چرایی اهمیت مجوز برای واکسن آکسفورد-آسترازنکا

به گزارش مجله سلو بلاگ، واکسن آکسفورد به عنوان قسمتی از طرح COVAX در اروپا و همچنین در تعداد بالا در هند در حال فراوری است.

چرایی اهمیت مجوز برای واکسن آکسفورد-آسترازنکا

به گزارش خبرنگاران به نقل از دیجیاتو، انگلستان هفته قبل به عنوان اولین کشور دنیا مجوز توزیع واکسن کرونا آسترازنکا-آکسفورد را صادر کرد. دولت بریتانیا 100 میلیون دوز از واکسن آکسفورد را سفارش داده که برای واکسینه کردن 50 میلیون نفر کفایت می نماید. استرالیا بیش از 50 میلیون دوز، کانادا 20 میلیون و کشورهای دیگر در مجموع بیش از 2.5 میلیارد دوز از این واکسن را پیش خرید نموده اند.

اما مجوز دریافت این واکسن چرا اهمیت دارد؟ مایکل هد (Michael Head) متخصص بهداشت دنیای از دانشگاه ساوتهمپتون به بعضی مزایای این واکسن اشاره نموده که در ادامه می خوانید.

چرا توزیع واکسن آکسفورد با وجود واکسن فایزر مهم است؟

یکی از معدود خبرهای خوب سال جاری در انبوه خبرهای ناگوار و ناراحت نماینده خبر توزیع واکسن فایزر با اثربخشی بالا بود. اما این واکسن با وجود خصوصیات قابل توجه دارای کاستی هایی به ویژه پیرامون فراوری انبوه است که اجازه نمی دهند عرضه با تقاضا برابری کند.

عرضه تنها یک واکسن کرونا در بازار دنیا شبیه این است که سوپرمارکت محل جنس مهمی را حین دوران قرنطینه موجود نموده و تمام مردم برای خریدن آن به فروشگاه هجوم آورده اند. همه می خواهند زودتر از بقیه آخرین بسته کالا یا در اینجا واکسن را خریداری نمایند. مسائل لجستیکی و احتیاج به نگهداری واکسن در دمای فوق العاده پایین مسائل دیگری هستند که سرعت توزیع واکسن فایزر را کم نموده اند.

به همین دلیل به سرعت به تأیید شدن واکسن های دیگر احتیاج داریم تا موجودی به حد کافی برای پاسخگویی به تقاضای تمام کشورها موجود باشد. مجوز دریافت واکسن کرونا آکسفورد-آسترازنکا خبر بسیار امیدوارنماینده ای به ویژه برای انگلستان است که اولویت را به واکسیناسیون بیشترین تعداد از مردم در دوز اول داده است.

البته هنوز ابهاماتی هستند که به طور دقیق روشن نشده اند برای مثال دقیقاً نمی دانیم اثربخشی این واکسن در کهنسالان چقدر است و اینکه تأخیر در تزریق دوز دوم واکسن می تواند اثربخشی آن را افزایش دهد یا نه.

واکسن آکسفورد چه تفاوتی با بقیه واکسن ها دارد؟

سه واکسن برتر کرونا یعنی مدرنا، فایزر و آکسفورد قسمتی از ماده ژنتیکی ویروس کرونا را به سلول های بدن انتقال داده و سلول ها را وادار به فراوری کپی هایی از آن قسمت ویروس یعنی پروتئین اسپایک می نمایند تا سیستم ایمنی بتواند علیه آن پاسخ ایمنی فراوری کند.

واکسن آکسفورد از ویروس غیرفعال برای انتقال ماده ژنتیکی ویروس کرونا به سلول ها استفاده می نماید، اما واکسن های فایزر و مدرنا از RNA پیغام رسان یا mRNA استفاده می نمایند. داده های فعلی از اثربخشی 62 درصدی دو دوز واکسن آکسفورد خبر داده اند که کمتر از اثربخشی 94 درصدی واکسن مدرنا و 95 درصدی واکسن فایزر است.

گفته شده تزریق مقدار کمی از دوز اول و سپس تزریق دوز کامل در نوبت دوم می تواند اثربخشی را بسیار بیشتر کند. با استفاده از این استراتژی اثربخشی واکسن در کارآزمایی بالینی فاز سوم در جمعیت جوان به حدود 90 درصد رسید. البته رگولاتور محصولات بهداشتی و پزشکی انگلستان (MHRA) می گوید نتایج این شیوه تزریق بر اساس تحلیل کامل بدست نیامده و برای اطمینان به تحقیقات بیشتر احتیاج است.

اخیراً کمیسیون رگولاتور محصولات بهداشتی و پزشکی انگلستان (CHM) استراتژی دیگری برای تزریق واکسن آکسفورد عنوان کرد به این صورت که دوز اول پس از 21 روز 70 درصد در برابر کرونا مصونیت ایجاد می نماید و می توان با تزریق دوز دوم اثربخشی را به حدود 80 درصد رساند، البته در صورتی که دوز دوم 12 هفته پس از دوز اول تزریق گردد.

مزیت دیگر واکسن آکسفورد این است که برای نگهداری آن می توان از یخچال معمولی استفاده کرد، این در حالیست که واکسن فایزر به دمای منفی 75 درجه سانتی گراد و واکسن مدرنا به دمایی در حدود منفی 20 درجه سانتی گراد احتیاج دارند. بنابراین توزیع و مدیریت آن برای کشورها به ویژه کشورهای کم درآمد یا فقیر آسان تر خواهد بود.

مقامات بهداشتی کشورهای آفریقای سیاه و جنوب شرق آشیا اشتیاق زیادی برای رساندن واکسن کرونا به مناطق دورافتاده دارند ولی تجهیزات مناسب برای نگهداری از واکسن فایزر در دمای فوق العاده پایین را ندارند.

مزیت واکسن آکسفورد برای دنیا چیست؟

قیمت هر دوز واکسن آکسفورد 3-2 دلار و بسیار کمتر از دو واکسن دیگر است به همین دلیل احتمالاً در طولانی مدت به گزینه اصلی کشورها پس از سرانجام پاندمی تبدیل خواهد شد. میزان پیش خرید این واکسن نیز بسیار بیشتر از دو واکسن دیگر بوده است.

واکسن آکسفورد به عنوان قسمتی از طرح COVAX در اروپا و همچنین در تعداد بالا در هند در حال فراوری است، به همین دلیل ممکن است به اولین واکسن غربی تبدیل گردد که در تعداد بالا در کشورهای با درآمد متوسط و کم توزیع می گردد. البته باید دید شرایط توزیع واکسن های چینی و روسی در دنیا چگونه خواهد بود.

توزیع واکسن کرونا در سطح دنیا کاری فوق العاده پیچیده است و فاکتورهای مختلفی در پیروزیت آن نقش دارند. باید منتظر ماند و دید واکسن آکسفورد-آسترازنکا تا چه حد پیروز خواهد بود. در هر صورت داشتن چند واکسن کرونا پس از پشت سر گذاشتن سالی پر از ناگواری و خبر بد بسیار امیدوارنماینده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

1com.ir: مجله کامپیوتر: هر چی در مورد تکنولوژی و کامپیوتر بخوای بدونی اینجا هست

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 27195

به "چرایی اهمیت مجوز برای واکسن آکسفورد-آسترازنکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرایی اهمیت مجوز برای واکسن آکسفورد-آسترازنکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید