پارک های ملی بزرگ ما؛ حیات وحش با روایت باراک اوباما

به گزارش مجله سلو بلاگ، شاید فکر کنید مستندی با عنوان پارک های ملی بزرگ ما که روایتش هم به عهدۀ باراک اوباما باشد، حتما دربارۀ پارک ها ملی آمریکا ساخته شده. ولی این درست نیست. این مستند پنج قسمتی نگاه بسیار جامع تری دارد و بزرگترین پارک های ملی و ذخایر زیست محیطی سراسر کرۀ زمین را موضوع جستجوی خود قرار داده است.

پارک های ملی بزرگ ما؛ حیات وحش با روایت باراک اوباما

به گزارش خبرنگاران؛ این مستند می خواهد مجموعۀ اکوسیستم جانوری و گیاهی را که در هر کدام از پارک های ملی بزرگ جهان وجود دارد به تصویر بکشد و علاوه بر این نشان بدهد که انسان چگونه می تواند هم از طبیعت محافظت کند و هم بزرگترین تهدید برای آن باشد. تغییرات آب و هوایی هم مضمون دیگری است که در مستند به آن پرداخته می گردد.

هر کدام از قسمت های دوم تا پنجم متمرکز بر یک منطقۀ جغرافیایی خاص هستند؛ در این چهار قسمت ما با بزرگترین پارک های ملی در شیلی، کنیا، کالیفرنیای آمریکا و اندونزی آشنا می شویم. اما قسمت اول مثل یک جور مقدمۀ کلی است و بیننده را به سفری دور جهان می برد؛ از پارک های مختلف آمریکا گرفته تا پارک هایی در استرالیا و ژاپن و آفریقا.

مسلما مهم ترین نکتۀ خاص و جالب توجه دربارۀ این مستند راوی آن است. اوباما که در سال 2018 کمپانی فیلمسازی Higher Ground را به همراه همسرش میشل تاسیس کرد، علاوه بر اینکه نقش راوی این مستند را دارد، مدیر اجرایی فراوری آن هم بوده است. این بخشی از پروژۀ همکاری چندسالۀ اوباما با نتفلیکس است.

صرف نظر از جالب بودن حضور اوباما به عنوان یک شخصیت سیاسی، او به عنوان یک راوی واقعا خوب عمل می نماید. لحن صدایش در بیشتر موارد متناسب و گیراست و نقطۀ اوج کار او هم در مواردی است که راجع به احساس و ارتباط شخصی خودش نسبت به برخی از منطقه ها مثل هاوایی صحبت می نماید.

فیلمبرداری این کار همانطور که از یک مستند طبیعت انتظار می رود بسیار زیبا و درخشان است و رنگ ها و جزئیات چشم انداز ها، بخصوص اگر آن ها را در یک قاب بزرگ و با کیفیت ببینید، فوق العاده و مسحورکننده هستند. اما این مستند به لحاظ مضمون و محتوا تفاوت زیادی با سایر مستند های مربوط به طبیعت که در سال های اخیر ساخته شده اند ندارد. پارک های ملی بزرگ ما با اینکه به لحاظ کیفیت بصری و تکنیک های مستندسازی در عالیترین سطح قرار گرفته است، اما مضمون تازه ای که تا به حال ندیده باشیم به ما نمی دهد.

تنها تفاوت این مستند اوباما است که اتفاقا شاید تفاوت خیلی مهمی هم باشد از این جهت که می تواند توجهات زیادی را به مسائل و خطراتی جلب کند که بار ها و بار ها گفته شده اند، اما گوشی برای شنیدن آن ها پیدا نشده است.

منبع: decider.com

منبع: فرارو
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 45085

به "پارک های ملی بزرگ ما؛ حیات وحش با روایت باراک اوباما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پارک های ملی بزرگ ما؛ حیات وحش با روایت باراک اوباما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید