فهرست 18 قلم مواد غذایی ممنوعه بوفه مدارس اعلام شد

به گزارش مجله سلو بلاگ، معاون هماهنگی، مالی و نظارت بر امور استان های سازمان دانش آموزی، فهرست 18 قلم مواد غذایی غیرمجاز و 7 گروه مواد غذایی قابل عرضه در پایگاه های تغذیه سالم را اظهار داشت.

فهرست 18 قلم مواد غذایی ممنوعه بوفه مدارس اعلام شد
  • مجله مدرسه و دانش آموز

سیدهادی دلبری در گفت وگو با ایسنا، جزئیات فعالیت پایگاه های تغذیه سالم در مدارس را اعلام و اظهار کرد: سال جاری اولین سالی بود که دستورالعمل بهداشتی بوفه مدارس را 25 شهریور ماه با امضای معاون پرورشی وزیر آموزش و پرورش به کلیه مدارس ابلاغ کردیم.

وی اضافه نمود: در این دستورالعمل 18 مورد مواد خوراکی غیرمجاز با همکاری نماینده وزارت بهداشت در یک سال اخیر معین و به کل کشور اعلام شد.

معاون هماهنگی، مالی و نظارت بر امور استان های سازمان دانش آموزی با بیان اینکه هدف ما ارتقای سلامت و ترویج تغذیه سالم در میان دانش آموزان و امکان بهره مندی آنها از یک میان وعده و چاشت مناسب است تا انرژی مورد احتیاج آنها را در حین آموزش تامین کند اظهار کرد: سال جاری در مقایسه با سال گذشته دو نوع مجوز هم برای بوفه ها اضافه و به وسیله سامانه مربوط اطلاع رسانی کردیم. در واقع چهار نوع مجوز بسته به شرایط مدارس درنظرگرفته شده و مدیر مدرسه ملزم بود در سامانه ثبت درخواست کند.

دلبری ادامه داد: مدیر مدرسه اختیار دارد و می تواند بوفه را خودگردان اداره کند، در اختیار سرایدار قرار بدهد و یا به پیمانکار بخش خصوصی بسپارد. البته سال جاری به علت حساسیت های وزارت بهداشت تعدادی از تولیدی ها که با مدارس همکاری می کردند در فهرست غیرمجازها قرار گرفتند.

به گفته وی بیش از 55 هزار مدرسه مجوز پایگاه تغذیه سالم را دریافت نموده اند. به مدیران مدارس توصیه می کنیم حتما در سامانه مربوط ثبت نام نمایند و مجوز بگیرند و اقلام غیرمجاز را طبق دستورالعمل در دید عموم قرار بدهند. اگر شکایاتی در این زمینه وجود داشت اولیا با شماره گویای 1499 سازمان دانش آموزی تماس گرفته و موارد را اطلاع دهند. اگر معین گردد بوفه ای مجوز ندارد تعطیل و اجازه ادامه فعالیت داده نمی گردد.

معاون هماهنگی، مالی و نظارت بر امور استان های سازمان دانش آموزی در ادامه فهرست 18 قلم خوراکی غیرمجاز را اظهار داشت و گفت: فرآورده های غلات حجیم شده مانند پاپ کورن، ذرت بوداده شده، پفک، چیپلت و پفیلا با هر نام تجاری و انواع چیپس ها، انواع یخمک، انواع نوشابه های گازدار، ماءالشعیر و دلستر، انواع شیرکاکائو و سایر شیرهای طعم دار، دوغ گازدار، سوسیس، کالباس، انواع پیتزا و کلیه فرآورده هایی که در آنها سوسیس و کالباس وجود دارد، انواع همبرگر، انواع سالاد اولویه، انواع لواشک، آلو و آلوچه بدون بسته بندی و فاقد مجوزهای وزارت بهداشت، انواع آبنبات و کاکائو و شکلات هایی که به سطح دندادن می چسبد، انواع آبمیوه های صنعتی، فلافل و سمبوسه، انواع اشترودل، انواع پیراشکی و دونات، بستنی یخی، پاستیل، ژله و مارشمالو، خیارشور و انواع سس ها و ناگت از جمله اقلام غیرمجاز هستند.

دلبری اقلام مجاز قابل عرضه در پایگاه تغذیه سالم را هم اعلام و اظهار کرد: اقلام در هفت گروه دسته بندی شده اند. دسته اول خشکبار، خرما، انواع مغزها و دانه ها از نوع بدون نمک؛ دسته دوم شیر و فرآورده های آن مانند ماست، شیر ساده، بستنی پاستوریزه، شیربرنج و فرنی پاستوریزه بسته بندی شده؛ دسته سوم نوشیدنی مانند دوغ کم نمک و بدون گاز و آب معدنی دارای مجوز وزارت بهداشت، دسته چهارم شامل انواع میوه جات؛ دسته پنجم بیسکویت های بدون کرم، کیک و کلوچه؛ دسته ششم لقمه سالم مانند نان، پنیر و گردو، نان و تخم مرغ، نان و پنیر و خیار و گوجه فرنگی و دسته هفتم غذاهای پخته مانند انواع آش، سوپ، لوبیا، عدس، حلیم، فرنی، شیربرنج، شله زرد، سمنو که به صورت روزانه تهیه و شرایط بهداشتی در پخت و توزیع آن رعایت شده باشد قابل عرضه در بوفه ها هستند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 8672

به "فهرست 18 قلم مواد غذایی ممنوعه بوفه مدارس اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فهرست 18 قلم مواد غذایی ممنوعه بوفه مدارس اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید