پزشک ایرانی مقیم ترکیه از روشهای پیروز کنترل ویروس کرونا می گوید

به گزارش مجله سلو بلاگ، خبرنگاران/اصفهان ویروس جدید خانواده کرونا که سال گذشته از چین آغاز و به سرعت به پاندمی دنیای تبدیل شد، بعد از گذشت چندین ماه هنوز هم کشورهای زیادی را درگیر نموده و مقابله با این ویروس در گوشه و کنار دنیا ادامه دارد.

پزشک ایرانی مقیم ترکیه از روشهای پیروز کنترل ویروس کرونا می گوید

واکنش کشورهای مختلف برای مقابله با این ویروس از ابتدا متفاوت بود، اما حالا بعد از گذشت 6 ماه بسیاری از کشورها به تجربیات مفیدی دست پیدا نموده اند که اشتراک این تجربیات می تواند به کاهش آمار ابتلا و فوت بر اثر بیماری کووید19 یاری کند.

دکتر مصطفی نوری زاده، عضو هیئت علمی دانشکده بیوتکنولوژی دارویی دانشگاه بولنت اجویت ترکیه، یکی از اساتید ایرانی است که از چندی پیش زمینه اشتراک تجربیات مقابله با این ویروس را با هموطنان خود در ایران به وسیله برگزاری وبینارهای مختلف در فضای مجازی فراهم نموده است.

دکتر مصطفی نوری زاده در گفت و گو با مجله سلو بلاگ، از ویروس کرونا و آخرین یافته ها درباره آن تا فراوری واکسن در جهان و علت امیدواری به اثربخشی واکسن می گوید. راه های پیشگیری و درمان بیماری در ترکیه و مقایسه شرایط ترکیه با ایران، در کنار توصیه هایی برای پشت سر گذاشتن این پاندمی با تلفات و آسیب های کمتر، از دیگر بخش های این گفت و گو است که در ادامه می خوانید.

جهش های جزئی ویروس کرونا برخلاف آنفلوآنزا

عضو هیئت علمی دانشکده بیوتکنولوژی دارویی دانشگاه بولنت اجویت ترکیه، اظهار کرد: کووید19 ویروسی از خانواده کرونا ویروس ها است که قبلا ویروس های سارس و مرس جزو این خانواده بودند و بعد از شیوع در بعضی کشورها، یا از بین رفتند و یا خیلی کم شدند.

وی با اشاره به اینکه کووید19 مثل بقیه ویروس های این خانواده دارای ژنوم RNA است که از این جهات ترس زیادی درمورد آن وجود داشت، اضافه نمود: مهمترین یافته ای که در خصوص این ویروس اخیرا به دست آمده و برای فراوری واکسن نیز مفید است این بوده که ویروس کرونا تا به امروز دچار موتاسیون های زیادی نشده، برعکس ویروس آنفلوآنزا که آن هم ویروسی با ژنوم RNA است و جهش های زیادی در آن رخ می دهد، درحالی که کرونا تا به امروز جهش های جزئی داشته است.

مصطفی نوری زاده با اعلام اینکه هم اکنون 36 واکسن کرونا در جهان بر روی انسان ها در حال تست شدن است و 140 واکسن نیز در مرحله تست بر روی حیوانات آزمایشگاهی است، گفت: واکسن مدرنا آمریکا، آکسفورد انگلیس، فایزر، استرالیا، چین و روسیه واکسن های مورد مطالعه در فاز 3 هستند که همه این کوشش ها نشان می دهد به زودی واکسن کرونا وارد بازار خواهد شد.

مطالعه و تست آزمایشگاهی داروهای کرونا

وی ادامه داد: در کنار کوشش برای کشف واکسن، داروهای مختلفی نیز در مراحل تست بر روی انسان ها و یا حیوانات آزمایشگاهی است. یکی از این داروها که اخیرا از سوی FDA تایید شده داروی رمدسیویر است، در کنار آن داروی فاویپیراویر با اینکه در خیلی از کشورها مورد استفاده قرار می گیرد اما مطالعات بر روی آن همچنان ادامه دارد.

متخصص بیوتکنولوژی دارویی با اشاره به اینکه داروی MK4488 قبلا در آمریکا برای ویروس آنفلوآنزا طراحی و فراوری شده بود نیز در فاز یک پیروزیت آمیز بوده و فاز 3 آن از شهریور آغاز می گردد، اضافه نمود: دارویی به اسم RecombinantACE2 گیرنده های سطح سلولی ما که ویروس به آن متصل می گردد را به صورت نوترکیب (recombinant) در می آورد و از راه های بیوتکنولوژی فراوری شده و قرار است بر روی حیوانات آزمایشگاهی تست گردد، این درحالی است که تست این دارو بر روی سلول ها در محیط آزمایشگاهی اثر مثبتی داشته و در آینده می تواند انتخاب خوبی برای مقابله با این ویروس باشد.

نوری زاده با یادآوری اینکه زمانی که ویروس کرونا در چین شایع شده بود این دیدگاه وجود داشت که ویروس فقط مسائل تنفسی ایجاد می نماید، شرح داد: به مرور دیدیم که این ویروس می تواند مسائل گوارشی و قلبی هم ایجاد کند، حتی کلیه را درگیر کند و در مواردی هم منجر به سکته مغزی گردد.

عضو هیئت علمی دانشکده بیوتکنولوژی دارویی دانشگاه بولنت اجویت ترکیه با بیان اینکه مهمترین شناختی که از ویروس کرونا بدست آورده ایم این است که دچار موتاسیون های خیلی زیادی نمی گردد، اضافه نمود: نزدیک به یک ماه قبل با آنالیز هایی که انجام دادم و ویروس هایی که از کشورهای مختلف جداسازی شده بود را با هم مقایسه کردم متوجه شدم نمونه ویروس در کشورهای مختلف اختلاف بسیار جزیی باهم دارند و مثل آنفلوآنزا نیست که تفاوت ویروس زیاد باشد، این اختلاف کم امید را برای فراوری واکسن خیلی بیشتر می نماید.

اقدامات پیشگیری و درمانی ترکیه برای مقابله با کرونا

وی در ادامه درخصوص اقدامات پیشگیری و درمانی در ترکیه برای مقابله با کرونا، اظهار کرد: قبل از اینکه ویروس وارد ترکیه گردد این آمادگی وجود داشت و کمیته کرونا متشکل از 40 نفر از اساتید دانشگاه با تخصص های مختلف تشکیل شد که تمام تصمیمات در این کمیته گرفته می گردد. با مشاهده اولین موارد ابتلا به کرونا قرنطینه شهری به ویژه در شهرهای عظیم انجام شد و ورود و خروج به این شهرها کاملا ممنوع بود مگر در شرایط اضطراری، در روزهای تعطیل نیز همه شهرها تعطیل می شد و ورود و خروج ممنوع بود. در این مدت کسی نمی توانست از خانه بیرون بیاید و حتی نان را فقط باید از ماشین های مخصوصی که به محلات مختلف شهر می آمدند باید می خریدند. این اقدامات نتایج خوبی داشت که الان می بینیم.

نوری زاده با اشاره به مطالعه جدیدی که نشان می دهد افراد 10 تا 19 سال ناقلان قوی ویروس کرونا هستند، شرح داد: این بحث از همان ابتدا در کشور ترکیه مطرح بود و به همین خاطر در ترکیه افراد زیر 18 سالی که شاغل نبودند، نزدیک به 65 روز قرنطینه خانگی شدند، چون دیدگاه این بود که اگر این افراد بیمار شوند، شاید مراقبت کمتری نمایند برای همین بهتر است در قرنطینه خانگی باشند تا سلامت دیگر افراد را به خطر نیندازند.

متخصص بیوتکنولوژی دارویی با بیان اینکه افراد پرخطر مثل سالمندان نیز 65 روز در قرنطینه خانگی بودند، ادامه داد: از همان ابتدا که دانشگاه ها و مدارس تعطیل شد، تعداد نیروهای ادارات کم شد، به افرادی که بیماری زمینه ای دارند مرخصی اجباری داده شد و رفت و آمدها کنترل و محدود شد.

وی با یادآوری اینکه از ابتدای شیوع کرونا در شهرهای ترکیه استفاده از ماسک اجباری شد، گفت: نزدن ماسک 900 لیر معادل 3 و نیم میلیون تومان جریمه دارد، در عین حال که فاصله گذاری اجتماعی به خوبی اجرا می گردد و در بانک ها و ادارات تنها به 2 نفر خدمات می دهند و بیرون از فضای بانک و اداره نیز افراد باید فاصله یک و نیم تا دو متری را رعایت نمایند.

نوری زاده اضافه نمود: در ترکیه هر رستورانی به ازای یک و نیم تا 2 متر فقط یک مشتری می تواند داشته باشد و بیشتر از 6 مشتری هم نمی توانند همزمان وارد رستوران شوند. وقتی تعداد موارد ابتلا بالا بود هرگونه تجمع و تمام میهمانی ها و مراسم عروسی ممنوع بود. ضمن اینکه باتوجه به اینکه افراد مسن بیشتر در معرض خطر قرار دارند و بیشتر آمار فوتی ها مربوط به این گروه سنی است، حاجیانی که از حج عمره بازگشتند مستقیما به خوابگاه های دانشجویی رفتند و به مدت 14 روز قرنطینه شدند چون احتمال داشت ناقل یا مبتلا باشند.

نتایج خوب استفاده از داروی فاویپیراویر در ترکیه

عضو هیئت علمی دانشکده بیوتکنولوژی دارویی دانشگاه بولنت اجویت ترکیه با بیان اینکه ترکیه با استفاده از تجارب چین از همان ابتدا برای بیماران کلروکین تجویز می کرد، اضافه نمود: ترکیه ابتدا این دارو را وارد میکرد و سپس اقدام به فراوری کلروکین کرد، همچنین باتوجه به اینکه استفاده از فاویپیراویر در ژاپن و چین نتایج خوبی داشت، با تصمیم سریع کمیته کرونا ترکیه یک میلیون دوز از این دارو را از ژاپن وارد کرد.

وی با اشاره به اینکه در آن موقع فاویپیراویر و کلرکین دو انتخاب دارویی بود، اضافه نمود: بعد از آن کم کم استفاده از دگزامتازون و اکتمرا هم آغاز شد.

متخصص بیوتکنولوژی دارویی، با اعلام اینکه استفاده از داروی فاویپیراویر زمان بستری بیماران را از 11 به 5 روز کاهش داد، شرح داد: وقتی ترکیه متوجه نتایج خوب فاویپیراویر شد سریعا آغاز به فراوری این دارو کرد، اما چون احتمال داشت فاویپیراویر به میزان کافی وجود نداشته باشد ابتدا به بیماران بد حال و دارای مسائل زمینه ای داده شد و وقتی به فراوری انبوه رسید به همه بیماران داده می گردد. بنابراین در ترکیه از آغاز بیماری به بیماران فاویپیراویر داده می گردد و علاوه بر آن به بیماران بدحال در آی سی یو اکتمرا می دهند، درحالی که هنوز رمدسیویر در ترکیه نه وارد و نه فراوری شده است. ترکیه تقریبا فقط با فاویپیراویر بیماران را درمان می نماید.

نوری زاده با بیان اینکه در ترکیه هر روز حدود هزار نفر به کرونا مبتلا و 17 نفر فوت می نمایند، گفت: در یک مقطع زمانی آمار روزانه ابتلا به کرونا 2 تا 3 برابر ایران شد اما هم اکنون ترکیه توانسته تا حد زیادی کنترل کند، درحالی که شرایط ایران همچنان قابل قبول نیست. به اعتقاد متخصصان در 4 وبیناری که با دکتر محمدرضا هاشمیان و اساتید ترکیه داشتیم، رمز پیروزیت ترکیه مدیریت خوب و تجویز فاویپیراویر در مراحل ابتدایی بیماری است.

استفاده از ماسک کافی نیست، فاصله اجتماعی هم باید رعایت گردد

وی با بیان اینکه استفاده از ماسک فقط 65 درصد می تواند ما را از ابتلا به ویروس نجات دهد، گفت: وقتی دو نفر از ماسک استفاده نمایند احتمال ابتلا به کرونا تا 95 درصد کاهش می یابد، اما استفاده از ماسک به تنهایی کافی نیست و باید فاصله اجتماعی هم رعایت گردد اما فاصله گذاری اجتماعی در ایران هنوز آن طور که باید باشد نیست.

عضو هیئت علمی دانشکده بیوتکنولوژی دارویی دانشگاه بولنت اجویت ترکیه با اشاره به اینکه بسیاری از مردم این روزها می پرسند ما که از ماسک استفاده می کنیم پس چرا همچنان آمار ابتلا به بیماری در ایران بالاست، شرح داد: نتایج رعایت پروتکل های بهداشتی را همین امروز نمی بینیم و حداقل یک ماه بعد می بینیم، اگرچه به نظرم در ایران هنوز حدود 20 درصد مردم رعایت نمی نمایند که نزدیک به 15 میلیون نفر می گردد.

هر واکسنی که به مرحله فراوری برسد موثر خواهد بود

وی با تاکید براینکه هر واکسنی که کارآزمایی بالینی آن تمام گردد موثر خواهد بود، گفت: فرقی ندارد این واکسن فراوری چه شرکتی باشد، چون بیشتر این شرکت ها پروتئین اسپایک که قرار است ویروس را به سلول های ما متصل کند با تکنولوژی های مختلف فراوری می نمایند و وقتی تا فاز 3 آمده اند یعنی نتایج خوبی دیده اند، چون بر روی هزاران نفر تست شده است. پروتئین اسپایک قبلا در ویروس های هم خانواده کرونا که سارس و مرس بودند هم به عنوان واکسن فراوری شد و نتیجه داد.

وی گفت: باتوجه به اینکه ویروس کرونا دچار جهش های خیلی زیادی نشده نسبت به اثربخشی واکسن خیلی امیدواریم و هر واکسنی تایید گردد حتما واکسن خوبی خواهد بود، بنابراین شاید انتخاب بین خوب و خوب تر باشد که در این شرایط چندان مهم نخواهد بود.

شاید روسیه و چین پیشتاز شوند

استاد دانشگاه بولنت اجویت ترکیه با اشاره به اینکه روسیه اعلام نموده واکسن کرونا را بعد از اتمام فاز 3 سریع وارد بازار می نماید، گفت: در هندوستان یکسری افراد ثروتمند به شرکت سرم سازی هندوستان یاری کردند تا از همین الان فراوری واکسن آکسفورد را حتی قبل از اینکه فاز 3 آن تمام گردد آغاز نمایند، این درحالی است که به نظر می رسد همه واکسن های فاز 3 پیروزیت آمیز خواهند بود، بنابراین این سرمایه گذاران هم ریسک کمی خواهند داشت.

نوری زاده با تاکید براینکه واکسن کرونا در مقابله با این ویروس قطعا اثربخش و پیروزیت آمیز خواهد بود، گفت: همانطور که اشاره کردم ویروس کرونا جهش زیادی نداشته است، درحالی که ابتدای شیوع ویروس کرونا چون ژنوم RNA است و میکروارگانیسم هایی که این ژنوم را دارند دچار جهش های زیادی می شوند گمان می شد مثل آنفلوآنزا باشد و دچار تغییرات زیادی گردد، اما به مرور زمان دیدیم که این ویروس شبیه آنفلوآنزا نیست و ژنوم تقریبا ثابتی با جهش های بسیار جزئی دارد.

وی با بیان اینکه به نظر من شرکت های روسی و چینی زودتر از شرکت های دیگر واکسن را وارد بازار خواهند کرد، گفت: اگر چین و روسیه جزو اولین کشورها باشند به نظر من به نفع ما خواهد بود، چون ارتباطات خوبی با این کشورها داریم و با رایزنی هایی که انجام خواهد شد می توانیم واکسن را زودتر از خیلی از دیگر کشورها وارد کنیم.

نظریه ایمنی جمعی کاملا مردود است

عضو هیئت علمی دانشکده بیوتکنولوژی دارویی دانشگاه بولنت اجویت ترکیه در بخش دیگری از سخنانش با تاکید براینکه ایمنی جمعی یا گله ای امروز در جهان رد شده است، گفت: زمانی که 5 ماه از شیوع ویروس در ترکیه گذشته بود وزارت بهداشت این کشور به طور تصادفی از 150 هزار نفر تست PCR گرفت که نشان داد تعداد افراد مبتلا 25 صدم درصد یعنی زیر یک درصد است، براین اساس اگر قرار باشد ایمنی گله ای رخ دهد با این نتایج شاید نزدیک به 100 سال لازم باشد تا 80 درصد مردم ترکیه مبتلا شوند و ایمنی گله ای رخ دهد، پس نظریه ایمنی جمعی یا گله ای هم مثل نظریه ای که می گفت با آمدن گرما ویروس کرونا از بین می رود الان کاملا مردود است.

وی اضافه نمود: بعضی مطالعات نشان داده افرادی که بار اول به ویروس کرونا مبتلا می شوند، بار دوم هم مبتلا می شوند، همچنین مطالعه ای نشان می دهد میزان آنتی بادی خون در افراد بهبود یافته بعد از 3 ماه کم می گردد، همه این نتایج ایمنی جمعی را زیر سوال می برد.

ساخت واکسن و دارو، تنها راه از بین رفتن کرونا

متخصص بیوتکنولوژی با اعتقاد براینکه ویروس کرونا هم خانواده سارس و مرس است که زمانی شیوع پیدا کردند و از بین رفتند اما کشورهای کمتری را درگیر کردند، اضافه نمود: کرونا هم از همین خانواده است و روزی از بین خواهد رفت که اگرچه معلوم نیست چند ماه طول بکشد یا چند سال، اما به نظر می رسد واکسینه شدن تمام جهان و ساخت داروهای مقابله با این ویروس تنها راه از بین رفتن این ویروس است.

وی در ادامه با بیان اینکه کشورهایی مثل ژاپن، کره جنوبی، چین و ترکیه توانستند شیوع کرونا را مدیریت و کنترل نمایند، گفت: استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی از سوی مردم اهمیت زیادی دارد، ضمن اینکه می بایست نظام درمان یکپارچه و داروهای تقریبا موثر به میزان کافی در دسترس باشد.

نوری زاده اضافه نمود: در کشورهای زیادی داروی فاویپیراویر از مراحل ابتدایی به بیمار داده می گردد و نتایج موثری داشته که باعث شده تمام این کشورها وارد فاز فراوری این دارو شوند، بنابراین درست است که کووید19 داروی قطعی ندارد، ولی همانطور که متخصصان عفونی معتقدند داروهایی مثل فاویپیراویر باعث کاهش سرعت تکثیر این ویروس می گردد و بار ویروسی را کم می نماید.

وی استفاده از داروی فاویپیراویر را در کاهش آمار ابتلا و مرگ و میر کرونا در ترکیه موثر دانست و اضافه نمود: تقریبا تمام پزشکان ترکیه معتقدند استفاده از فاویپیراویر در مراحل اولیه بسیار موثر است، این موضوع را با متخصصان و پزشکان ایران مطرح کردم تا از این تجربه پیروز ترکیه در ایران نیز استفاده گردد.

برگزاری وبینار برای تبادل اطلاعات و تجربیات پزشکان ایران و ترکیه

عضو هیئت علمی دانشکده بیوتکنولوژی دارویی دانشگاه بولنت اجویت ترکیه با اشاره به برگزاری وبینار مشترک با پزشکان ایرانی، تاکید نمود: تبادل اطلاعات و تجربیات بین پزشکان دو کشور می تواند بسیار اثربخش باشد. کشور ترکیه نیز مشابهت های زیادی از لحاظ دینی فرهنگی و جمعیتی با کشور ما دارد که می توانیم از تجارب آنها استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه پزشکان ترکیه از فراوری رمدیسیویر در ایران خرسند هستند، گفت: رمدیسیویر داروی تزریقی است که باید در بیمارستان به بیمار تزریق گردد، درحالی که فاویپیراویر می تواند از همان ابتدا به بیمار خورانده گردد و در کاهش آمار مرگ و بیمار موثر باشد تا زمانی که واکسن ویروس فراوری شده و به یاری مقابله با آن بیاید.

نوری زاده با بیان اینکه به زودی قصد داریم وبیناری با یکی از اساتید کمیته کرونا در ترکیه با دکتر هاشمیان رئیس بخش آی سی یو بیمارستان مسیح دانشوری تهران برگزار کنیم، گفت: می توانیم یاری کنیم این دو کشور دوست و همسایه به همدیگر یاری نموده و تجارب خود در زمینه مقابله با کرونا را در اختیار همدیگر قرار دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 مهر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 20753

به "پزشک ایرانی مقیم ترکیه از روشهای پیروز کنترل ویروس کرونا می گوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پزشک ایرانی مقیم ترکیه از روشهای پیروز کنترل ویروس کرونا می گوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید