نساجی و استقلال؛ برخورد آرزوها در آزادی

به گزارش مجله سلو بلاگ، تیم نساجی مازندران فردا شنبه بیست و پنجم اسفند در حالی به مصاف استقلال تهران می رود که نتیجه آن نه تنها برای مهمان و میزبان از اهمیت ویژه ای برخوردار است، بلکه می تواند سرنوشت مدعیان قهرمانی لیگ برتر را هم تحت تاثیر قرار دهد.

نساجی و استقلال؛ برخورد آرزوها در آزادی

به گزارش ایرنا، دیدار هفته بیست و دوم نساجی مازندران در لیگ برتر که ساعت 19 در استادیوم آزادی تهران برگزار می شود، برای شاگردان مجید جلالی فرصت ثبت یک خاتمه خوش برای سال فوتبالیشان است و برای شاگردان آماده وینفرد شفر هم حکم موقعیت مهم عقب نماندن از چهار مدعی قهرمانی دیگر لیگ را دارد.

نساجی در صورتی که اجازه کسب 3 امتیاز را به استقلال ندهد، 4 تیم دیگر مدعی قهرمانی، یعنی تراکتورسازی، سپاهان، پرسپولیس و پدیده شهر خودرو را مسرور می نماید، اما استقلال در هفته های اخیر تیمی منسجم و قدرتمند مقابل حریف های داخلی نشان داده است.

نساجی که با مجید جلالی روزهای تقریبا مناسبی را سپری می نماید و بازی به بازی در حال بهتر شدن است، امیدوار است فردا در دیدار مقابل آبی پوشان پایتخت بتواند با ارائه یک بازی خوب، سال را به خوبی تمام کند تا ابتدا و انتهای سال 1397 برای این تیم و طرفدارانش به بهترین شکل ممکن رقم بخورد.

ابتدای سال جاری نساجی در کورس صعود به لیگ برتر بود و 9 اردیبهشت توانست جواز صعود به لیگ برتر را کسب کند. نساجی چی ها اگر بتوانند حتی با کسب یک امتیاز از استقلال 40 امتیازی، سال را به خاتمه برسانند - همان طور که سال را به خوبی شروع کردند - می توانند با خوشی تمام نمایند.

شاگردان جلالی که در حال حاضر با 23 امتیاز از 21 بازی در رتبه نهم جدول قرار دارند، در نیم فصل دوم از 6 دیدار 7 امتیاز کسب کردند. تساوی هفته گذشته نساجی مقابل پرسپولیس در قائمشهر این تیم را از نظر روحی برای دیدار با استقلال تقویت نموده است. شاگردان جلالی امیدوارند که با توجه به خستگی بازیکنان استقلال به دلیل فشردگی دیدارها در لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا، بتوانند فرصت مناسبی برای کسب امتیاز از تهران داشته باشند. استقلال از 9 اسفند تا کنون 2 دیدار در لیگ برتر و 2 بازی سخت در لیگ قهرمانان آسیا برگزار نموده است.

  • جدال با استقلالِ متفاوت

استقلالی که فردا مقابل نساجی قرار می گیرد، تیمی است که نیم فصل دوم را متفاوت از نیم فصل نخست شروع کرد و دستکم در لیگ برتر، دیدارهای خوبی را به نمایش گذاشته است. استقلال از 6 بازی نیم فصل دوم 5 دیدار را با پیروزی پشت سر گذاشته و فقط در یک دیدار مقابل تراکتورسازی بازنده شد.

آبی پوشان در نیم فصل نخست از 15 بازی فقط 6 دیدار را پیروز از میدان خارج شده بودند و حالا در 6 هفته فقط یک پیروزی کمتر از تمام نیم فصل نخست دارند.

شکست نساجی در بازی فردا استقلال را از نظر تعداد بردها در نیمه راه نیم فصل دوم، با تعداد پیروزی هایی که در نیم فصل اول از 15 بازی کسب کرد برابر می نماید و همین نشان دهنده تفاوت استقلال نیم فصل اول با نیم فصل دوم است.

جلالی قطعا خوب می داند که خط دفاعی استقلال در 6 بازی اخیرش فقط 2 گل دریافت کرد و در 21 هفته پشت سر گذاشته شده لیگ هیجدهم نیز فقط 8 بار توپ از دروازه این تیم رد شده و کمترین گل خورده را دارد. به این معنی که خط دفاع استقلال در لیگ هیجدهم تا کنون بهترین خط دفاع بوده و رد شدن از آن و وارد کردن توپ به دروزاه این تیم کار بسیار دشواری است.

نکته دیگری که کادر فنی و بازیکنان نساجی برای دیدار فردا مد نظر دارند، مهار خط حمله استقلال تهران است. استقلال در 21 بازی اخیر 31 بار دروازه حریفان را باز نموده و از این نظر پس از تراکتورسازی و سپاهان که هر دو 33 گل زده اند، سومین خط حمله خطرناک لیگ برتر محسوب می شود.

خطرناک بودن خط حمله استقلال زمانی بیشتر قابل درک است که به آمار گلزنی این تیم در نیم فصل دوم نگاهی بیندازیم. تا خاتمه نیم فصل نخست، استقلال فقط 18 گل وارد دروازه حریفان نموده بود و میانگین گلزنی این تیم 1.2 گل در هر دیدار بود، اما این تیم در 6 دیدار نخست نیم فصل دوم توانست 13 بار گلزنی کند و به میانگین گلزنی بیش از 2.1 گل در هر دیدار برسد. مثلث هجومی آفریقایی استقلال بسیار زهردار ظاهر شده و می تواند در دیدار با نساجی نیز مانند سایر بازی ها همین قدر خطرناک باشد.

  • بیم و امیدهای نساجی

نساجی فردا در حالی مقابل استقلال قرار می گیرد که چند مهره مهم خود را در اختیار ندارد. فردا جئورجی ولیسیانی، احمد عبدالله زاده، محمدمهدی نظری و محمد عباس زاده نمی توانند نساجی را همراهی نمایند. بنا براین جلالی نمی تواند روی دیوار دفاعی گرجستانی خود برای دفع حملات خط حمله خطرناک استقلال حساب ویژه ای باز کند. محمد عباس زاده اثرگذار هم که در نیم فصل دوم هنوز از بند مصدومیت رها نشده و شرایط بازی ندارد، اما شاید مهم ترین خلاء نساجی در دیدار فردا نداشتن محمدمهدی نظری باشد. عملکرد خوب محمدمهدی نظری در نساجی و گلزنی و گل سازی های او به نساجی یاری زیادی در این فصل کرد. نظری طی بازی های اخیر همواره به عنوان ناجی برای نساجی عمل کرد، ولی فردا به دلیل مصدومیت در مقابل استقلال نمی تواند قرار بگیرد. او چه در دیدارهایی که به عنوان بازیکن تعویضی وارد زمین می شود و چه در بازی هایی که در ترکیب ثابت واقع شده است، اثرگذار است. بنابراین جای خالی او فردا حتما حس خواهد شد.

نساجی پس از روی کار آمدن جلالی تیمی هجومی تر از نیم فصل نخست نشان داده است، اما تردیدی نیست که جلالی برای دیدار فردا مقابل استقلال ابتدا به گل نخوردن و مهار حملات خطرناک استقلال فکر می نماید. با این حساب او باید چشم به ضد حملات داشته باشد؛ تاکتیکی که در بازی های اخیر نیز از نساجی مقابل تیم های قدرتمند مانند تراکتورسازی و پرسپولیس دیده شد.

علاوه بر این، جلالی حتما روی سرعت خوب آرفنگ دافه، وینگر سنگالی نیز برای ضد حملات حساب نموده است. حامد شیری که در تمرین پیش از بازی با پرسپولیس مصدوم شده بود به دیدار فردا می رسد و خیال نساجی را از بابت مدیریت خط هافبک تا حدودی راحت می نماید، اما نگرانی نساجی چی ها از ضعف در گلزنی و هدر رفتن موقعیت هایی که ایجاد می نمایند کماکان پابرجاست.

در دروازه هم با توجه به عملکرد قابل دفاع محمدامین رضایی جوان در بازی های اخیر، ممکن است جلالی یک بار دیگر از او در ترکیب اصلی استفاده کند. هرچند تجربه لک و استراحت چند هفته ای او ممکن است جلالی را متقاعد کند که برای حفاظت از دروازه نساجی در آخرین دیدار سال این تیم، او را در ترکیب اصلی قرار دهد.

جلالی با وجود مصدومیت چند بازیکن اثرگذار نساجی در نشست خبری پیش از بازی که امروز برگزار گردید از انگیزه بالای بازیکنان جوان نساجی برای کسب نتیجه مقابل استقلال اطلاع داد و اظهار امیدواری کرد که با حضور پرشور طرفداران این تیم در استادیوم آزادی، یکی از بهترین بازی های نساجی را ارئه خواهند کرد.

  • کارنامه آقا معلم مقابل استقلال

آقا معلم تا کنون 23 بار با تیم های مختلفی مانند استقلال اهواز، سایپا، شهید قندی، صبا باتری، فولاد خوزستان، تراکتورسازی، پاس و پیکان مقابل استقلال نهاده شد که حاصل این تقابل ها برای جلالی چندان دلچسب نبود. او فقط 4 بار توانسته استقلال را به عنوان سرمربی شکست دهد. 8 بار نیز تیم های جلالی با استقلال مساوی نموده اند و در 11 دیدار هم تیم های جلالی از استقلال بازنده شدند.

جلالی در 12 سرمربیگری اخیر خود مقابل آبی پوشان پایتخت به پیروزی نرسیده است. بیشترین شکست های جلالی در تاریخ لیگ برتر مقابل استقلال است و استقلال هم در لیگ برتر، مقابل جلالی بیشتر از همه مربیان دیگر به پیروزی رسیده است. آخرین پیروزی جلالی با یک تیم مقابل استقلال مربوط به لیگ دهم است.

همه این آمارها یعنی جلالی در عین حال که به شکست نخوردن نساجی برابر استقلال می اندیشد، امیدوار است پس از سال ها با یک تیم استقلال را شکست دهد.

آخرین شکست جلالی مقابل استقلال در لیگ شانزدهم با پیکان رقم خورد و آخرین تقابل جلالی و استقلال به مرداد سال جاری و دیدار هفته نخست لیگ هیجدهم برمی شود که پیکانِ جلالی، استقلالِ شفر را با تساوی بدون گل متوقف کرد.

  • تاریخچه بازی های دو تیم

برای بسیاری از طرفداران نساجی شاید تاریخچه دیدارهای دو تیم به بازی 28 مهر 1396 در جام حذفی و دیدار نیم فصل نخست نساجی - استقلال در قائمشهر محدود شود، اما نساجی به جز این دو دیدار 5 بار دیگر نیز با استقلال تهران بازی کرد. نساجی در 7 دیدار مقابل استقلال 4 بار بازنده شد، یک بار به پیروزی رسید و 2 بار مساوی کرد.

برای طرفداران قدیمی نساجی یکی از خاطره انگیزترین بازی های نساجی با تیم های مطرح ایران، نخستین دیدار این تیم مقابل استقلال تهران است که سال 1364 در استادیوم شهید وطنی برگزار گردید و نساجی با نتیجه پرگل 5 بر 1 استقلال را شکست داد.

6 سال بعد در دور رفت نخستین دوره رقابت های لیگ آزادگان، استقلال در استادیوم آزادی نساجی را 1 بر صفر شکست داد. هفته خاتمهی نیم فصل دوم همان دوره لیگ آزادگان، بازی برگشت دو تیم در استادیوم وطنی برگزار گردید و در حالی که استقلال در صورت پیروزی مقابل نساجی قهرمان لیگ می شد، نساجی با تساوی 1 بر 1 فرصت قهرمانی را از استقلال گرفت.

چهارمین دیدار دو تیم مربوط به جام حذفی سال 1378 است که دو تیم در دور رفت ابتدا در قائمشهر به مصاف هم رفتند و استقلال نساجی را 2 بر صفر شکست داد. استقلالی ها در دیدار برگشت شکست سنگین خود مقابل نساجی در سال 1364 را با نتیجه 5 بر صفر جبران کردند.

دیدار ششم نیز مهر سال گذشته 2 بر 1 به سود استقلال تمام شد و هفتمین و آخرین دیدارشان در آخرین روز تابستان سال جاری با تساوی بدون گل در قائمشهر به خاتمه رسید.

  • سکوهای وطنی در آزادی

بازی فردا یک ویژگی مهم دارد و آن هم حضور هزاران طرفداران نساجی در استادیوم آزادی است. تا پیش از دیدار استقلال-نساجی در 28مهر 1396 از مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی، دیده نشده بود که هزاران طرفدار یک تیم شهرستانی به تهران بروند و بخشی از استادیوم را در تصرف خودشان در بیاورند.

شاید فقط در بازی های تراکتورسازی تبریز بود که تعداد طرفداران این تیم در استادیوم آزادی قابل توجه می شد، اما بازی نساجی با استقلال برای نخستین بار کاری کرد که طرفداران یک تیم مهمان، جوِ استادیوم را در دست بگیرند. نساجی آن دیدار را 2 بر 1 واگذار کرد؛ اما اتفاقی که در آن دیدار افتاد فراتر از یک نتیجه و حذف نساجی از جام حذفی بود. نساجی از جام حذفی کنار رفت، ولی طرفداران این تیم با لشگرکشی از شمال به تهران و حضور پرتعدادشان در استادیوم آزادی، نگاه همه رسانه های ورزشی را به خودشان جلب کردند. آن روز حدود 10 هزار نفر از قائمشهر و شهرهای دیگر مازندران به استادیوم آزادی رفتند تا نساجی را تشویق نمایند و پس از 18 سال شاهد حضور تیم محبوب شان در بزرگترین استادیوم ایران باشند.

نساجی پس از آن دیدار و حضور پرشور طرفداران، بیشتر از همواره در فوتبال ایران دیده شد و عزم خود را برای صعود به لیگ برتر جزم کرد تا بالاخره پس از 24 سال به سطح اول فوتبال کشور برشود. حالا نساجی به عنوان یک تیم پرطرفدار با طرفدارانی خاص در لیگ برتر شناخته شده است.

طرفداران نساجی از چند روز پیش در حال برنامه ریزی برای حضوری پرشور در استادیوم آزادی هستند تا یک بار دیگر هزاران سکوی این استادیوم را برای تشویق نساجی تسخیر نمایند. با حضور این طرفداران، فردا نساجی در زمین حریف چندان هم از فضای استادیوم خانگی دور نیست.

بازی فردای استقلال - نساجی را محمدرضا اکبریان قضاوت می نماید.

نساجی پس از بازی با استقلال باید برای یک بازی خارج از خانه دیگر مقابل سایپا که 8 فروردین برگزار خواهد شد آماده شود.

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

picosho.ir: پیکوشو: مجله عکس و گرافیک

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 3437

به "نساجی و استقلال؛ برخورد آرزوها در آزادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نساجی و استقلال؛ برخورد آرزوها در آزادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید