ناظران مجلس بر فعالیت احزاب و صداوسیما انتخاب شدند ، توفیق پایداری

به گزارش مجله سلو بلاگ، ناظران مجلس بر سازوکار فعالیت احزاب و صداوسیما انتخاب شدند.

ناظران مجلس بر فعالیت احزاب و صداوسیما انتخاب شدند ، توفیق پایداری

به گزارش مجله سلو بلاگ به نقل از اعتماد، یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در شرایطی کار خود را شروع کرد که اگرچه اعضای جبهه پایداری در رقابت بر سر کرسی ریاست توانایی ایجاد سد مقابل محمدباقر قالیباف و حامیان درون و بیرون مجلسش را نداشتند ولی در عوض هنگام تقسیم کرسی های کلیدی کمیسیون ها و مجلس با اتکا به ناآشنایی تازه نماینده شدگان با سازوکار مجلس و تفاوت کمیسیون با فراکسیون و طرح با لایحه توانستند سهم خوبی برای خود دست و پا نمایند؛ به طوری که امروز کمتر کمیسیون و فراکسیونی را در مجلس می توان یافت که یکی از اعضای این طیف اصولگرایان در آن نقشی قابل تامل و توجه برعهده نداشته باشد، اتفاقی که روز گذشته و هنگام انتخاب نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در شوراها و کارگروه های مختلف نیز بار دیگر تکرار شد تا عملا بتوان پایداری ها را منسجم ترین طیف حاضر در مجلسی دانست که این روزها فقط و فقط یک فراکسیون سیاسی را به خود می بیند که حتی یک انتخاب رسمی برای انتخاب رییسش برگزار نشده است.

هبه جام جم به راستی ها

روز گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی در شرایطی به تغییر نمایندگان خود در هیات نظارت بر سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی پرداختند که تا همین چندی پیش و باتوجه به حضور نمایندگان قوای مجریه و مقننه در این هیات، باز هم صداوسیما به طوری محسوس در اختیار جریان سیاسی اصولگرا و حامیانش قرار گرفته بود. در این میان اما باتوجه به ترکیب مجلس، عملا امکان تغییر ورود چهره هایی معتدل تر به این هیات وجود نداشت و در نهایت با رای حاضران در جلسه علنی، بیژن نوباوه وطن، نماینده تندرو تهران از یک سو و سیداحسان قاضی زاده هاشمی، نماینده نزدیک به جبهه پایداری مجلس یازدهم از سوی دیگر با رای نمایندگان به عنوان اعضای هیات نظارت بر عملکرد صداوسیما انتخاب شدند تا در این هیات نیز دست برتر به اصولگرایانی تعلق داشته باشد که از قضا آنان نیز در زمره منتقدان جام جم قرار دارند ولی با این تفاوت که آنان خواهان یکسویه تر شدن تریبون های این سازمان و عملا هبه آن به یک جریان سیاسی هستند؛ خواسته ای که به نظر می رسد با توجه به ترکیب فعلی مدیران این سازمان و البته هیات نظارت بر آن که اختیارات قانونی خاصی نیز ندارد، فراهم شده باشد.

پایداری ها در گردشگری

این اما تنها توفیق پایداری ها نبود. در جریان انتخاب نماینده مجلس یازدهم در شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری نیز بار دیگر اعضای این خرده جریان اصولگرا پیروز ظاهر شدند و در شرایطی توانستند رای مجلس را برای حضور مجید نصیرایی، نماینده فردوس و طبس در مجلس یازدهم در این شورا جذب نمایند که او روحانی است و فاقد تحصیلات مرتبط با حوزه گردشگری و میراث فرهنگی. نکته قابل توجه آنکه جلال رشیدی کوچی و محمود عباس زاده مشکینی که هرکدام به ترتیب با 130 و 75 رای به عنوان نمایندگان مجلس در هیات نظارت بر مسافرت های خارجی کارکنان دولت انتخاب شدند نیز نزدیکی های غیرقابل انکاری با مرتضی آقاتهرانی، نفر اول جبهه پایداری ها در مجلس دارند. قرابتی که می تواند مهم ترین دلیل انتخاب آنان به عنوان اعضای این هیات تلقی گردد.

در این میان فرهاد طهماسبی نیز که با رای نمایندگان مجلس به عنوان ناظر قوه مقننه در شورای عالی معادن انتخاب شد، از جمله دانش آموختگان حقوقی است که در مجلس یازدهم حضور دارد ولی علاقه ای به کمیسیون حقوقی و قضایی ندارد و چنان که پیداست ترجیح داده در مسائل مالی و صنعتی حضور داشته باشد.

برخلاف طهماسبی که نزدیکی سازمانی خاصی با جبهه پایداری ها ندارد، علی حدادی، نماینده ساوجبلاغ ازجمله چهره های همسو با پایداری ها در مجلس محسوب می گردد که روز گذشته کنار مالک شریعتی، نماینده تهران که می کوشد خود را عدالت خواه معرفی کند، پیروز به کسب نظر نمایندگان برای حضور در کمیسیون ماده 10 احزاب شدند. مالک شریعتی که حالا دبیرکل حزب رهپویان است و به این ترتیب، گزینه مطلوب علیرضا زاکانی، بنیانگذار این تشکل اصولگرا برای نظارت بر احزاب و چگونگی صدور مجوز برای تشکل های سیاسی!

یک مستقل و یک اصولگرا در صنایع دفاعی

نمایندگان مجلس همچنین روز گذشته و در ادامه انتخاب نمایندگان خود در شوراهای مختلف، جلیل رحیمی دنیا آبادی، نماینده مستقل و نزدیک به اصلاح طلبان تربت جام در مجلس یازدهم را که از معدود چهره های تایید صلاحیت شده مجلس دهم به شمار می رود، به عنوان ناظر مجلس در هیات امنای موسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی انتخاب کردند.

سوی دیگر میدان نیز علی اکبر کریمی، نماینده نزدیک به جبهه پایداری مردم اراک در مجلس یازدهم را که همچون علیرضا زاکانی، رییس فعلی مرکز پژوهش های مجلس نقش بسزایی در رد اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون در مجلس یازدهم داشت، به عنوان ناظر خود در شورای صنایع دریایی انتخاب کردند.

معصومه پاشایی بهرام، نماینده مستقل مرند و جلفا در مجلس یازدهم نیز به عنوان ناظر مجلس در شورای اجرایی فناوری اطلاعات انتخاب شد. جالب آنکه معصومه پاشایی بهرام کنار یوسف داوودی به عنوان 2 نماینده مجلس در شورای عالی استاندارد نیز انتخاب شدند تا پاشایی بهرام به عنوان تنها زنی که نامش از گوی های مجلس در جلسه علنی روز گذشته خارج شده، توفیق قابل توجهی به دست آورده باشد.

در این میان سلمان ذاکر و جبار کوچکی نژاد که هردو به عنوان نمایندگان نزدیک به جبهه پایداری مجلس یازدهم شناخته می شوند، روز گذشته با رای نمایندگان ناظران مجلس در شورای حقوق و دستمزد شدند تا عملا توفیق پایداری ها تکمیل شده باشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 مهر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 20781

به "ناظران مجلس بر فعالیت احزاب و صداوسیما انتخاب شدند ، توفیق پایداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناظران مجلس بر فعالیت احزاب و صداوسیما انتخاب شدند ، توفیق پایداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید