موج آنفلوآنزا تا کی ادامه دارد؟ ، چه ارتباطی با آنفلوآنزای پرندگان دارد؟

مدیرکل دفتر مبارزه با بیماری های طیور سازمان دامپزشکی گفت: آنفلوآنزایی که این روزها منجر به مرگ ومیر در جامعه انسانی شده، ارتباطی با پرندگان ندارد و طی چند سال گذشته در جامعه پرندگان مشاهده نشده است.

موج آنفلوآنزا تا کی ادامه دارد؟ ، چه ارتباطی با آنفلوآنزای پرندگان دارد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از تسنیم، علیرضا اکبرشاهی اظهار کرد: نوع آنفلوآنزای انسانی که اکنون در جامعه مشاهده می گردد و متاسفانه منجر به فوت و ابتلای تعدادی از افراد شده است، هیچ ربطی به آنفلوآنزای پرندگان ندارد.

وی اضافه کرد: سویه های H5 و H7 در میان انسان و طیور مشترک هستند اما سویه هایی که اکنون در جامعه انسانی بروز نموده و تلفاتی به همراه داشته، طی چند سال گذشته در جامعه پرندگان مشاهده نشده است.

  • کمبود دارو

اما در حالی که وزارت بهداشت بر عدم کمبود داروی آنفلوآنزا (تامیفیلو) تاکید دارد، نگرانی های بسیاری درباره کمبود شدید این دارو به دلیل احتمال اپیدمی وسیع آنفلوانزا در کشور وجود دارد.

از ابتدای آذر سال جاری تاکنون 37 نفر در کشور جان خود را بر اثر ابتلا به آنفلوآنزا از دست داده اند و وزارت بهداشت می گوید هیچ کمبودی در زمینه دارویی نداریم.

جعفر صادق تبریزی، رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز در این خصوص گفت: مشکل کمبود داروی آنفلوآنزا در کشور وجود ندارد و داروی مربوط به این بیماری سال جاری بیش از سال گذشته بین دانشگاه های علوم پزشکی توزیع شده و در دسترس است.

قاسم جان بابایی، معاون درمان وزیر بهداشت نیز امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه از اول آذرماه سال جاری تاکنون 4 هزار نفر در کشور به ویروس آنفلوآنزا مبتلا و بستری شده اند، گفت: مسئله ای از نظر تأمین و توزیع داروی آنفلوانزا در کشور وجود ندارد.

از سوی دیگر نامه ای از سوی رئیس مرکز بهداشت استان اصفهان به رئیس سازمان نطام پزشکی این استان ارسال شده که نشان دهنده کمبود شدید داری تامیفلو است. تصویر رونوشت این نامه در رسانه ها و شبکه های اجتماعی منتشر شده است و کارشناسان می گویند اگر کمبودی وجود ندارد، پس چگونه است که چنین نامه ای مکتوب و ارسال شده است؟

  • موج آنفلوآنزا تا کی ادامه دارد؟

اما موج آنفلوآنزا تا کی ادامه دارد؟ علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت نیز دیروز در گفت وگو با رسانه ها گفت که موج ابتلا به بیماری آنفلوآنزا که بیش از یک هفته از شروع آن در کشور می گذرد، تا حدود 2 هفته دیگر هم ادامه خواهد داشت و احتمالا در این مدت شدیدتر خواهد شد.

رئیسی گفت: بعد از این 2 هفته احتمالا این موج فروکش خواهد نمود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 28 دی 1398 بروزرسانی: 28 دی 1398 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 10998

به "موج آنفلوآنزا تا کی ادامه دارد؟ ، چه ارتباطی با آنفلوآنزای پرندگان دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موج آنفلوآنزا تا کی ادامه دارد؟ ، چه ارتباطی با آنفلوآنزای پرندگان دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید