فصل گذر از کارمندان فسیلی!

به گزارش مجله سلو بلاگ، گاهی در لابه لای روزمرگی ها و جریان بی وقفه زندگی، ضروری است کمی مکث کنید و نگاهی به اوضاع و احوال شغلی تان بیندازید. در چه حالی هستید؟ در کارتان پیشرفت جدیدی داشته اید؟ به تازگی مهارت تازه ای به رزومه شغلی تان اضافه شده است؟ چند وقت از آخرین مهارت جدیدی که آموخته اید می گذرد؟

فصل گذر از کارمندان فسیلی!

واقعیت این است اگر در حال پیشرفت نباشید، بدون این که خودتان متوجه شوید در حال رکود و پسرفت تدریجی هستید! زندگی در عصر فناوری چاره ای نمی گذارد جز این که سعی کنید همیشه با جریان فناری روز حرکت کنید و مهارت هایتان را همیشه به روز کنید. حواستان به این نکته باشد، مهم نیست در این لحظه بهترین فرد در مهارت و صندلی شغلی تان هستید؛ همین که حس کنید همه آنچه باید بدانید را می دانید کارتان تمام است.

خیلی زود دانش، مهارت ها، تکنیک ها و حتی نرم افزارهای جدیدی به حوزه کاری تان اضافه خواهدشد و مهارت های کنونی شما برای بهترین بودن در شغل تان کافی نخواهدبود.

کاری نداشته باشید در محیط کاری تان سایرین چقدر مهارت دارند یا چقدر به روز هستند؛ سعی کنید آنقدر به روز و کاربلد باشید که همیشه فرصت های شغلی خوبی در انتظارتان باشد و کارفرما برای حفظ شما کوشش کند، نه شما برای حفظ شغل تان.

در دنیای دیجیتال امروز آشنایی با مهارت های کار با فناوری های پایه ضروری و اجتناب ناپذیر و از سویی دیگر اساس یادگیری بسیاری از مهارت های تخصصی تر است.

به علاوه، حرفه ای بودن در یک نرم افزار یا پلتفرم تخصصی موجب ارزش آفرینی برای شما و مجموعه ای که در آن مشغول به کار هستید، خواهدشد.

علاوه بر آن شما را به مرجعی برای پاسخگویی به سوالات همکاران تان تبدیل می نماید که موجب ارتقای صندلی و اعتبار شما در نگاه همکاران تان خواهد شد.

برای این که بتوانید رو به جلو حرکت کنید، در ابتدا شاید بهتر باشد در بعضی دوره های بازآموزی و تکمیلی در حوزه مهارت هایی که دارید شرکت کنید. تکمیل دانسته ها و حرفه ای شدن در زمینه هایی که در موردشان تجربه دارید به مراتب آسان تر از آموختن مفاهیم جدید فناوری خواهدبود.

سعی کنید بر اساس احتیاجهای روز بازار کار و ذائقه کارفرمایان در حوزه تخصصی تان، نقاطی را که به آموختن بیشتر و عمیق تر شدن احتیاج دارد، بیابید و مهارت خود را در آنها کامل تر کنید. در این حالت خیلی زود در محیط کارتان به عنوان کارمند پویا و پیشرو که توانایی راهنمایی یکی از تیم های کاری را دارد، شناخته خواهیدشد.

به علاوه سعی کنید در حد برطرف احتیاجتان، باتوجه به نوع شغلی که دارید، بعضی از مهارت های پایه ای دنیای دیجیتال را فرابگیرید.

این روزها مهارت های دیجیتال متنوعی وجود دارد که آشنایی با آنها نه تنها شگفتی آور و جذاب است، بلکه تأثیرگذاری زیادی بر آینده شغلی و امنیت مالی ایفا خواهد نمود.

هوش مصنوعی و اینترنت اشیا، دو مثال جذاب از این فناوری های پیشروست که در آینده نقش پررنگی در جنبه های مختلف زندگی ایفا خواهندکرد؛ مسلما فردی که در چنین فناوری های نوظهوری حرفی برای گفتن داشته باشد امنیت شغلی بالاتری خواهدداشت.

پس بر اساس احتیاجهای شغلی تان سعی کنید مهارت های خود را به روز کنید و حتی کوشش کنید در مهارت هایی که در حال حاضر دارید نیز بهترین شوید.

در ادامه سه مهارت مهم را که آشنایی با آنها تقریبا برای هر فرد در حال اشتغالی ضروری است، مرور خواهیم کرد:

توجه به امنیت داده ها

حفاظت و امنیت اطلاعات سایبری در شرکت ها به موضوعی مهم و پیچیده تبدیل شده است و بیش از هر زمان دیگری مورد توجه است. مجرمان سایبری حرفه ای هر نوع ابزار و راهکاری را که برای هک سیستم های امنیتی شرکت ها احتیاج باشد، در اختیار دارند. به همین دلیل شرکت ها هزینه زیادی را باید صرف امنیت اطلاعات نمایند تا بتوانند از حملات پیچیده سایبری جلوگیری نمایند. با این حال در بیشتر مواقع این هزینه گزاف به دلیل رعایت نشدن چند نکته امنیتی ساده میان کارمندان بی اثر می گردد و عملا بخش امنیت اطلاعات شرکت پیروز به شناسایی به موقع و پیشگیری از حملات سایبری نمی گردد.

بنابراین یادگیری نکات کلی در مورد روش های هک اطلاعات، نشتی اطلاعات و اهمیت به حراست از امنیت داده های مجموعه ای که در آن کار می کنید نشان دهنده وفاداری شما به مجموعه خواهدبود. کارمندانی که به خوبی با موضوعات امنیت داده آشنایی دارند، در بازار کار امروز بسیار ارزشمند خواهندبود.

آشنایی با نرم افزارهای روز

این روزها در هر حوزه ای که مشغول به کار باشید از نرم افزارهای مختلفی در جهت مدیریت زمان و افزایش کارایی، مدیریت وظایف مختلفی که برعهده دارید، می توانید بهره ببرید. حتی نرم افزارهای سیستم اداری شرکتی که در آن کار می کنید نیز معمولا ویژگی های بیشتری نسبت به آنچه اغلب کارکنان برای انجام وظیفه از آن استفاده می نمایند، دارد که می تواند انجام بسیاری از امور را برایتان ساده تر کند.

سعی کنید با گشتی در دنیای وب با نرم افزارهای رایگانی مانند مجموعه نرم افزارهای محیط کار گوگل بیشتر آشنا شوید و از مزایای این نرم افزارها برای ارتقای کیفی، تعامل بیشتر با همکاران و افزایش بهره وری کارهای گروهی بهره ببرید. وقتی تسلط کافی به امکانات و فضای نرم افزارهایی از این دست داشته باشید، می توانید راهکارهایی را برای اجرای بهتر طرح ها در تیم کاری تان ارائه کنید. چنین توانمندی هایی شما را از سایر همکاران تان متمایز و برجسته خواهدکرد.

شبکه های اجتماعی

زمانی به نظر می رسید شبکه های اجتماعی صرفا ابزاری برای افزایش ارتباطات اجتماعی محبت آمیز هستند. با وارد شدن شبکه هایی مانند اینستاگرام، توییتر و نرم افزارهای جدیدی مانند کلاب هاوس، شبکه های اجتماعی به ابزاری قدرتمند برای معرفی بهتر کسب وکارها تبدیل شدند.

با وجود این نحوه استفاده صحیح از این ابزار قدرتمند در میزان بازخوردی که کسب وکارها می توانند از آن بهره مند شوند، بسیار تأثیرگذار خواهد بود. در کنار تمرکز هدفمند بخش فضای مجازی در هر مجموعه ای، هر کارمند یک مجموعه می تواند سفیر دیجیتال آن کسب وکار در فضای مجازی باشد.

اما این که چطور به سفیری ارزشمند و تأثیرگذار در فضای مجازی تبدیل شوید، به آشنایی کامل و اشراف به تمام امکانات موجود در این نرم افزارها احتیاج خواهدداشت تا بدانید چه زمانی چه محتوایی را به اشتراک بگذارید یا از اشتراک گذاری چه مواردی پرهیز کنید.

این مهارت مهم، در عین سادگی، ظرافت ها و پیچیدگی های زیادی دارد و به همین علت دانش بالا در حوزه فضای مجازی می تواند به برگ برنده ای در دنیای کسب وکار برایتان تبدیل گردد.

عسل اخویان طهرانی - دانش

برگرفته از: Forbs

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 خرداد 1400 بروزرسانی: 7 خرداد 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 31694

به "فصل گذر از کارمندان فسیلی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فصل گذر از کارمندان فسیلی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید