فاکتورهای مرتبط با افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر

به گزارش مجله سلو بلاگ، اگرچه تا به امروز روش درمانی برای مقابله با بیماری آلزایمر ارائه نشده است اما محققان به دنبال فهم بهتر فاکتورهای تاثیرگذار بر افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر هستند.

فاکتورهای مرتبط با افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر

به گزارش مجله سلو بلاگ، محققان در آنالیز های خود به فاکتورهای خطرزای متعددی دست پیدا نموده اند که ممکن است خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش دهند.

سایت inverse در گزارشی به بعضی از فاکتورهای موثر در بروز و پیشگیری از این بیماری اشاره نموده است:

سطح تحصیلات: پایین بودن میزان تحصیلات با افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر مرتبط است. نتایج مطالعاتی که در گذشته انجام گرفته نشان می دهد هر چه فرد مدت زمان بیشتری را صرف کسب علم و تحصیل کند کمتر در معرض ابتلا به زوال عقل قرار گرفته است.

انجام فعالیت های مغزی: شواهد نشان می دهد فعال نگه داشتن مغز به پیشگیری از زوال عقل یاری می نماید. فعالیتهایی از قبیل حل کردن جدول مغز را تحریک و ارتباط میان سلول های مغز را تقویت می نماید.

فشار خون بالا در میانسالی: سلامت قلب و مغز در ارتباط با یکدیگر هستند. نتایج آنالیز های اجرا شده حاکی از آن است فشار خون بالا در دوران میانسالی با خطر ابتلا به آلزایمر مرتبط است. بیماری قلبی در مبتلایان به فشار خون بالا بر تامین خون و مواد مغذی مورد احتیاج مغز تاثیر می گذارد.

دیابت: آنالیز ها حاکی از آن است دیابت با خطر ابتلا به بیماری آلزایمر مرتبط است. بیماری دیابت موجب می گردد تا بدن قادر به فراوری مطلوب انسولین نباشد. این تغییرات می تواند روش ارتباط سلول های مغزی و عملکرد حافظه را تحت تاثیر قرار دهد.

شاخص توده بدنی: بالا بودن شاخص توده بدنی (BMI) در افراد کمتر از 65 سال با افزایش خطر ابتلا به زوال عقل مرتبط است. نتایج مطالعات نشان می دهد شاخص توده بدنی بین 18.5 و 24.9 در افراد کمتر از 65 سال خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش می دهد.

ضربه به سر: وارد شدن ضربه به سر در گذشته فاکتور خطرزا به حساب می آید و طبق شواهد چنین حوادثی به بروز بیماری زوال عقل یاری می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 مهر 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 21695

به "فاکتورهای مرتبط با افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاکتورهای مرتبط با افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید