قصه پرغصه اینترنت ماهواره ای، برنامه جاه طلبانه برای تسخیر جهان

به گزارش مجله سلو بلاگ، ستاره شناسان برنامه های اینترنت جهانی پر سرعت به عنوان یک تراژدی مورد انتقاد قرار می دهند، زیرا هزاران ماهواره جدید در راه مشاهدات علمی کلیدی قرار می گیرند و اساس کار کارشناسان و منجمان را برهم می زنند.

قصه پرغصه اینترنت ماهواره ای، برنامه جاه طلبانه برای تسخیر جهان

گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، شهین مردانی: استارلینک یک پروژه توسعه صورت فلکی ماهواره ای است که توسط اسپیس اکس به منظور توسعه یک گذرگاه ماهواره ای کم هزینه، با کارایی بالا و فرستنده-گیرنده برای پیاده سازی یک اینترنت ماهواره ای جدید است.

در واقع استارلینک قرار است در آینده ای نه چندان دور اینترنت را در سراسر جهان در دسترس قرار دهد اما مشکل اصلی این طرح، تعداد بسیار زیاد ماهواره هایی است که برای اینترنت رسانی به زمین، در مدار قرار می گیرند.

پس از ارسال تعدادی از این ماهواره ها کارشناسان و ستاره شناسان زیادی از این پروژه انتقاد کردند و باور دارند حضور ده ها هزار ماهواره رصد فضا را دچار مشکل می کند و زباله های فضایی را به میزان زیادی افزایش می دهد که خود این موضوع نیز تبعات زیادی به بار خواهد آرود.

شمار ماهواره های لازم برای پیاده سازی استارلینک

اسپیس اکس اعلام کرده که برای تحقق این رویا، نیاز به قرارگیری 42 هزار ماهواره مستقل در مدار وجود دارد و مسئله اینجاست که تا امروز تنها 122 ماهواره مخصوص به مدار ارسال شده اند؛ ماهواره هایی که همین حالا با وجود تعداد کم شان، تبدیل به چالشی برای دانشمندان شده اند.

به طور خاص، استارلینک قرار است سرویس ارتباطی پهنای باند بی سیم با دسترسی اینترنت بی سیم پر سرعت باشد که سرویس های دیگر نیز به آن افزوده می شود.

انتقاد کارشناسان و منجمان از پروژه شرکت خصوصی اسپیس اکس

به تازگی ستاره شناسان مختلفی تصاویری را منتشر کرده اند که نشان می دهد ماهواره های استارلینک مزاحم آن ها هستند و این در حالی است که هنوز فقط 122 ماهواره در مدار قرار گرفته اند.

شرایط 60 ماهواره استارلینک

60 ماهواره استارلینک همراه یک موشک فالکون 9 در تاریخ 23 می از مقر کیپ کاناورال به آسمان پرتاب شدند؛ تنها در حدود یک ساعت بعد 60 ماهواره در مدار بسیار بالای زمین، در حدود ارتفاع 440 کیلومتری رها شدند و با استفاده از پیشران های خود به ارتفاع 550 کیلومتری زمین رسیدند.

30 هزار ماهواره اینترنتی دیگر به فضا می رود

شرکت فضایی اسپیس اکس به دنبال مجوز برای ارسال 30 هزار ماهواره اینترنتی دیگر است تا پروژه استارلینک را وسعت دهد.

این شرکت از اتحادیه بین المللی ارتباطات درخواست اجازه دسترسی به مدار را برای 30هزار ماهواره استارلینک دیگر کرده است.

خدمات اینترنت ماهواره ای به زودی از راه می رسد

شرکت اسپیس ایکس در رقابت با سایر مجموعه های فضایی قصد دارد خدمات اینترنت ماهواره ای خود را تا اواسط سال 2020 ارائه کند.

آمریکایی ها در صف نخست دریافت اینترنت ماهواره ایی

به گفته جیون شاتول رئیس اسپیس ایکس، خدمات اینترنت ماهواره ای ابتدا به مشتریان آمریکایی ارائه می شود و پس از ان ماهواره های دیگری نیز به فضا پرتاب می شوند تا دامنه ارائه این خدمات گسترش یابد.

ستاره شناسان: اینترنت ماهواره ای یک تراژدی است

ستاره شناسان برنامه های اینترنت جهانی پر سرعت به عنوان یک تراژدی مورد انتقاد قرار می دهند، زیرا هزاران ماهواره جدید در راه مشاهدات علمی کلیدی قرار می گیرند.

علاوه بر این، ماهواره های مداری همچنین می توانند در عملکرد تلسکوپ های رادیویی با سطح زمین که متخصصان از آن برای دیدن پدیده های دورتر استفاده می کنند، اختلال ایجاد کنند.

1500 ماهواره تا سال 2020

براساس اخبار منتشر شده قرار است تا انتها سال 2020 حدود 1500 ماهواهر اینترنتی شرکت اسپیس اکس در فضا قرار بگیرند.

آمازون و وان وب در صف ارسال ماهواره اینترنتی

در همین حال، شرکت OneWeb قصد دارد بین 650 تا 2000 ماهواره و آمازون نیز حدود 3200 ماهواره اینترنتی را به مدار زمین ارسال کند.

اشتراک یک توئیت بااستفاده از اینترنت ماهواره ای

ایلان ماسک (Elon Musk) رئیس اسپیس اکس نیز به تازگی پیروز شده توئیتی را از طریق اینترنت ماهواره های استارلینک در توئیتر ارسال کند؛ اتفاقی که او را هیجان زده کرد، ماسک اظهار داشت توانسته است توئیت جدیدش را توسط اینترنت استارلینک برای حدود 29 میلیون دنبال کننده حساب کاربری اش در توئیتر منتشر کند.

پریها: مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 14 شهریور 1400 بروزرسانی: 14 شهریور 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 11969

به "قصه پرغصه اینترنت ماهواره ای، برنامه جاه طلبانه برای تسخیر جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قصه پرغصه اینترنت ماهواره ای، برنامه جاه طلبانه برای تسخیر جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید