قادری: دولت لایحه جامع ساماندهی بورس را به مجلس ارائه کند

به گزارش مجله سلو بلاگ، جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: دولت دوازدهم لایحه جامعی را برای ساماندهی بازار بورس به مجلس ارسال کند.

قادری: دولت لایحه جامع ساماندهی بورس را به مجلس ارائه کند

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرنگاران، جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با برنامه بحث روز رادیو ایران درباره وظیفه حاکمیت در حمایت از بازار سرمایه گفت: توسعه و حمایت از بازار سرمایه وظیفه حاکمیت است و حاکمیت این مسئولیت را به شورای عالی بورس واگذار نموده است تا نمایندگانی که در این شورا از حوزه های مختلف حضور دارند با همکاری یکدیگر حمایت لازم را از این بازار به عمل آورند.

وی درباره ورود مجلس به مسئله بورس گفت: با توجه به فراگیری بازار سرمایه و فعالیت بسیاری از مردم در آن مجلس نیز از حوزه تقنینی و نظارتی به مسئله بورس ورود می نماید و ما در همین روزهای اخیر جلسات مختلفی را با حضور وزیر اقتصاد و رییس سازمان بورس برگزار کردیم.

قادری ادامه داد: در این جلسات جمع بندی هایی انجام شد به عنوان مثال ایرادات و اشکالات مصوبات شورای عالی بورس را تذکر دادیم و بحث فروش اوراق تبعی را مطرح کردیم که قرار شد آنالیز گردد. حمایت از بورس حتما باید انجام گردد اما باید دقت کنیم کارها را با شتابزدگی انجام ندهیم و کارشناسی و دقت لازم را به خرج دهیم. مجلس می تواند برای حل مسائل بازار سرمایه طرحی را ارائه کند اما بهتر است، دولت لایحه جامعی را برای ساماندهی بازار بورس به مجلس ارسال کند.

وی افزود: بازار سرمایه در شرایط کنونی امکان و فرصتی را برای حل مسائل کشور فراهم نموده است، دولت نباید اجازه دهد تا این فرصت تبدیل به یک تهدید گردد بلکه باید حتی تهدیدهای موجود را هم تبدیل به یک فرصت برای کشور کند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خاتمه گفت: ایرادات و اشکالات کنونی بازار بورس باید برطرف و به شکل های مختلف موجب ثبات نرخ سهام گردد، در این عرصه می توان از روش های دیگر کشورها برای حمایت از بازار بورس مانند بازارگردانی، استفاده از ابزارهای پوشش ریسک و بیمه سهام و ... استفاده و آنها را تبدیل به قانون کرد.

دولت و مجلس برای حمایت از بورس اقدام عملی انجام دهند

عباسعلی حقانی نسب کارشناس ارشد بورس درباره ویژگی های سرمایه گذاری در بازار سرمایه گفت: بازار بورس به دلایلی هم در جهان و هم در ایران بهترین روش سرمایه گذاری است. هم نسبت به بازارهای دیگر سود بیشتری دارد و هم امنیت بیشتری دارد و هم سودی که سرمایه گذار کسب می نماید سود پاکی است و باعث زیان جامعه نمی گردد. بازار سرمایه می تواند باعث افزایش فراوری و شفافیت شده و مبنای وحدت جامعه گردد.

وی با اشاره به لزوم اقدام عملی مجلس و دولت برای حمایت از بازار سرمایه گفت: نمایندگان فعلی مجلس با وعده اقتصادیات بر عایدی سرمایه رای آوردند و به مجلس راه یافتند. اقتصادیات بر خانه های خالی به تنهایی کافی نیست و قرار بود قانون اقتصادیات بر عایدی مسکن، اقتصادیات بر عایدی خودرو و اقتصادیات بر کالاهای مصرفی در مجلس تصویب گردد.

حقانی نسب ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در یکی از بیانات خود گفتند اقتصاد کشور را معطل روابط با کشورهای دیگر نکنید، این حرف کاملا درست است و همه ما باید را مورد توجه قرار دهیم. دولت در سال خاتمهی خود واقع شده است و ممکن است در این مدت لایحه اقتصادیات بر عایدی سرمایه را به مجلس ارائه نکند، آیا مجلس باید معطل حرکت دولت بماند و جریان سوداگری در کشور همچنان با قدرت به کارش ادامه دهد؟

کارشناس ارشد بورس با بیان اینکه ما نمی توانیم موانعی را بر سر بازار سرمایه ایجاد کنیم و از آن انتظار داشته باشیم رو به جلو حرکت کند گفت: بازار سرمایه یک بازار حرفه ای بلند مدت است و ما باید ابزارهای آن را به دست مردم برسانیم. اگر فردی بخواهد از این ابزارها استفاده کند باید 50 روز در بازار سرمایه صبر کند اما فردی که به صورت مستقیم، کوتاه مدت و غیرحرفه ای بخواهد وارد بازار گردد ظرف 10 دقیقه می تواند این کار را انجام دهد. این افراد اصطلاحا دیر آمده اند و زود می خواهند بروند.

حقانی نسب در خاتمه گفت: بعضی افراد که اسم اقتصاددان را یدک می کشند و الفبای ارزش گذاری شرکت ها را هم بلد نیستند اما در بین مردم چهره هایی شناخته شده هستند با اظهارات نادرست خود تاثیر منفی بر بازار می گذارند و ما از آنها درخواست می کنیم که تا جایی که ممکن است نظر خود را به صورت عمومی مطرح ننمایند.

سرمایه گذاری در بورس به معنی مشارکت در پیشرفت اقتصاد کشور است

مهدی حاجیوند کارشناس بورس و استاد دانشگاه نیز که مهمان دیگر برنامه بود درباره مزیت های سرمایه گذاری در بازار سرمایه نسبت به بانک و سایر بازارها گفت: مزیت بازار سرمایه نسبت به بانک این است که به دلیل معافیت های اقتصادیاتی تامین اقتصادی ارزان در آن اتفاق می افتد، شفاف است و مشارکت عمومی را به همراه خود دارد. علاوه بر این باعث جذب نقدینگی می گردد، به ویژه در کشور ما که نقدینگی بالاست بسیار مفید است. وقتی فردی با هدف سرمایه گزاری و کسب سود اقدام به خرید مسکن،خودرو،ارز و سکه می نماید این به معنی تحمیل تورم و نقدینگی به اقتصاد است اما اگر همین فرد وارد بازار سرمایه گردد در حقیقت به فراوری یاری می نماید.

وی در خصوص ضرورت داشتن نگاهی صحیح به بازار سرمایه بیان کرد: نگاهی که مردم باید به بازار سرمایه داشته باشند نگاهی میان مدت و بلند مدت است و اگر یک سرمایه گذار در این روزها می بیند که ارزش سرمایه اش کاهش پیدا نموده نباید با تصمیمات هیجانی سهم خود را به فروش برساند. آن سرمایه گذار باید بداند که باید در طی شش ماه تا 2 سال سود مناسبی را کسب کند. سرمایه گذاری در بورس به معنی مشارکت در چرخیدن چرخ اقتصاد کشور است.

حاجیوند با اشاره به لزوم تشکیل میز بورس در مجلس گفت: پیشنهاد من به نمایندگان مجلس این است که میز واحدی به نام میز بورس در مجلس تشکیل گردد تا دیگر شاهد شنیدن صداهای متفاوت و نظرات پراکنده نمایندگان در خصوص بورس نباشیم. بازار سرمایه اخیرا خیلی عظیم شده و نقدینگی خوبی در آن وجود دارد اگر احیانا اوضاع بورس خوب نباشد این نقدینگی به سمت بازارهای دیگر می رود و به اقتصاد آسیب می رساند.

وی در خاتمه گفت: راهکار هایی برای تقویت بورس وجود دارند که کوتاه مدت و بلند مدت هستند. در کوتاه مدت باید حمایت ها اجرا شده و تعادل بخشی و بازار گردانی خوبی انجام گردد. در بلند مدت باید افرادی که سررشته ای از بورس ندارند فقط در این مورد درد دل نمایند و از اظهارات غیرکارشناسانه ای که بر بازار سرمایه تاثیرگذار است بپرهیزند و همچنین سازمان بورس در این زمینه باید کمیته ای به نام کمیته فرهنگ سازی و اطلاع رسانی تشکیل دهد. دولت، مجلس و همه مردم باید دست به دست هم دهیم تا ثبات به اقتصاد کشور بازگردد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 22655

به "قادری: دولت لایحه جامع ساماندهی بورس را به مجلس ارائه کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قادری: دولت لایحه جامع ساماندهی بورس را به مجلس ارائه کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید