نقطه ضعف اقتصاد ایران کجاست؟

به گزارش مجله سلو بلاگ، یک کارشناس حوزه نفت درباره تاثیر تحریم ها بر بهتر شدن وضعیت اقتصادی کشور نکاتی را اعلام کرد.

نقطه ضعف اقتصاد ایران کجاست؟

به گزارش محمدعلی خطیبی کارشناس حوزه نفت و انرژی درباره تاثیر تحریم ها بر اقتصاد ایران و امکان بهتر شدن وضعیت اقتصاد کشور گفت: این مساله بستگی به سیاست های داخلی دارد زیرا در اقتصاد ایران مولفه های فراوانی دخیل هستند.

وی اضافه نمود: فروش نفت یکی از مولفه های موثر در اقتصاد ایران است اما تنها عامل محسوب نمی شود. خطیبی ادامه داد: عوامل دیگری نیز وجود دارد که شاید بسیار مهم تر از تحریم های نفتی باشد. وی گفت: این مساله در اصل به سیاست های اقتصادی دولت برمی شود تا بتواند روزهای خوبی را برای مردم و کشور رقم بزند.

خطیبی توضیح داد: همچنین با این کار دولت باید بتواند وابستگی های خود را به درآمدهای نفتی کاهش دهد این مساله نیز معطوف به سیاست های دولت است.

وی تاکید نمود: همواره به دنبال عوامل بیرونی هستیم تا مسائل را متوجه آنها کنیم اما باید گفت عوامل بیرونی موثر است در عین اینکه نباید از عوامل داخلی نیز غفلت کرد.

این کارشناس حوزه نفت و انرژی گفت: عوامل داخلی مانند سیاست های اقتصادی موثرند برای نمونه یکی از این عوامل وابستگی های ما به درآمدهای نفتی است که در 40سال گذشته بارها بر لزوم قطع وابستگی سخن گفته شده در حالی که اگر هر سال 2درصد از این وابستگی کم شده بود اکنون شاهد کاهش 80درصدی وابستگی به درآمدهای نفتی بودیم.

خطیبی بیان نمود: این مساله را نمی توان عامل خارجی محسوب کرد و نیازمند عزم داخلی هستیم تا از پتانسیل های داخلی استفاده کنیم و وابستگی به درآمدهای نفتی را کم کنیم.

وی اضافه نمود: جدی نبودن در سیاست های درستی است که همه هم قبول دارند و کسی نیست مخالف این مساله باشد اما باید پرسید چرا این اتفاق نمی افتد زیرا جدیت لازم را نداریم.

خطیبی تاکید نمود: کل دولت هایی که تاکنون زمام امور را داشته اند در راه قطع و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی جدی نبوده اند.

وی ادامه داد: اگر برنامه ریزی داخلی، جدی و درست باشد و به سمت ظرفیت های غیرنفتی داخلی حرکت کنیم و وابستگی کشور را به درآمدهای نفتی کم کنیم اصلا دشمن به فکر تحریم نفت و ضربه زدن از این طریق نمی افتد تا ما را تحت فشار قرار دهد. وی توضیح داد: باید به چنین مسایل داخلی بیشتر توجه کنیم.

این کارشناس حوزه نفت و انرژی درمورد اینکه آیا در عملکرد دولت جدیت برای حل این موارد مشاهده می شود یا خیر؛ گفت: متاسفانه بعد از برجام وابستگی به درآمدهای نفتی بیشتر شد در حالی که بر اساس قول و قرارها باید هر سال از میزان وابستگی کاسته می شد که این اتفاق نیافتاد.

وی ادامه داد: قبل از برجام وابستگی به درآمدهای نفتی به 30درصد رسیده بود و اگر این روند ادامه پیدا می کرد میزان وابستگی به درآمدهای نفتی کم می شد اما پس از برجام متاسفانه دوباره وابستگی ها بیشتر شد و همین مساله سبب شد تا دشمن طمع کند و از همین نقطه به ما ضربه بزند.

خطیبی خاطر نشان کرد: عزم جدی تری ضروری است تا وابستگی ها را به حداقل میزان ممکن برسانیم و این به معنای عدم فروش نفت نیست بلکه کسب درآمدها را بیشتر به سمت بخش های سرمایه گذاری ببریم و هزینه های جاری را با درآمدهای نفتی مرتبط نکنیم.

منبع: خبرآنلاین

پریها: مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 14 شهریور 1400 بروزرسانی: 14 شهریور 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 1759

به "نقطه ضعف اقتصاد ایران کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقطه ضعف اقتصاد ایران کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید