پنج گزینه نصفه و نیمه علیه اسد

به گزارش مجله سلو بلاگ، ساعت یک و نیم بعدازظهر ترامپ و پنس را در اتاق ناهارخوری کوچکی که به فاصله اندکی از اتاق بیضی کاخ سفید واقع شده است، ملاقات کردم. ترامپ معمولاً اوقات زیادی را در این ناهارخوری سپری می کرد. یک تلویزیون بزرگ در دیوار مقابل میز او نصب بود که اکثراً هم روی کانال شبکه فاکس نیوز تنظیم بود. گزارش های رسمی، مکاتبات دولتی و روزنامه ها و مجلات معمولاً در این اتاق روی میز ترامپ قرار می گرفت و نه در اتاق بیضی و روی میز رزولوت.

پنج گزینه نصفه و نیمه علیه اسد

ترامپ به دنبال این بود که بیشتر نیروهای نظامی امریکا را از خاک سوریه بیرون بکشد و در عوض کشورهای عربی را تشویق کند نیروهای بیشتری را به سوریه اعزام نمایند و حتی هزینه نیروهای باقیمانده امریکا را نیز پرداخت نمایند. او جایگزینی نیروهای کشورهای عربی به جای سربازان امریکایی را یک تغییر راهبردی تلقی نمی کرد بلکه بیشتر به عنوان راهکاری برای پاسخ به نقدها سیاسی داخلی می دانست، چرا که او مدت ها بود به طور علنی بر قصد امریکا برای خروج از سوریه تأکید می کرد ولی هنوز این اتفاق نیفتاده بود. من گفتم که موضوع خروج نیروهایمان از سوریه را بررسی خواهم کرد. با توجه به اینکه قرار بود عصر همان روز جلسه شورای امنیت ملی با حضور همه اعضا و به ریاست شخص رئیس جمهوری برگزار شود، به ترامپ گفتم که راه ما اساساً به دلیل کار متیس و گزینه هایی که برای عملیات سوریه انتخاب کرده مسدود شده است. ترامپ ظاهراً ناراحت شد ولی هیچ دستور و راهکار مشخصی ارائه نکرد.

جلسه شورای امنیت ملی خاتمه ساعت سه عصر همان روز در اتاق شرایط برگزار گشت و پس از 75 دقیقه بدون نتیجه انتها یافت. پاسخ پیشنهادی پنتاگون به حمله شیمیایی سوریه بسیار ضعیف تر از آن چیزی بود که باید می بود، عمدتاً به این دلیل که متیس هم بصورت غیرصادقانه عمل می کرد و هم گزینه ها را بصورت انبوه و غیرشفاف به رئیس جمهوری ارائه می کرد و فرصت انتخاب واقعی را از مخاطب می گرفت. به جای اینکه بر اساس قرار قبلی گزینه ها به طور روشن شامل گزینه های سبک، متوسط و سنگین باشد، متیس و دانفورد (که به نظر می رسید او هم خیلی راضی نیست و در عین حال نمی خواهد کاری بر خلاف میل وزیر دفاع انجام دهد) در عوض پنج گزینه نصفه و نیمه روی میز گذاشتند. خود من این گزینه ها را فقط چند ساعت قبل از آغاز جلسه شورای امنیت ملی دیدم و متوجه شدم که تحلیل سنجیده و دقیق درباره آنها برای کارشناسان شورا غیرممکن است. از همه بدتر اینکه این پنج گزینه بدرستی ارزیابی و اولویت بندی نشده بودند. دو گزینه به عنوان گزینه های با ریسک پایین و سه گزینه دیگر به عنوان گزینه های با ریسک بالا توصیف شده بودند. فقط یکی از گزینه های با ریسک پایین به عنوان گزینه آماده برای انجام عملیات و گزینه دیگری از همین گروه به عنوان تقریباً آماده عملیات معرفی شده بود. حتی در میان گزینه های جایگزین، اهداف بالقوه به شیوه ای غیرقابل فهم ترکیب شده بودند؛ انتخاب عناصر مختلف از میان پنج گزینه ارائه شده حتی باعث پیچیدگی و سردرگمی بیشتری می شد. طبیعتاً انتظار نداشتیم که همه عناصر نظامی گزینه ها برای همه ما به عنوان افراد غیرنظامی کاملاً قابل فهم باشد ولی جمع کردن مجموعه ای از سیب، پرتقال، موز، انگور و هلو در یک جا همان گونه که طراحان و هماهنگ نمایندگان عملیات های نظامی بویژه عملیات های هسته ای عادت دارند بگویند، گنگ و غیرقابل سنجش خواهد بود.

با اینکه ترامپ ضرورت انجام هرچه سریع تر عملیات نظامی برای نشان دادن اراده و جدیت امریکا را پذیرفته بود ولی پیشنهادات وزارت دفاع تقریباً هیچ گزینه ای را برای تحقق این مهم در خود نداشت، بویژه اینکه فرانسه و بریتانیا هم به دلیل ملاحظات سیاسی داخلی خود اصرار می کردند که عملیات نظامی علیه رژیم اسد باید هرچه زودتر انجام شود. حتی اگر ترامپ یکی از گزینه های پیشنهادی پنتاگون را هم برای آغاز عملیات انتخاب می کرد ما هنوز به چند روز زمان برای اجرایی کردن آن نیاز داشتیم و این درحالی بود که تا همین جا هم تقریباً یک هفته از حملات شیمیایی سوریه در دوما گذشته بود. ما حتی اگر جدول زمانی حملات انتقام جویانه امریکا در سال 2017 را نیز تعقیب می کردیم، باید همین امروز جواب حملات شیمیایی سوریه را می دادیم. ، ایران

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 20981

به "پنج گزینه نصفه و نیمه علیه اسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنج گزینه نصفه و نیمه علیه اسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید