مادر شدن، ساختار مغزی زنان را تغییر می دهد

مادر شدن ساختار مغزی زنان را تغییر داده تا ارتباط بین مادر و فرزند بعد از تولد راحت تر گردد.

مادر شدن، ساختار مغزی زنان را تغییر می دهد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از نیوز، در حال حاضر بسیاری از تحقیقات در مورد روابط بین مادر و نوزاد بعد از زایمان است، اما در این تحقیق به تغییرات مغزی مادر پیش از تولد تمرکز شده است.

از موارد آنالیز شده در این تحقیق شروع ارتباط چهره به چهره مادر و نوزاد است. محققان دریافتند این ارتباط بین مادر و نوزاد از پیش از تولد شکل می گیرد و هر چه تغییرات ایجاد شده در سیستم عصبی مادر در زمان بارداری و زایمان زیاد باشد، ارتباط بیشتری بین مادر و نوزاد ایجاد خواهد شد.

این تحقیق توسط محققان دانشگاه تورنتو کانادا و دانشگاه هوفیر لیورپول اجرا شده است.

محقق این تحقیق، دیوید هیلی، استاد روانشناسی دانشگاه تورنتو اظهار کرد: برقراری ارتباط زود هنگام بین مادر و نوزاد در رشد نوزاد تاثیر زیادی دارد و این رابطه لحظه ای ایجاد نمی گردد، بلکه از دوران بارداری شروع شده و بعد از تولد نوزاد توسعه می یابد.

در این تحقیق، 39 زن باردار 22 تا 39 ساله با ویژگی های قومی و نژادی مختلف شرکت داشتند که بسیاری از این زنان تحصیلکرده بودند.

شرکت کنندگان طی سه ماهه سوم بارداری و سپس سه تا پنج ماه بعد از زایمان مورد آزمایش قرار گرفتند و طی آزمایش، فعالیت مغزی آنان توسط EEG (دستگاهی که فعالیت های الکتریکی مغز را نشان می دهد) اندازه گیری شد.

به این ترتیب، محققان، تغییرات در فعالیت مغز را پیش از زایمان تا بعد از تولد آنالیز و ارتباطات بین مادر و نوزاد را بر اساس تغییر فعالیت مغزی توصیف کردند.

نتایج نشان داد که افزایش واکنش های مربوط به قشر مغزی مادران نسبت به چهره نوزادان از دوره قبل از تولد تا پس از تولد در ارتباط است.

محققان دریافتند که تغییرات ایجاد شده در مغز مادران در ارتباط بین مادر و نوزاد تاثیر می گذارد و هرچه تغییرات بیشتر باشد، پیوند عاطفی بین مادر و نوزاد نیز بیشتر خواهد شد.

گام بعدی در این تحقیق، آنالیز چگونگی برقراری ارتباط بین شبکه های احساسی و شناختی در مغز و تغییرات در ارتباطات عصبی بین این شبکه ها در درک سیگنال های عاطفی بین والدین و نوزادان است.

نتایج این تحقیق در نشریه the Society for Research in Child Development منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1398 شناسه مطلب: 2088

به "مادر شدن، ساختار مغزی زنان را تغییر می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مادر شدن، ساختار مغزی زنان را تغییر می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید