمال سوریه را تمدید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شورای امنیت، قطعنامه کمک رسانی به شمال سوریه را تمدید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید